Borsa Ne Zaman Açılacak? Borsada İşlemler Ne Zaman Başlar?

borsa ne zaman açılacak, borsada işlemler ne zaman başlayacak
borsa ne zaman açılacak, borsada işlemler ne zaman başlayacak

Geçtiğimiz hafta yaşanan deprem nedeniyle 30 bin kişiden fazla vatandaşımızı kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet milletimize baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Diğer taraftan yatırımcıların borsa ile ilgili merak ettiği soru başlıkları bulunuyor. Bu sorulara cevap vermek için bir içerik hazırladık. Borsa ne zaman açılacak? Borsada işlemler iptal edilecek mi? bu ve benzeri çok sayıda soru yatırımcıların kafasını kurcalamaya devam ediyor.

Borsa İstanbul’da Neler Oldu?

Bir yandan ülkemizde deprem felaketinin yaraları sarılmaya çalışırken diğer taraftan Borsa İstanbul’da küçük yatırımcıların son dönemde ettiği zarar gündemde yerini korumaya devam ediyor. Özellikle deprem bölgesindeki yatırımcıların haklarının yendiği iddiaları ile borsadaki tüm işlemlerin iptal edilmesi talep ediliyor. Ancak takaslar gerçekleştiği için bu durumun gerçekleştirilebilmesi oldukça zor. Çarşamba günü yapıla işlemler Borsa İstanbul tarafında iptal edilmişti. Gün sonunda yapılan açıklamayla beraber borsada işlemlerin çarşamba gününe kadar tatil edildiği duyurulmuştu. Bunu yeterli bulmayan yatırımcılar özellikle Salı günü yapılan işlemlerinde takas gerçekleşmeden iptal edilmesini talep ediyorlardı. Maalesef ki Borsa İstanbul sadece çarşamba günü yapılan işlemlerin iptal edildiğini açıkladı.

Çarşamba günü zaten borsa yaklaşık 15 dakika kadar açık kalabilmişti. Yüzde 5 gerileyerek devre kesici çalışan borsanın ikinci açılışı sonrasında da 1 dakika içerisinde %7’ye ulaşan değer kaybı ve sonrasında ikinci devre kesici girişiyle işlemlerin durulması kararı alınmıştı. Likidite sorunları nedeniyle çarşamba günkü işlemler durdurulmuştu.

Borsa İstanbul Ne Zaman Açılacak?

Resmi olarak borsanın işlem görmeye başlayacağı tarih şu an için çarşamba günü. Yani 15 Şubat çarşamba günü borsada yeniden hisse senetleri işlem görmeye başlayacak. Eğer yeni bir düzenleme getirilmez ise salı günü kapanış fiyatları ne ise o fiyatlardan işlem görmeye başlayacak hisse senetleri. Tabi piyasa açılışı öncesinde yeni bir haber akışı olabilir, buna dikkat etmek lazım. Ancak şu an için çarşamba günü normal saatinde işlemlerin başlaması bekleniyor.

  Youtube Harici Video Çekerek Para Kazanabileceğiniz İşler

Borsada Düşüş Deprem Nedeniyle Derinleşir mi?

Eğer çarşamba günü borsada işlemler başlarsa ilk etapta biraz satıcılı bir başlangıç olabilir. Ancak zaten pazartesi ve salı günlerinde de sert satılar yaşanmıştı. Bu satışların nedeni yaşadığımız deprem felaketiydi. Yani kısmi olarak deprem sonrası bir fiyatlama yapılmış oldu. Borsada işlemler çarşamba günü başlayacak ise, salı günü veya çarşamba sabahı SPK veya Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından piyasayı ayakta tutacak adımlar atılabilir. Bu nedenle piyasa açılışı sonrası kalıcı bir düşüş olmasını beklemiyoruz.

Olası düşüşlerin ise alış firsatı olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce 4200 puan altında bir fiyatlama beklemediğimizi ifade etmiştik. Bu seviyeye doğru düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini borsa ne olur başlığında ifade etmiştik. Lakin o gün deprem felaketi hayatımızda yoktu. Bu nedenle bu seviyeyi biraz daha esnetme imkanı olabilir. Yani 4000 puan seviyesine doğru bir geri çekilme yaşanması ihtimali de olabilir. Ancak sonuç olarak biz bu seviyelere doğru geri çekilmeler yaşanması halinde alım tarafında olmanın mantıklı olacağı görüşünü desteklemeyi sürdürüyoruz.

Borsanın Açılışı Öncesi Alınan Tedbirler Neler?

İşlemlerin başlaması öncesinde alınan bazı tedbirler var. 14.02.2023 itibariyle duyurulan bu tedbirler şu şekilde;

  1. Türkiye Varlık Fonu hisse geri alımı yaparak olası oynaklıkların önüne geçebilecek.
  2. Şirketler hisselerinde geri alım programı yapmaya teşvik edilecek.
  3. BES portföylerinde %10 olan asgari hisse senedi payı %30’a çıkarılacak

Yine bir diğer önlem ise daha piyasa kapanmadan önce açığa satış yasağı getirilecek alınmıştı. Depo şartı da getirilmişti aslında ancak bu kural uygulanmadı ertesi gün iptal edildi. Şu an için borsanın açılışı öncesinde piyasayı destekleyici alınan ilave tedbirler bunlar. Yarın sabahki piyasa açılışına kadar yeni duyurular da gelebilir. Bu nedenle yatırımcıların açıklamaları takip etmesi önem taşıyor.

  İnternetten Ücretsiz E-Devlet Şifresi Alma

Borsa İstanbul’da İşlemler İptal Edilir mi?

Yatırımcıların twitterda #borsadaislemleriptaledilsin tagi ile gündem oluşturma çabası devam ediyor. Ancak henüz bir sonuç alınabilmiş değil. Bahsettiğimiz üzere çarşamba günü gerçekleşen işlemeler iptal edildi ancak pazartesi ve salı günü yapılan işlemlerle ilgili bir karar alınmış değil. Önümüzdeki 2 gün boyunca Borsa İstanbul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve SPK tarafından gelebilecek olası açıklamalara odaklanmak gerekiyor. Tekrar tüm milletimize geçmiş olsun diyerek yazımızı burada noktalıyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*