Alçalan Takoz ve Yükselen Takoz Formasyonları Nedir? Nasıl Kullanılır?

alçalan takoz formasyonu ve yükselen takoz formasyonu
alçalan takoz formasyonu ve yükselen takoz formasyonu nedir, nasıl kullanılır

Alçalan takoz ve yükselen takoz formasyonları fiyatların trend içerisinde hareket ederken zaman zaman yön arayışına girdiği ve fiyat hareketlerinin bir duraksama yaşayarak sıkıştığı dönemde oluşurlar. Duraksamanın nedeni, piyasanın yönü hususunda yatırımcıların kararsız olmasındandır. Piyasanın kararsız hareket ettiği bu zaman diliminde, alıcı ve satıcıların hareketleri hep aynı seviyelerde birbirine yakın ve benzer hareketler ile sıkışma yaşarlar. Bu sıkışmanın sebebi arz ve talebin benzer seviyelerde dengede kalmasıdır. Genelde, oluşan bu denge bozulduğunda piyasada sert hareketler gözlemlenir. Alçalan ve yükselen takoz formasyonları, özellikle yatırımcı traderler için doğru yerden almak veya satmak gibi trendin tersine hareket etmemek açısından çok önemlidir.

Alçalan Takoz ve Yükselen Takoz Formasyonları Nedir

Alçalan ve yükselen takoz formasyonları teknik analizlerde mevcut fiyat hareketlerinde duraklama oluşacağının sinyalini veren üçgen ya da üçgenimsi formasyonlardır. Formasyonların grafikteki görüntüsü kama veya takoza benzediğinden dolayı kama veya takoz ismini almışlardır.

Formasyon oluşumu yükselen veya düşen trendin son fiyat hareketlerinin durağanlaşarak üçgen görünümlü bir hal alması durumunda oluşmaktadır. Formasyonların oluşum esnasında piyasanın boğa ve ayı piyasası olma durumuna göre şekli, konumu ve fiyat hareket yönü beklentisi değişmektedir. Alçalan takoz ve yükselen takoz formasyonu hakkında tek tek inceleme yapmak gerekirse;

Alçalan Takoz Formasyonu ve Kullanımı

Alçalan ve yükselen takoz formasyonu traderların en çok takip ettiği formasyonlardan ikisi olmakla birlikte, alçalan takoz formasyonu isminden de anlaşılacağı üzere azalan üçgen deseni ile oluşan bir formasyondur. Bu formasyon, traderlara, muhtemelen formasyon oluşumu tamamlana kadar fiyatın düşüş trendinde devam edeceğini haberdar etmektedir. Alçalan takoz formasyonları, bir düşüş sinyali veriyor. Aşağıdan ve yukarıdan iki trend çizgisi formasyonun desenini oluşturur.

  Halka Arz Nedir? Arz Süreci Nasıl? Halka Arz Olacak Hisseler
alçalan takoz ve yükselen takoz formasyonları
alçalan takoz ve yükselen takoz formasyonları, alçalan ve yükselen takoz formasyonu nedir, nasıl kullanılır

Alçalan kama, azalan kama, azalan takoz ve daha yaygın alçalan takoz olarak bilinen formasyon bir devam formasyonudur. Fiyat hareketleri devam ederken fiyatlar, aşağı yönlü bir eğilim gösterecektir, ancak kamadaki eğim genel piyasa yükseliş eğilimine karşı olacaktır. Ters bir model olduğunda, genel piyasa düşüş trendindeyken düşen takoz eğilimi azalır. Alçalan takoz formasyonu ister ayı ister boğa piyasası olsun, hangi piyasada oluştuğuna bakılmaksızın bir yükseliş formasyonudur. Formasyon en üstte geniş bir işlem aralığıyla başlayan ve fiyatlar düşüş eğilimindeyken daha küçük bir işlem aralığına daralarak başlayan bir yükseliş grafiği modelidir.

Bu fiyat hareketi, dikey yükselişler ve dikey düşüşler yakınsamak için birlikte hareket ettikçe daha düşük eğilimler gösteren alçalan bir koni şekli oluşturur.

Bu formasyondaki yükseliş eğilimi, bunun düşük fiyatlardan bir tersine dönüş modeli olduğunu göstermek için azalan direncin üzerine bir kırılma gerçekleşene kadar sinyal vermeyeceğinden formasyona dayanarak işleme girilmemesi, kırılımın tamamlanmasının sabırla beklenmesi gerekmektedir. Alçalan takoz formasyonu genel olarak uzun vade zaman dilimlerinde ortaya çıkmakla beraber kısa vade zaman dilimlerinde de görülebilir. Bu formasyon fiyat hareketlerinde daha düşük dipler yaratır, ancak yeni düşüşler büyüklük olarak daha az olmalıdır. Düşüklerde daha az derinlik, satış baskısının gücünde bir düşüşe işaret eder ve üst direnç çizgisinden daha az düşüş eğimi olan daha düşük bir destek trend çizgisi oluşturmalıdır.

Yükselen Takoz Formasyonları ve Kullanımı

Alçalan ve yükselen takoz formasyonları, Takoz ya da kama olarak adlandırılan formasyonlardan, yükselen takoz formasyonu, traderlar arasında oldukça popülerdir. Formasyon herhangi bir zaman diliminde traderlere doğru analiz yapma açısından faydalı olabilirler.

Bu formasyonun fiyat çizelgelerinde oluşması, sonunda trendde bir tersine dönüşün olacağına dair önemli bir sinyal olarak kabul edilir. Ancak, yorumlanması ve gözlemlenmesi daha kolay olan diğer bazı formasyonların aksine, yükselen takozlar, bazen yorumlamayı zorlaştıran bazı belirsiz davranışlar da gösterebilir. Bu yanıltıcı davranışlara çok dikkat edilmesi gerekiyor.

  Forexte Minimum Para Yatırma ( Alt Limit ) Ne Kadar?

Yaklaşan fiyat hareketlerini tahmin etmek için yükselen takoz formasyonlarını kullanmak isteyen traderlar, sinyal veriyor gibi göründükleri hareketleri doğrulamak için hacim değişiklikleri ve tamamlayıcı teknik göstergeler kullanılması gerekmektedir.

Yükselen takoz formasyonu, boğa piyasası esnasında gerçekleştiğinde genel olarak düşüşle sonuçlanır. Ayı piyasasında oluşan yükselen takozlar(kama), bir süre tepki alımlarıyla fiyatın yükseleceğine, destek çizgisinin aşağı kırılmasının hemen ardından düşüş trendinin daha güçlü devam edeceğine işaret eder. Bu durumda düşüş ya da yükseliş trendinde olması fark etmeden yükselen takoz ya da kama modeli oluşumu görüldüğünde, traderlar genel olarak düşüş yaşanacağını düşünerek pozisyon almaları gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*