İstanbul Kart Ücretleri 2020, İstanbul Kart Ne Kadar?

İstanbul, tarihten aldığı yoğun kültürel mirası günümüze kadar ulaştırması ve Asya ile Avrupa’nın tek ortak köprüsü olması nedeni ile her zaman çok önemli bir şehrimiz olmaktadır. Bu yüzden de İstanbul şehrinin düzeni ve gelişmişliği, aslında ülkemizin de kalkınma seviyesinin en önemli yansımalarından bir tanesi haline gelmiştir. Modernizasyon sürecinin iyi bir şekilde ilerlemesi için, aslında İstanbul şehrinde doğru ve başarılı bir toplu ulaşım modeli uygulanmaktadır. Profesyonel şehir uzmanları eşliğinde yatırım yapılan ve günümüzde artık meyveleri alınmaya başlanan toplu ulaşım, İstanbul şehrinin trafik sorununun azalmasındaki çok kritik bir unsur olarak görevine devam etmektedir. İstanbul’da kurulan toplu taşıma düzeni sadece kara yolunu içerisine alan bir kavram değildir. Birçok farklı alternatif, İstanbul toplu ulaşım modelinin içerisinde yer alır.

İstanbul’da Toplu Ulaşım Alternatifleri

İstanbul kentinde, diğer şehirlerimize benzer olarak çok yaygın bir karayolu toplu ulaşım modeli vardır. Öncelikle İETT modeli üzerinden devam eden otobüs hatları, karayolu üzerinde kurulan demiryolları araçları ile de desteklenmektedir. Özellikle tren, metre, banliyö ve tramvay seferleri, İstanbul’da yaşayan kişilerin daha rahat ulaşım sağlaması için yapılan ve çok önemli ulaşım hatlarını birbirine bağlayan bir düzene sahiptir. Bunun yanında boğazı birbirine bağlayan köprülerin yoğunluğunu azaltmak için kurulan Avrasya Tüneli ve Marmaray projesi de, yine toplu ulaşıma konu olan önemli diğer unsurlar olarak bilinmektedir.

İstanbul Kart Ne Kadar?

2017 tarihli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından belirlenen ulaşım tarifesine göre tam bilet fiyatı 2,60 TL olmaktadır. Burada öğrencilerin avantajına olması için sunulan fiyat ise 1,25 TL’dir. Öğretmen ve 60 yaşında olan kişilere özel olarak uygulanan fiyat tarifesi ise 1,85 TL olarak belirlenmiştir. Mavi Kart olarak bilinen ve tam biletin aylık 180 geçiş yapabildiği İstanbul Kart fiyatı 205 TL’dir. Öğrencilerin aylık 200 geçiş hakkına sahip olduğu İstanbul Kart ise 85 TL üzerinden satışa sunulmaktadır. Sosyal olarak bilinen ve yine öğretmenler ile 60 yaşındaki yolcuların aylık 200 geçiş yapacakları İstanbul Kart ise 125 TL fiyatına sahiptir.

  Ekonomik Büyüme Nedir? Büyümenin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*