Katar Asgari Ücret

Katar dünya üzerinde belki de kişi başına düşen milli gelir seviyesi olarak en üst seviyelerde olan bir ülkedir. Bu yüzden zenginlik ve refah açısından oldukça önemli bir yerdedir. Bu yüzden de ilk sıralarda yer alıyor. 1 Riyalin Türk Lirası karşılığı olarak 1,60 TL civarında diyebiliriz.

10 Riyal 16 TL olarak hesaplarsak çok sağlıklı bir seçime dahil olmuş olacağız. Katar’da çalışanlar için ücret ödemeleri farklı konularda ve seviyelerde yapılıyor. Çalışan kişilere ve ücret tarifelerine göre değişen bu ücretler, maaş ödemeleri konusunda da önemli bir yere ulaştırıyor bizleri. Bazı şirketler dolar ile ödeme yapıyor, bazı şirketler de Riyal üzerinden ödeme yapıyor.

Asgari ücretler kişilerin uyruklarına göre değişiyor. Avrupa ve Amerika ülkesi vatandaşlar 1. sınıf göçmen olarak kabul ediliyor. Ama Türkiye 2. sınıf vatandaş oluyor ve diğer ülkeler de 3. sınıf göçmen statüsünde görülüyor. Bu yüzden ödenen ücretler ve maaşlar değişiklik gösteriyor.

Katar asgari ücret ne kadar?

Devlet tarafından net bir asgari ücret belirlenmediği için, sektöre göre bir çalışma yarattığını söyleyebiliriz Katar’ın. Tamamen mesleki olarak ön plana çıkarılan bu ödemeler, birbirinden farklı asgari ücret olarak çıkıyor karşımıza. Durum böyle olunca Katar’da asgari ücret için ortalama bir rakamdan söz edecek olursak; takribi 1.300 Riyal gibi bir rakamı belirtebiliriz.

Pozisyonlara göre belirlenen Katar’da ki maaşların en yüksek ödendiği meslekler ise, doktor, mühendis ve mimarlardır. Bu mesleklerde çalışan kişiler aylık olarak, 10 bin Riyal ile 20 bin riyal arasında değişen maaşlar almaktadır. Yani ortalama 1000 Riyal alan birisinin maaşı 1.600 TL seviyesinde oluyor. Bu yüzden değişime bu şekilde bakmak çok daha doğru olacaktır.

  Papara Hesabınızı Başkasına Kiralamayın! Papara Hesap Kiralama Nedir?

Bölgesel değişimler üzerinden baktığımız zaman, kesinlikle önemli ve hızlı bir ilerlemenin oluştuğunu görebiliyoruz. Burada amaç tamamen değişken bir ücret sıkalası ayarlamak olduğu için, maaşlar da değişebiliyor. Peki ama Türkler ne kadar maaş alıyor?

Katar’daki Türklerin maaşı ne kadar?

Türklerin maaşı bölgesel olarak değiştiği için, ülkemizden o taraflara gidenlerin maaşı değişebiliyor. Türkler eğitimli ve beyaz tenli olduğu için avantajlı konumda yer alıyor. Türkiye’deki maaşın iki ya da 3 katını Katar üzerinden alabiliyorsunuz bu sayede.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*