Dolar Ne Olur? Güncel Dolar Kuru Yorumları, Analiz ve Beklentileri

dolar ne olur, düşer mi yükselir mi? Güncel uzman yorumları
dolar tl yorumları, uzmanların güncel dolar analizleri, dolar ne olur

Türkiye ekonomisi için dolar kuru en büyük göstergelerden biri. Dolar aşırı yükseldiğinde ekonomide bozulma, dolar düştüğünde ise ekonomide toparlanma yaşanıyor. Bu nedenle dolar kuru beklentileri önem taşıyor.  Hem TCMB’nin bu yöndeki tahminleri he de analistlerin beklentilerini bu bölümde en güncel haliyle paylaşıyoruz. Dolar ne olur? USDTRY yükselir mi, düşer mi? Dolar neden yükseliyor gibi soruları cevaplarını bu sayfada bulacaksınız.

Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorum ve Analizleri

TCMB faiz kararı bugün açıklanacak. Karar öncesinde dolar kuru 31 lirayı aşmış durumda. Piyasa beklentisi faizlerin sabit kalacağı yönünde. Yani herhangi bir faiz artırımı beklenmiyor. Piyasalara faiz konusunda verilecek mesajlar ise piyasaları etkileyecek gibi duruyor. Özellikle yeni Başkan Fatih Karahan’ın bu anlamda karar içeriğinde bir değişikliğe gidip gitmediği merak ediliyor. Yani enflasyon oranlarında artışın sürmesi halinde ekstra faiz artışı vurgusu gibi detaylar metne girerse bu durumda piyasalarda ekstra bir rahatlama görülebilir.

Bugün piyasaları neler bekliyor? Dolar ve borsayı gün içi etkileyebilecek faktörler neler? Şimdi bu soruların cevapları için her sabah yayınlanan uzmanların güncel analizlerine göz atalım.

Anadolu Yatırım – Günlük Dolar Yorumu – 20.02.2024

Dolar/TL’de kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO 30,80, 22 günlük AO ise 30,61 seviyesinde bulunmaktadır. Yükselen trend desteği ise 30,39’dadır. Haftalık bazda yükselen kanal içerisinde hareket eden dolar/TL’de kanal üst bandı 32,93’te bulunmaktadır. Yurt içinde dün, 2023 dördüncü çeyreğe ilişkin işgücü istatistikleri yayımlandı.

4Ç23’te işsizlik oranı %8,8 seviyesinde, istihdam oranı ise %48,6 seviyesinde gerçekleşti. Geçen hafta üç ayın en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi (DXY) yeni haftaya yatay seyirle başladı. 5 günlük AO (104,38) altında bulunan DXY’da 103,86-103,58 (100-200 günlük AO) bölgesi destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü olarak 105,72 seviyesi takip edilebilir.

Meksa Yatırım – Güncel Dolar ve Parite Yorumu – 20.02.2024

USDTRY; Yükseliş trendi devam ediyor. İlk destekler 30.65 ve 30.47 seviyelerinde. Sonraki destekler ise 30.20 ve 30.00 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler 31.00 ve 31.30 olarak görülüyor. Bu seviyenin üzerinde direnç ise 31.70 ve 32.10 seviyelerinde bulunuyor.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde kurda 30,85TL seviyesi altına geri çekilmelerde 30,80TL ilk destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye altında fiyatlama için ise 30,75TL ve 30,65TL diğer destek bölgeleri olarak takip edilebilir. 30,85TL üzerinde yükselişlerin devamında 30,90TL ve üzerinde 30,95TL ile 31,00TL seviyeleri haftalık direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 22 Şubat 2024

Kurda yükselişin devamı ile yeni günde fiyatlama 33,90TL üzerinde gerçekleşiyor. Bugün yurt içinde tüketici güveni açıklanırken haftanın ilk önemli açıklaması ABD’de Fed toplantı tutanaklarının açıklanması olacak. Genel olarak geri çekilmeler için uygun ortamın henüz kurda oluşmadığını düşünüyoruz.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde kurda 30,90TL seviyesi altına geri çekilmelerde 30,80TL ilk destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye altında fiyatlama için ise 30,75TL ve 30,65TL diğer destek bölgeleri olarak takip edilebilir. 30,90TL üzerinde yükselişlerin devamında 30,95TL ve üzerinde 31,00TL ile 31,10TL seviyeleri haftalık direnç bölgeleri olarak izlenebilir.

  ABCD Formasyonu Nedir? AB/CD Formasyonu Kullanım Alanları

ZiraatFX – Dolar Yorumu – 20.02.2024

USD/TRY: Dün tatil sebebiyle kapalı ABD piyasalarında bu sabah itibarıyla hafif satışlar takip ediliyor. Ekonomide yön belirlemekte zorlanmaya sebep olan veriler risk iştahını baskılayan unsur olarak öne çıkıyor. Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin hem zaman olarak ötelenmesi hem de 2024 yılı için miktar olarak azalması da baskılayıcı. Yarın açıklanacak FOMC toplantı tutanakları ise haftanın öne çıkan gelişmesi. Fed’in ne düşündüğüne yönelik piyasaları etkileyebilecek tutanaklar takip edilecektir. Fiyatlamalara bakıldığında Dolar Endeksi (DXY) bu sabah yatay seyrediyor.

Yurtiçinde ise bu sabah Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi ve Uluslararası Yatırım Pozisyonu takip edildi. Ocak ayı verilerine göre YD-ÜFE geçtiğimiz aya göre %4,57 artış gösterirken geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise %59,27 arttı. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2022 yıl sonunda -316,1 milyar USD iken 2023 Aralık sonunda -285,2 milyar USD doları seviyesinde gerçekleşti. Parite tarafında ise kur 31 seviyesine yaklaşıyor. Dün günü 30,85 seviyesinde kapatan Dolar/TL’de bu sabah hafif yukarı yönlü eğilim devam ediyor.

Dolar Nedir?

ABD’nin resmi para birimidir. Ayrıca Yeni Zelenda, Avustralya, Kanada vb. bir kaç ülkede daha dolar kullanılmaktadır. Ancak dünyada ve ülkemizde dolar denildiğinde akla Amerikan Doları gelmektedir. Diğer ülkelerin dolar değeri ile ABD dolarının değeri bir değildir. Örnek vermek gerekirse şu an için Kanada Doları 22,62 TL iken, ABD Doları 30,50 seviyesinden fiyatlanmaktadır. Bu nedenle sadece isim benzerliği olduğunu söyleyebiliriz. Yani ülkelerin resmi para biriminin dolar olması Amerikan Doları olduğu veya aynı değere sahip olduğu anlamını taşımamaktadır.

Dolar rezerv para birimidir. Emtia ürünleri ile ilgili anlaşmalar genel olarak dolar üzerinden yapılır. Yine dünya genelinde bir çok büyük ticaret anlaşması ABD Doları ile yapılır. Türkiye’de dahi yapılan büyük ihaleler Amerikan Doları cinsinden yapılmaktadır. Hatta bu durum son dönemde iktidar ile muhalefet arasında oldukça tartışılmaktadır. Yine özellikle Çin ve Rusya başta olmak üzere, ABD Dolarının egemenliğine son vermek için kendi para birimleri ile anlaşmalar yapma yoluna gitmişlerdir. Bunlara bazen Türkiye, Suudi Arabistan ve bir kaç ülke daha katılmaktadır. Buna karşın ABD Doları rezerv para olma özelliğini yitirmemiştir. ABD Hazine Bakanı Yellen ve bazı yetkililerce belirtilen görüşlere göre de kısa vadede doların yerini alabilecek bir para birimi bulunmamaktadır. Yine son bir kaç yılda oldukça popüler hale gelen kripto paralarda da yaşanan ani fiyat değişimleri bunların bir rezerv para yerine geçemeyeceğine dair fikirleri pekiştirmişlerdir.

Dolar Ne Olur?

dolar ne olur güncel dolar kuru analizleri
dolar ne olur, yükselir mi düşer mi, aracı kurumların güncel dolar analizleri ve tahminleri

Dolar kuru birden fazla değişkene bağlı olarak fiyatlanmakta olan bir para birimi. Özellikle ABD’de yaşanan gelişmeler ve Türkiye’yi etkileyen jeopolitik, ekonomik ve siyasi gelişmeler dolar kuru fiyatlamalarında etkili olmakta. Tabi en önemlisi ise ekonomi ve para politikaları da dolar/tl paritesinde ana belirleyici faktörlerden biri olarak görülüyor.

2021 ve 2022 yıllarında oldukça sert yükselen dolar kuruna karşı bir çok aksiyon alındı. Ancak bu aksiyonlar başarısız oldu. Özellikle son dönemde KKM yani Kur Korumalı Mevduat hesapları ile dolardaki yükseliş önlenmeye çalışılsa da bu da başarısız oldu. Türk Lirası, Arjantin Pezosu sonrası en çok değer kaybeden para birimi oldu.

  Yapı Kredi EFT Saatleri ve Eft Ücreti 2018

2024 yılı içerisinde KKM’nin yavaş yavaş kaldırılması bekleniyor. Bu yönde Hazine ve Maliye Bakanlığı bazı adımlar atmaya başladı. KKM’nin tamamen ortadan kalkmasıyla fiziki dolara olan ilgi artacak mı sorusunun cevabı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Faiz Artırımları ve Piyasalara Etkileri

Ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçmesi ve TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan’ın atanması sonrası artırılan faiz oranları ile dizginlenmeye çalışılan dolar kurunda henüz yeteri kadar da büyük bir etki görülmüş gibi değil. Öyle ki dolar kuru 29 lira üzerinde rekor fiyatlardan işlem görüyor.

2024 yılı başlarında dolar kurunun 30 lira üzerini deneyeceği beklentisi bir çok analist tarafından dillendirilmekte. TCMB Başkanı Erkan ise artık TL’ye geçme zamanı diyor. Artırılan faiz oranlarıyla birlikte TL mevduat faiz oranı %45’i aşmış durumda. Aralık ayında yapılacak faiz artırımıyla bankaların sunduğu faiz oranlarının %50’yi bulacağı düşünülüyor.

Yapılan faiz artırımları nedeniyle Borsa İstanbul tarafında ise ciddi bir para çıkışı yaşanıyor. Borsa çok fazla gerilemese de, yani 7,500 puan üzerinde tutunmayı başarmış olsa da bir çok hisse senedi dip seviyelere doğru yol alıyor. Bunda yüksek faiz oranlarının da etkisinin büyük olduğu düşünülüyor.

Asgari Ücret ve Dolar İlişkisi

Türkiye’de son yıllarda asgari ücret belirlenirken kaç dolar yaptığı da önemli göstergelerden biri haline geldi. Her ne kadar dolarla mı para kazanıyorsunuz, dolarla mı satış yapıyorsunuz gibi sorular sorulsa da hükümetin de asgari ücret belirlenirken dolar kurunu göz önünde bulundurduğu biliniyor. 2023 için açıklanan asgari ücret 482 dolar civarındayken şu an 395 dolar civarına düşmüş durumda.

Dolar kurundaki artış asgari ücreti yaklaşık 100 dolar aşağıya çekmiş görünüyor. Tabii Ocak 2024 yapılacak güncellemeyle asgari ücretin dolar bazlı yeniden yükselmesi bekleniyor. Yapılacak asgari ücret zammı ile beraber 16.000 tl civarında bir asgari ücret belirleneceği konuşuluyor. Bu da 550 dolar civarında bir rakama tekabül ediyor.

Eğer konuşulan rakamlar gerçekleşirse şimdiye kadarki en yüksek dolar bazlı asgari ücret belirlemesi gelebilir. Ancak dolar kurunun yılbaşından sonra nasıl bir hareket izleyeceği de önem arz ediyor. Çünkü dolar yükseldiğinde asgari ücret otomatik olarak dolar bazlı düşmüş oluyor. Bu yıl asgari ücrete tek zam yapılabileceği de konuşulmakta. Bu nedenle dolar bazlı asgari ücrette yıl sonuna doğru hızlı bir geri çekilme yaşanma ihtimali de bulunuyor diye belirtmekte fayda var.

Asgari Ücret Güncellemesi 2024

asgari ücret dolar ilişkisi
asgari ücret dolar ilişkisi, asgari ücret kaç dolar

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarı dün Bakan Işıkhan tarafından açıklandı. İşçi tarafının şerh koyduğu ve ortak bir anlaşma çıkmadığı asgari ücret tutarı 17 bin 2 lira olarak açıklandı. İşçi tarafının isteği ise 18.000 olması yönündeydi. Asgari ücretin 2024 yılında 1 kez mi 2 kez mi yenilenip yenilenmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Enflasyonun gidişatına göre ikinci 6ayda yeni bir düzenleme ihtimali yeniden doğabilir.

Şubat 2024 itibariyle Türkiye’de asgari ücret güncel kurla hesap edildiğinde 560 dolara denk geliyor. Bu diğer yıllarla karşılaştırıldığında şu an için gerçekten de yüksek bir asgari ücret olduğu belirtilebilir. Bu durumun ihracatçıların elini zayıflattığı ifade ediliyor. Bu nedenle ihracatçılar dolar kurunun yükselmesini istiyor. Çünkü Çin vb. ülkelerde işçi giderlerinin daha düşük olması nedeniyle bu ülkelerin ihracat payından daha yüksek pay aldığı belirtiliyor. Bakan Mehmet Şimşek ise ihracatta katma değeri yüksek ürünler üreterek ihracatın artırılması gerektiğini belirtiyor.

  Norveç'te Asgari Ücret Ne Kadar? Norveç Yaşam Masrafları 2023

Dolar Kuru Neden Düşmüyor?

Bazı yatırımcılar dolar kurunun neden düşmediğini merak etmekteler. Aslında bunun temel sebebi yatırımcıların dolara olan ilgisinin kesilmemiş olması. Faiz oranları yükseltilmiş olsa da, halen daha enflasyon altında verilen bir mevduat faizi var. Ayrıca faiz oranı enflasyon üzerinde olsa dahi, son yıllarda doların oldukça sert yükselişler yaşadığı gereği yatırımcıların akıllarında. Bu nedenle parayı TL cinsi varlıklarda değerlendirmek yerine yatırımcıların tercihi yine dolar oluyor.

Sadece dolar da değil genel anlamda döviz ve altına olan talepteki artış kesmiyor. Bu nedenle eurusd paritesi yükselse de dolar düşmüyor. Normalde euro dolar paritesi yükseldiğinde doların düşmesi beklenir. Ancak her ülkede düşen dolar TL karşısında yükseliş trendini bozmuyor.

Doların düşmesi için, enflasyonun dizginlenmesi ve yatırımcıların TL varlıklarına güvenini artırıcı önlemler alınması gerekiyor. Daha sıkı para politikası uygulanması doların yükseliş trendini tek başına değiştirmeye maalesef yetmiyor. Son bir kaç ayda atılan adımlar bunu göstermiş oldu. Bu nedene daha kompakt bir şekilde, para politikası ve maliye politikasının TL’nin değer kazanmasını sağlayacak adımlara devam etmesi gerekiyor.

Güncel Dolar Şu An Kaç Lira?

Dolar kurunun 22.02.2024 itibariyle şu an ki güncel değeri 31 lira seviyesinde. Gün içi hareket azalmış durumda. Düşük volatilitede işlemlerin geçtiği USDTRY paritesinde anlık fiyat bilgisi ve dolar tl hesaplamaları için dolar kaç lira sayfasına göz atabilirsiniz.

Dolara Yatırım Yapılır mı?

dolara yatırım yapmak mantıklı mı, dolar yatırımı kazandırır mı
dolara yatırım yapmak mantıklı mı, dolar yatırımı kazandırır mı

Gelişmiş ülkelerde döviz yatırımları pek alışılmış bir yatırım türü değildir. Gelişmekte olan ülkelerde ise özellikle de Türkiye, Arjantin gibi yüksek enflasyona sahip ülkelerde döviz birimleri önemli yatırım araçları olarak görülmektedir. Yani Almanya’da yaşayan bir bireyin euro kazanıp dolar yatırımcısı olmasını gerektirecek çok büyük bir etken yoktur. Çünkü euro dolar paritesinde oynaklıklar Türk Lirası gibi değildir. Yani 3 yıl önce eurusd 1,10 iken bugün de 1,10 seviyesinde olması gayet doğal görülmektedir. Merkez Banklarının uygulamış oldukları faiz ve para politikaları zaman zaman parite üzerinde ciddi hareketlere neden olsa da orta ve uzun vadede çok önemli fiyat değişimleri yaşanmamaktadır. Bu nedenle de bu tarz gelişmiş ülkelerde döviz yatırımı yapmanın bir manası yoktur. Tabi kısa vadeli forex işlemleri ile para kazanmak isterseniz o farklı bir durum.

Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülkelerde ise dövize yatırım maalesef kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü bizim gibi ülkelerde cari açık en önem sorunlardan biridir. Keza enflasyon oranları da gelişmiş ülkelerin oldukça üzerindedir. Bu nedenle de paranın değerini korumak yatırımcıların birinci önceliği olmaktadır. İnsanlar parasını Türkiye’de TL’de tutmak veya Arjantin’de pezoda tutmak yerine dövize çevirip saklamayı yeğlemektedir. Çünkü bir kaç ay sonra doların ülke para birimine göre değer kazanacağı görüşü hakimdir. Örnek verecek olur isek bundan iki sene önce dolar kuru ülkemizde 7 liraydı şu an ise 20 lirayı zorlayan bir kur var. Elinde Türk Lirası tutan yani 2 sene önce 500 bin TL’si olan biri 3+1 gayet güzel bir ev alabilecekken şu an o paraya araba dahi alamamaktadır. Ancak parasını dolar olarak saklayan parasının değerini bir nebze olsun korumuş olmaktadır.

Türkiye’de faize alternatif olabilecek yatırım araçları içerisinde döviz gösterilmektedir. Döviz ve altın gibi yatırım araçları yıllardır faiz oranlarının daha üzerinde kazanç sağlama imkanı sunmuştur. Konu ile ilgili detaylara 100 bin TL aylık ne kadar faiz getirir başlığından ulaşabilirsiniz.

Dolar ne olur, dolar tl paritesini etkileyen faktörler nelerdir? Dolar şu an kaç tl gibi sorulara cevap verdik. Ayrıca güncel olarak uzmanların USDTRY yorum ve değerlendirmelerini de bu sayfamızda paylaşıyoruz. Her gün güncellenen dolar ne olur başlıklı sayfamızı ziyaret etmeniz tavsiyemizdir. Bu sayede hem dolar kurunun güncel fiyatlamaları, teknik analizi ve ekonomide yaşanan güncel gelişmelere dar fikir sahibi olabilirsiniz. Yine bu sayede finansal okuryazarlığınızı geliştirerek, finans piyasalarında daha doğru aksiyonlar alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*