Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Devletler, vatandaşları üzerinde her zaman belirli sosyal görevleri yerine getirmek zorundadır. Bu yüzden de gerek normal yaşantıda gerekse iş hayatlarında bazı uygulamalar devrededir. Ülkemizde de işçilerin işverenler karşısında korunması için bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde, aslında işçilerin çalışma sürelerinin ardından ekonomik durumlarını daha iyi duruma getirecek şartlar sağlanmaktadır. Kıdem tazminatı, çalışanların haklarının korunması amacıyla çıkartılmıştır. Kanunlarla desteklenen bu tazminat türünde, işçilerin mağdur olmasının önüne geçilmektedir. Kıdem tazminatı almak isteyen işçilerin, işlerinden kendi isteği dışında ayrılmış olmaları gerekmektedir. Yani işinden kendi isteğiyle ayrılan kişilerin kıdem tazminatı alması gibi bir durum, sadece istisnalarla sınırlıdır. Kıdem tazminatının işçi tarafından alınmasını önlemek için, bazı işletmelerde çalışanlara mobbing uygulanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşan işçilerin, gerekli birimlere derhal başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Prim Uygulamasında Gün Sayısını Doldurmak

Emekli olmak için belirlenen emeklilik yaşına kadar beklemek ve prim gününü doldurmak gerekmektedir. Bu yüzden de prim gününü dolduran, fakat belirlenen yaşa kadar durmak istemeyen işçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için önlerinde bir engel yoktur. Diğer şekilde ise yaşın doldurulup primin beklendiği durumlarda da, yine kıdem tazminatı alınabilir.

Gazetecilerin Kıdem Tazminatı

Gazetecilik mesleğinde uygulanan sigorta, farklı bir uygulama içermektedir. 212 olarak geçen bu sigortaya sahip fikir işçilerinin, 5 yılı doldurdukları anda kıdem tazminatı almaya hakları vardır. Özellikle istifa eden işçiler bile, bu mesleği yaptıkları özel durumdan dolayı kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

İflas Durumunda Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı hakkı kazanmak, sadece yukarıda belirtilen şartlarla sınırlı değildir. Bir işletmede çalışırken işletme iflas ederse, işçilerin kıdem tazminatı alma hakları ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda, işçiler işletmelerinin yer değişiklikleri ve taşınma durumlarında da; yine kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar.

  Tasarruf Etmenize Yardımcı Olacak Günlük Harcama Tüyoları

Kıdem Tazminatları Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatlarının hesaplanması, işçilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. İşçiler, işlerine başladıkları andan itibaren aldıkları brüt ücretlerle kıdem tazminatlarını hesaplayabilirler. Bunun için işe girdikleri ve işten çıkış tarihleri arasındaki gün sayısı ve brüt ücretlerinin miktarı bilinmek zorundadır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*