Adsense Nedir, Adsense’den Nasıl Para Kazanılır?

Google’ın bir reklam hizmeti olan adsense nedir, asıl amacı, internet sitesi sahiplerine online reklamlar üzerinden para kazanma imkanı sunmasıdır. Google’un sunduğu bu reklam hizmetinin iki parçası bulunmaktadır. Biri Adsense, diğeri ise Adwords’tur. Reklam verenlerin kullandığı parça adwords’tur ve Adsense’de yayınlanacak reklamları bu sistemce belirlenir.

Google adsense alternatifi olarak bazı sistemler bulunsa da, alternatiflerinden ayıran en büyük özelliği ise, reklamların yer alacağı siteye uygun reklamlar sunmasıdır. Örneğin bir yemek siteniz varsa, yayınlanacak reklamda yemeğe alakalı olacaktır. Sitenizi ziyaret edenlerin ilgisi çekerek, tıklama başına para elde edebilirsiniz.

Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

Adsense nedir? adsense’den nasıl para kazanılır? Sorusundan önce nasıl hesap açılır sorusunu cevaplamak gerekmektedir. Bu reklam bütçesinden yararlanmak için öncelikle Google’ın adsense login sayfasından kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra Google botları tarafından web siteniz incelemeye alınır.

Bu inceleme sonucu başvurunuza olumlu ya da olumsuz cevap gelir. Kayıt olmak için Google sizden hiç bir ücret talep etmez. Ancak, adsense aktif etme ve bu reklam hizmetinden yararlanabilmek için Google’ın belirlediği ve çok ciddiye aldığı standartlarına uymanız gerekmektedir.

Web sitenizde spam içerikler varsa, ya da içerikleriniz kopya ise, Adsense başvurunuzun olumsuz sonuçlanacağını bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca yasadışı içerikler içeren sitelerde bu reklam hizmetinden yararlanamamaktadır. Siteniz özgün ve düzenli içerik üretiyorsa kabul edilmeniz ve hemen para kazanmanızın önünde hiç bir mani yoktur.

İhtiyaç duymanız halinde adsense adres değiştirme seçeceği sunmaktadır. Bunun için adresse hesabınızda izlemeniz gereken adımlar

  • Adsense’den oturum açın
  • ‘Ödemeler’sekmesini tıklayın
  • ‘ayarlar’dan ‘Ayarları Yönet’ kısmını tıklayın
  • ‘Ödeme Profili’ kısmından ad ve adres seçeceğinin yanındaki kalem ikonuna tıklayın
  • ‘Adres’ alanındaki ödeme adresinizi değiştirip ‘kaydete’ tıklayın.
  Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır

Yukarda anlattığımız özelliklere sahip bir siteniz varsa başvurunuzu onaylayacaktır. Onay aldıktan sonra Adsense sitenize yerleştirmeniz için bir kod yollayacaktır. Bu kodu sitenize yerleştirdikten kısa bir süre sonra kod aktifleşecektir. Bu andan sonra gerekli olan şey reklamın tıklanmasıdır. Para çekme için gerekli kotasını doldurduktan sonra talep oluşturabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda Google, Adsense hesabınızı doğrulamanızı talep edebilir.

Adsense giriş yaptıktan sonra hesabınız üzerinden ödemem seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Bu ödeme yolu bir banka hesabına havale olabilir, posta çeki de olabilir. Birçok farklı para çekme yöntemi bulunmaktadır. Web sitenizin hiti arttıkça tık başına kazancınızda artacaktır. Ama bu kazancı yükseltip korumanın bazı şartları bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır;

Organik tıklama Google’ın en önemli reklam politikasıdır. Bir kaynaktan geldiği belirlenen yoğun reklam tıklamaları fark edildiği anda, Adsense hesabınız askıya alınacaktır. Bu sistem içinde hile ile para kazanmaya çalışmak mümkün değildir.

Reklam engelleyicileri siz de engelleyin. Adblock gibi reklam engelleyiciler kullanıcıların reklamlarınızı görmesini engeller. Bu da tık almamanıza neden olur. Bu nedenle bu tür yazılımları engellemeniz gerekir.

Reklam düzenine dikkat edin. Ne ihmal edilmeli ne de reklamlar abartılmamalıdır. Bu nedenle reklam yerleştirmesi yapılırken, reklamın yapılacağı alan, boyut gibi ayrıntıları iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Adsense hesabınız yeni ise, öncelikle politikasını anlamanız gerekmektedir. Çünkü Adsense komisyon sistemine dayanmaktadır. Maliyeti 10 TL olan bir reklamdan Google kendine 3 TL alır, kalan 7 TL’yi size öder. Ve her reklamın maliyeti değişiklik gösterir.

Adsense Reklamları Nasıl Görünür?

Adsense reklamları yukarda değindiğimiz Adwords sistemine bağlıdır. Örneğin bir yayınevi yeni çıkardığı kitabın bannerini ücretini ödeyerek Adwords hesabına yüklüyor. Sizin de kitap içeriği yapan web siteniz de bu yayınlanıyor. Yani sizinle aynı kategorideki reklamları tanıtır. Sizin kitap incelemesi yapan web siteniz varsa, yapı malzemesi reklamı gelmez. Adsense alakalı reklamlar konusunda sürekli gelişmektedir.

  RSI Nedir, Analizi Nasıl Yapılır? RSI İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Adsense’den Para Kazanmak İçin Web Sitesi Şart mı?

Google Adsense’den para kazanmak için bir web sitenizin olması şart değil. Video üreticisi olarak Youtube’den kanal açarak da para kazanabilirsiniz. Ancak adsense para çekme için Youtube’dan izlenme ve abone şartlarını oluşturmanız gerekmektedir.

Günümüzde hala en çok ilgi gören yazılı içeriklerdir. Çünkü günümüzde internet hala nispeten pahalı bir araçtır. Ve herkes, her an video izleyecek kadar geniş bir internet bütçesine sahip değildir. Bunun için yazılı web siteleri hala revaçtadır. Ama ‘yazılı’ derken salt yazıdan söz etmiyoruz. Fotoğraf, grafik, resim, ses, video gibi etmenlerle zenginleştirilmelidir.

Bir Youtube hesabınız olsa bile, imkânınız varsa web sitesi kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ikisinin de trafiği birbirine besler ve daha fazla kazanmanıza yol açar.

Adsense’den Para Kazanmak İçin Nasıl Bir Web Sitesi Lazım?

Burada önemli olan para kazanma uğruna, ilginizin olmadığı başlıklarda site kurmamaktır. Çünkü para kazandırır diye ilgisiz konularla emeğini, zamanını heba etmiş bir çok webmaster örneği bulunmaktadır. Örneğin sinema tekniği, estetiği, tarihi vs. hakkında bilgili olmadan, sinema içeriği çok para kazandırır diye yatırım yapmak çok büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır.

Çünkü Adsense ile para kazanmak için, her gün en azından konu ile ilgili 1 içerik girmek gerekmektedir. Alakanızın olmadığı konularda içerik girmek bir süre sonra imkânsız hale gelecektir.

O zaman nasıl bir site kurmalı? Cevabına geçebiliriz.

Adsense ile para kazanmanın ilk şartı sabırdır. Çünkü sıfırdan yaratacağınız bir web sitesinden en iyi ihtimalle bir kaç ay gelir beklememeniz gerekir. İkinci şart ise, bilgi sahibi olduğunuz ya da kendinizi geliştirebileceğiniz içerikte bir site kurmaktır. Amatör düzeyde bile olsa ilgilendiğiniz hobinizden içerikler oluşturur. Bu sayede sıkılmayacağınız ve bilginizin olduğu bir konuda içerik üretmiş olursunuz. Oyun mu oynamayı seviyorsunuz, oyun içeriği oluşturun, doğa yürüyüşü mü seviyorsunuz o içeriğe yönelin.

  Karadağ Asgari Ücreti 2023, Yaşam Masrafları ve İş Olanakları

Adsenseden Kazanmak İçin Seo Uyumu Site

Sitenize ziyaretçi getirecek en önemli kaynak arama motorlarıdır. Google’dan bir bilgiye ulaşmak için yapılan arama, ziyaretçileri sitenize çeker. Arama motorlarından ziyaretçi çekebilmek için, sitenizi arama motorlarına optimize etmeniz gereklidir. Yani SEO çalışması yürütmelisiniz.

İç SEO ve dış SEO çalışması site trafiğiniz üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bunlara özetle değinmek gerekirse; Dış SEO, özetle web sayfanızın web üzerinden önerilmesidir. Başka bir web sitesinin, bir içeriğinizin linkini vermesi, ya da sosyal medyada site içeriğinizin paylaşılması dış SEO işlemidir. Dış SEO yaparken arama motorlarını manipüle edecek yöntemlere girilmemelidir.

İç SEO özetle, sizin web sitenizi ziyaretçiye gösterdiğiniz yüzüdür. Bu yüz iyileştirmeleri ile ziyaretinin içeriklerinizi okuyacak kadar vakit geçirmesi sağlanır. Vakit geçirirken de reklamlardan gezinmeyi zorlaştırmayacak kaliteli bir yüz sunmak gerekir.

Nitelikli yazılar, hızlı açılan site, gezinmeyi zorlaştırmayacak tema ve mobil uyumu ile iç optimizasyonları tamamlamak hitinizi arttıracak temel unsurlardır.

Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Özgün içerikli ve Seo uyumlu bir site kurdunuz, belli bir kitlede oluşturdunuz bu size ne kadar kazandırır? Bu sorunun cevabı; sitenizin durumuna göre değişiklik gösterir. Ama kesin olan, belli bir meblanın altına düşmeyeceğinizdir.

Bir yazınız o hafta gündem olan bir konuya denk gelir ve sizin hiç beklemediğiniz kadar yoğun ziyaretçi uğrar ve o ay reklam pastasındaki payınız artar. Ama bilmeniz gereken ülkemizde Adsense geliri, Avrupa veya Amerika’ya oranla düşüktür. Aynı reklam tıkı arasında çok büyük farklar oluşabilmektedir. adsense alternatifi reklam siteleri olsa da Google adsensenin kendine has bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Google adsense borsa gibidir. Reklam için Google tık başına bütçe önermez. Reklam veren kendi bütçesini ve hangi anahtar kelime için ne kadar ödeyeceğini belirler.

Aynı anahtar kelimeye birçok reklam verilir. Ama Google adsense anahtar kelime için verişmiş en yüksek bütçeyi verenin reklamından başlar. Bir nevi açık arttırma yöntemi işlenmektedir. Bu açık arttırma yöntemi rekabeti de geliştirmekte ve uzun vadede ülkemizde de reklam bütçelerinin artmasına neden olabilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*