Nominal Ne Demek? Nominal Değer Nasıl Hesaplanır?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Nominal değer en basit tabir ile ‘yazılı’ anlama gelen değerdir. Yani finans piyasalarında özellikle nominal karşılık deniyorsa yazılı bir karşılık olduğunu hatırlamanızı öneriyoruz. Sıkça kullanılan bir kavram olan nominal değer kavramı da buradan geliyor. Ekonomi içerisinde pek çok kullanımı bulunan bu kelime farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin:

  • Nominal değer,
  • Nominal faiz,
  • Nominal gelir

Tarzı çalışmalar her zaman karşımızda net bir ücret ve beklenti yaratır. Peki ama nedir bu netlik ve ücret bütünü? İsterseniz gelin biraz da bunlara kafa yoralım.

Nominal ne demek?

Yazılı anlamına gelen ve kelime anlamı olarak yazılı bir birim manasında kullanılan bu değer, herkes için önem arz ediyor ve geniş bir çalışma yaratıyor bizlere. Bu yüzden de yazılı bir menkul kıymet manasına geldiğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Menkul kıymetlerle ilgili olarak yazılı bir değer yaratan bu değer, üzerinde ne yazıyor ise o anlamına geliyor. Yani bir evrak üzerinde 800 TL yazıyor ise o tahvil sahibinin kazanacağı nominal değer 800 TL olmuş olacaktır.

Finans piyasaları için nominal; menkul kıymetlerin üzerinde yazılı olan değer demektir. İtibari değer olarak da karşımıza çıkmaktadır. Örneğin tahvil, hisse senedi, para gibi taşınabilir kıymetlerin üzerinde yazan değer aranan değer oluyor.

Nominal değer nasıl hesaplanır?

Örneğin 100 TL’lik bir banknot var elinizde. Banknot üzerinde yazan 100 TL bir nominal değerdir. Her zaman aynı olur bu değer. Örneğin 2018 yılındaki 200 TL ile 2019 yılındaki 200 TL aynı nominal değeri ifade eder. İtibar edilen değerleri de aynıdır bu yüzden.

Lakin 2018 senesinde 200 TL ile 200 adet ekmek alabiliyor iken 2019 senesinde bu fiyat ile 160 ekmek alınıyorsa burada bir farklılık vardır. Para bu şekilde olmuşken reel değer düşmüştür burada ve bu da haliyle fark yaratır. Burada fiyatların artması ve enflasyonun da payı büyüktür.

  Denizbank Eft Saati ve Ücreti 2018

Finansal okur yazarlık konusunda önemli bir değer yaratan bu durum, pek çok kişi için de önem arz edecektir. Nominal değer bizzat görsel bir değer olduğu için, hemen her detaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*