Çocuk doğum Yardım Parası Ne kadar,Nasıl Alınır?

Genç nüfusun artması için devlet tarafından ailelere yapılan yeni doğan Çocuk doğum Yardım Parası Ne kadar,Nasıl Alınır??merak edenler için bu konuya değindik.

 

Yeni doğan çocuklar için devlet annelere doğum parası adı altında destek vermektedir.Bu destekler 2015 yılının yarısında başlamış ve halen devam etmektedir.Bu tarihten günümüze kadar bir çok anne yeni doğan çocuk parası alarak bu destekten yararlandı.Yeni doğan çocuk parasını almak için bazı şartlar vardır.Bu şartları taşıyan anneler yaptıkları doğumdan sonra bu yardımı başvurarak alabilirler.Başvurmayan anneler bu yardımdan yararlanamazlar.Yeni doğan çocuk parası otomatik olarak yatan bir ödenek değildir.Faydalanmak için başvurulması ilk şarttır.

 

Yeni Doğan Çocuk Yardımı  Almak İçin Şartlar

 

Türk vatandaşı olan ve sorunsuz doğum yapan anneler bu desteği alabilmektedir.Annenin doğum parası alması için yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru yapması gerekiyor.Bunun dışında doğum yapılırken bebeğin ölmemesi gerekmektedir.Bunu belirtmemizde ki sebep şartlar arasında yer almasıdır.Bebeği doğum yaparken ölen anneler bu destek için bulunduğu durumdan dolayı başvurmazlar.Yani doğum parasını düşünecek durumu olmaz.Bir diğer şart ise annenin yabancı olmaması gerekmektedir.Yeni doğan çocuk parası alacak annenin T.C vatandaşı olması gerekmektedir.

 

Yeni Doğan Çocuk parası yardımı Ne Kadar?

 

Devlet yeni doğan çocuk parasını annenin çocuk sayısına göre belirlemektedir.İlk defa doğum yapacak olan anneler yani 1. çocuk için 300 TL yeni doğan çocuk parası almaktadır.

 

2.Çocuk için ise alınan destek 400 TL’dir.

 

  1. Çocuk ve daha fazlası için verilen yeni doğan çocuk parası ise 3. çocuk ve  sonra doğan her çocuk için 600 TL’dir.
  TCMB 500 Baz Puan Faiz Artırarak Faiz Oranını %50'ye Yükseltti

 

Yeni doğan çocuk parası alabilmek için çocuğun 15 mayıstan sonra doğmuş olması gerekmektedir.

 

Doğum Yardım Parası İçin Nereye Başvurulmalı

 

Yukarıda da söylediğimiz gibi doğum yardım parası için ilk şart yardımı alabilmek için başvuru yapılmasıdır.Başvuru yapabileceğiniz kanallar Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüğüne,Yada sosyal hizmetlere doğum yardım dilekçesi ile başvurmanız gerekmektedir.Yurt dışında yaşayan anneler büyükelçiliklere başvurarak posta yoluyla başvuru gerçekleştirebilirler.

 

Kamuda çalışan anneler ise bulundukları kamu kurum ve kuruluşlardan çocuk yardım parası için başvuru gerçekleştirebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*