TCMB Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir? Hayatı, Çalıştığı Kurumlar Neler?

TCMB Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir
Hafize Gaye Erkan Kimdir, iş ve oku hayatı, çalışma alanları

Merakla beklenen TCMB’nin yeni başkanı sonunda belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son haftalarda adını sıklıkla duymaya başladığımız Haize Gaye Erkanı TCMB Başkanı olarak atadı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre TCMB Eski Başkanı Şahap Kavcıoğlu görevden alınarak BDDK Başkanı olarak atandı. TCMB’ye ise Hafize Gaye Erkan atandı. Türkiye’nin ilk TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan olmuş oldu. Peki kimdir bu Hafize Gaye Erkan? Yeni TCMB başkanı hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını burada bulabileceksiniz.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan, Türkiye’nin saygın ve başarılı isimlerinden biridir. Kendisi, uzun yıllardır farklı kurumlarda çalışarak önemli görevler üstlenmiş, topluma katkıda bulunmuş ve örnek bir kariyer inşa etmiştir. Bu makalede, Hafize Gaye Erkan’ın hayatı, çalıştığı kurumlar, görevleri, başarıları ve gelecekteki hedefleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Hafize Gaye Erkan Eğitim Hayatı

1982 yılında doğan Hafize Gaye Erkan ABD’de Müthiş Türk Kızı olarak da biliniyor. Bunun arkasında yatan ise elbette ki eğitimi sonrasında çalıştığı kurumlar ve iş hayatı oldu. İlkokulu İstanbu Suadiye’de bitiren Hafize Gaye Erkan’ın babası makine mühendisi annesi ise matematik öğretmeniydi. İlkokul sonrasında İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim hayatını sürdüren Gaye Erkan, buradan kincilikle mezun olmuştur.

Üniversite sınavında 26. olarak derece yapan Hafize Gaye Erkan Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne yerleşti. Bölümü birincilikle 2001 yılında tamamladıktan sonra ABD’nin önemli üniversiteleri arasında yer alan Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına hayatına başlamış oldu. Bu üniversitede her yıl sadece iki kişiye verilen onursal doktora bursu ödülünü de alarak devam etti. ABD’de bu üniversitede finans mühendisliği bölümünü bitirerek doktora derecesini alan Hafize Gaye Erkan Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha başarıyla tamamladı.

  Dünyada Asgari Ücret Sıralaması, Güncel Ülkelerin Asgari Ücretleri 2022

ABD’de okul hayatını sürdüren Hafize Gaye Erkan aynı zamanında finans dünyasında da çalışmaya başladı. Kariyer basamaklarını hızlıca çıkan Erkan, çeşitli finans kurumları ve bankalarda görev aldı.

Çalıştığı Kurumlar ve Görevleri

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Hafize Gaye Erkan, ABD’deki en etkin 40 genç sıralamasında birinci olmuş bir isim. Çalıştığı kurumlar ve görevlerine de gelin ayrıntıları ile bakalım.

Hafize Gaye Erkan çalışma hayatına ABD’de başladı. ABD’nin en büyük bankalarından Goldman Sachs’ta ik iş deneyimini edinen Ekan burada tam 9 yıl çalıştı. Çalıştığı süre boyunca, ABD’deki bankalar ve sigorta şirketlerinin yönetim kurumları, üst düzey yönetim, bilanço yöntimi, sermaye planlaması, riks yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmeti sundu.

2014 yılında First Republic Bank’a transfer olan Hafize Gaye Erkan burada 8 yıl boyunca çalıştı. Eş icra kurulu başkanlığı görevini üstlenen Hafize Gaye Erkan bu kurumda, yatırım direktörü, mevduat yöneticisi, yönetim kurulu üyesi gibi görevlerde de yer aldı.

ABD’de çalışma hayatını sürdüren Hafize Gaye Erkan Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times’ın 2018’deki yapmış olduğu araştırmaya, ABD’nin en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın oldu. Bir çok dergide de baarısıyla yer alan Hafize Gaye Erkan, son olarak Türkiye’ye TCMB Başkanlığı için dönüş yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşme gerçekleştiren Gaye Erkan, 9 Haziran perşembe günü Türkiye’nin ilk kadın TCMB Başkanı olarak atandı.

Aslen Malatyalı olan ve güzelliği ile de dikkat çeken Hafize Gaye Erkan, Amerikan Koleji ve Boğaziçi mezunu Batur Biçer ile evlidir.

  Şu an Altın Bozdurmak Mantıklı mı? Altın Fiyatları Daha Yükselir mi?

TCMB’de Neler Değişecek?

Maliye ve Hazine bakanı Mehmet Şimşek ekonomide oyunun kurallarını deiştirme yönünde çaba sarfediyor. Bu anlamda yeni bir kadro kurmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Şimşek, TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile karar kılmış görünüyor. Şimdi TCMB’den beklenen ortodoks para politikasına dönüş olacaktır. Bu anlamda Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki TCMB’nin sıkılaştırıcı para politikası uygulaması bekleniyor. Bu doğrultuda Türkiye’de faiz artırımları ile kurda dengelenme ve enflasyonda düşüş öngörülüyor.

Türkiye’nin ekonomik anlamda en zorlu dönemlerinden birinde göreve gelen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’a biz de başarılar diliyoruz. İnşallah bu zor dönemde atacağı adımlarla milletimizin ekonomik anlamda nefes almasına katkıda bulunabilir ümidiyle iyi dileklerimizi iletiyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*