Bilanço Nedir, Önemi Nedir? Bilanço Türleri Nelerdir?

bilanço nedir bilanço türleri nelerdir
bilanço nedir bilanço türleri nelerdir

Ekonomi öğrenimini esnasında dikkat edilen alt başlıklardan bir tanesi de muhasebe kavramıdır. Muhasebe genel anlamda bir alanı ifade etse de aslında günlük hayatımızda veya evimizdeki bütçe hesaplamalarında muhasebe alanını çokça uygulamaktayız. Bu makalede muhasebe alanının hem bireysel olarak hem de işletme olarak çokça kullanılan terimlerinden biri olan bilanço kavramını net bir şekilde tanımlayacağız ve detaylarını açıklayacağız.

Bilanço Nedir?

Bilanço kavramı finansal okur yazarlık çerçevesinde, bir alan için oluşturulan genel ve detaylı bir finansal tablo olarak açıklanabilmektedir. Eski dönemden bu yana tüm işletmeler bilanço adı altında gerekse bir defter gerekse dijital ortamlarda senelik ve kısa vadeli olarak gelir gider tablosunu çıkarmak amacıyla bilanço kullanmaktadırlar.

Bilançonun genel tanımı her ne kadar gelir- gider tablosunu ifade etse de bazı işletmelerde veya hane halkarınca bilanço gayrimenkul varlıkları, özel yatırım varlıkları vb. varlıklar üzerinden tutulabilmektedir. Bu durum aynı zamanda birçok bilanço türünün tanımının ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Bilanço Türleri Nelerdir?

Bilanço nedir sorusuna cevap verdikten sonra geçelim bilanço türlerine. Bilanço türlerini kullanılış yerlerine ve tanımlarına göre alt başlıklar halinde açıklayacak olursak;

Karşılaştırmalı Bilanço

İlk olarak karşılaştırmalı bilanço ile başlayalım. Karşılaştırmalı bilanço türleri, genel olarak şirketlerde veya kamu kurumlarında senelik olarak yaşanan değişimin karşılaştırılması için kullanılan bir muhasebe aracıdır. Karşılaştırmalı bilanço genel olarak her yılın sonunda şirketlerin veya kamu kurumlarının ne kadar harcama yaptıkları ve ne kadar kazanç sağladıklarını veya ne kadar zarar ettiklerini ölçmek amacıyla kullanılan bir hesap hareketi olarak tanımlanabilmektedir.

Hesap Bilançosu

Hesap bilançoları, muhasebenin ve bilanço kavramının temelini oluşturan bir bilanço türüdür. Eski dönemdeki ismiyle T bilançosu olarak tanımlanmaktadır. Bu bilanço türünde pasifler ve aktifler olarak yapılan ayrım sonucunda çeşitli hesaplamalar yapılamamakta ve kayıtlar tutulmaktadır.

  Kredi ve Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım ?

Analitik Bilanço

Bu bilanço türü, günümüzde en çok kullanılan bilanço türlerinden bir tanesidir. Gelen verilerin analiz edilmesi ve uygulamaya koyulması hem tutulan hesapların hem de verilerin korunmasına ve doğruluk payının yüksek olmasını sağlamaktadır. Çoğu istatistik kurumu da aynı zaman analitik bilançonun kullanılmasına dikkat etmektedir.

Mali Bilanço

Mali bilançolar genel olarak tüm bilançolarda uygulanan bir yöntem olarak da tanımlanabilir. Bu bilanço türünde genel olarak vergiler ve kamu harcamalarının, gider ve gelir hesapları tutulmaktadır.

Bilanço Neden Önemlidir?

Bilançolar genel olarak şirketlerde veya kurumlarda muhasebe hesabının yapılmasını sağlar. Bilanço tutulmasının önemini maddeler halinde sizlere açıklamak isteriz;

  • Öncelikle bilançoların tutulması işletmelerin veya devlet kurumlarının yıllık olarak finansal raporunu hesaplayabilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede şirketler gelir-gider hesaplarını yapabilir ve yatırım düzenini oluşturabilir.
  • Bilançolar aynı zamanda işletmelerin ve devlet kurumlarının planlama yapmasına olanak sağlar. Belli bir harcama düzeni oluşturulur ve buna göre gelecekte yapılacak yatırımlar, harcamalar veya yapılacak ekonomik politikalar belirlenir.
  • Son olarak yasa gereği her işletmenin ve kurumun finansal hesaplarını tutması ve bunu rapor halinde yayınlaması gerekmektedir. Raporlamanın yapılabilmesi ve doğru verilerin açıklanabilmesi için bilanço tutulması oldukça önemlidir.

Bilançolar şirketler için oldukça önemlidir. Şirketler kadar yatırımcılar için de önemlidir. Borsada hisse senedi alırken bilançolara dikkat edilmelidir. Bu nedenle bilanço dönemlerinde, bilançosuna güvenilen şirketlere yatırım yapmakta fayda olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*