İsviçre Asgari Ücret

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

İsviçre asgari ücret konusunda değişimler son yapılan referandum ile yükseliyor. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre, aylık asgari ücret konusunda yeni bir çalışma yapıyor.

Referandumlar ülkesi bu konuda 18 Mayıs’ta halkın görüşüne başvuracak. Sonuç “evet” çıkarsa dünyanın en yüksek asgari ücretini İsviçreliler kazanacak.

İsviçre’nin sol partileri ve emek sendikaları tarafından başlatılan asgari ücret referandumu girişimine, ülkedeki liberal, sağ ve muhafazakar partiler ile işveren örgütleri karşı çıkıyor.

Referanduma sunulacak metinde federal hükümetin yasal ücreti saat başına 22 İsviçre frangı olarak belirlemesi isteniyor, bu da haftalık 42 saatlik çalışma için yaklaşık 4 bin İsviçre frangı anlamına geliyor.

İsviçre asgari ücret ne kadar?

İsviçreli işverenler ise, asgari ücretin şirketlerin verimlilik ve rekabet gücünü azaltacağını, işsizliği ise körükleyeceğini savunuyor. Referandum hakkında gerçekleştirilen son anketler halkın yüzde 64’ünün “hayır” oyu vereceğini gösteriyor. İsviçre’de şu anda asgari ücret uygulanmıyor, maaşlar değişik iş sektörlerinde toplu sözleşmelerle belirleniyor.

Asgari ücret Avrupa genelinde de önemli bir tartışma konusu. Avrupa Birliği’nin (AB) kişi başına düşen gelir açısından en zengin ülkesi olan Lüksemburg’da aylık brüt asgari ücret 1874 Euro. Bu rakam Belçika’da 1502, Hollanda’da 1469, Fransa’da 1446, İrlanda’da 1462, İngiltere’de ise 1264 Euro.

Yapılan araştırmalara göre bu şekilde büyüyen ve hızla bir ilerleme yaratan bu aşamalar, herkes için değişken bir fiyat belirliyor. Politika olarak baktığımız zaman yeni güncellemeler ve yükselmeler, herkes için farklı bir çalışma oluşturuyor. Bireysel olarak seçeneklerin tamamına kendi içinde bir denge ve yenilik yaratmış oluyoruz. Bu yüzden de geç kalmayın ve aşama aşama büyümeye ve ilerlemeye devam edin.

İsviçre ile ilgili fiyatlar ve para politikalarında asgari ücret ile ilgili seçenekleri kendine has olarak kullanabilirsiniz. Aslında burada yer alan detaylar, herkes için iyi ve hızlı bir seçenek yaratıyor. Bizim amacımız da bu süreçleri en iyi şekilde kullanmanız üzerine bir yenilik sağlamak. Biz istiyoruz ki ülkelerin asgari ücretlerini güncel olarak sunalım. Çünkü Kredim Kolay net ailesi olarak, hem kredi konuları üzerine güncel bilgiler sağlamak istiyoruz. Hem de kendinize dair pek çok gelişmeyi ve seçeneği en iyi şekilde bulmanızı istiyoruz.

  Asker Maaşları Ne Kadar? Er, Erbaş ve Asteğmen Maaşları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*