Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası var mı? 2018

Kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler yasal süreç esnasında kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Bu konuyla ilgili vatandaşlarımız internette en çok kredi borcumdan dolayı hapse girer miyim?Kredi borcuna hapis var mı ? borçtan dolayı hapis yatılır mı?  kredi borcu 3 ay hapis var mı? gibi sorulara yanıt aranmaktadır.Bu soruların yanıtını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Verilir mi ?

Kredi ve kredi kartı borçlarımız zamanında ödenmediği zaman ilk aşamada gecikme faizleri ile karşı karşıya kalırsınız.ödemeleriniz 3 aydan fazla gecikirse banka sizden alacağını yasal yollarla almak isteyecektir.Eğer yapılandırma yapıldığında ödeme imkanınız varsa banka sizin hakkınızda yasal takip başlatmadan önce yapılandırma talebinde bulunarak taksit sayısını arttırarak aylık ödemeniz gereken miktarı da düşürerek ödeyebilirsiniz.Bu süreçte ödeme imkanınız yoksa eğer banka sizden alacağını hukuk yoluyla almak isteyecek.Bu durumda banka sizden alacağını tahsil etmesi için anlaşmalı olduğu avukata sizin dosyanızı devreder.

 

Dosyanızın avukatlık olması hakkınızda yasal takibin başlatılması demek sizinde kara listeye girdiğinizi gösterir.Kara listede yer alan vatandaşlar 5 yıl boyunca herhangi bir bankadan kredi ve kredi kartı alamazlar.KBB tarafından verilen kredi notunuzda çok düşecektir.Kredi notunuzu düzeltmekte ayrıca bir zaman istemektedir.

 

Bu süreçten sonra  avukat sizi sık sık telefonla arar ve sizden borcunuzu hemen ödemenizi ister.Hakkınızda icra davası açmadan önce sizin üzerinizde baskı kurmak için evinize haciz’e gelinecek evde olmadığınız zaman kapı çilingir ile kırılarak açılacak diyerek sizin üzerinizde baskı oluşturur.Bu süreçte ödeme yapma durumunuz yoksa avukat borcunuzu tahsile etmek için icra yoluna başvuracaktır.Bu süreçte eğer sigortalı bir iş yerinde çalışıyorsanız maaşınıza haciz konur.Maaşınıza haciz konması durumunda maaşınızın 4/1’i kesilerek icraya gönderilir.

  Denizbank İnternet Alışverişi Açma

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi ? YENİ

 

Hapis Cezası Var mı?

 

Eğer çalışmıyorsanız avukat sizden parayı tahsil etmek için yeni bir ödeme planı düzenler ve bu ödeme planını imzalamanız için sizi hukuk bürosuna davet eder. Bu ödeme planını size imzalattırmaya çalışır. Eğer imzalarsanız ve belirtilen tutarı zamanında yapmadığınız taktirde 3 ay hapis cezası verilmektedir. Avukatın sizden borcunuz için verilen süreyi taahhüt etmenizi istediğinde ödeyecek durumunuz yoksa kesinlikle bu taahhüt’ü imzalamayın.İmzalamanız durumunda 3 ay hapis yatmanız mümkündür.

 

Avukatın size imzalatmak istediği  taahhüt’ü imzalamadığınız takdirde hiç bir şekilde hapis cezası verilmemektedir. ”Anayasanın 32. maddesinde yer aldığı gibi kimse bir sözleşmeden doğabilecek taahhüt’ü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. ” diye çok net belirtilmiştir.

 

Yukarıda sizlere borcunuzu ödeyemediğiniz taktirde yaşayacağınız olumsuzluklardan bahsettik. Daha iyi anlaşılması için yaşanılan süreci sırasıyla anlattık. Eğer merak ettiğiniz farklı sorular yada yukarıda bahsettiğimiz konuda anlamadığınız noktalar varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.Yorum yoluyla sorulan sorular en kısa sürede cevaplanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*