Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?2018

Ülkemizde hizmet veren bankalar tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için çektikleri kredilerde dosya masrafı almaktadır.Bu dosya masrafları ihtiyaç kredisi,konut kredisi ve taşıt kredisinde de kesilmektedir.Tüketiciler kredi dosya masrafı geri alma konusunda tam bilgi sahibi değiller.Kredi dosya masrafı nasıl geri alınır? ve hangi şartlarda alınır sizler için aşağıda yer verdik.

 

Bilindiği üzere bankalar tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması için vatandaşlara kredi imkanı sunmaktadır.Bu kredilerin geri ödemesine merkez bankasının belirlediği faiz oranlarını aşmayacak şekilde faiz uygulamaktadır.Bu faizin dışında dosya masrafı,sigorta ve diğer masraflar da krediyi çekecek kişiden  alınmaktadır.Bu da çekmek istediğimiz kredinin bize daha fazla maliyetli olması demektir.

Bazı bankalar tüketicilerin bu durumdan bir hayli rahatsız olduğunu bilmekte ve verdiği kredinin daha cazip bir hale gelmesi için dosya masrafsız kredi sunmaktadır.Bu tür kampanyalar tüketicilerin en çok tercih ettiği kampanyalardır.Bunun sebebi ise bankaların dosya masraflarını yüksek tutmasıdır.

 

Yargıtay, Bankaların dosya masraflarını belli bir seviyede tutulmasını ve belgelemesini istemektedir.Bankalar bu masrafları makul fiyatta kesecek ve haklı olması gerekmektedir.Bu haklılığı da belgeleyebiliyor olmalıdır.Aksi durumlarda tüketiciler bu dosya masraflarının geri iadesini talep edebilir ve ödediği masrafları geri alabilmektedir.

 

Dosya masrafları adli kurumlar tarafından yapılan işlemlerde ki masrafların adli işlemi bulunan kişilerce karşılanmasıdır.Bankalarda tüketicilere kredi çekmek istediği zaman bir çok belge imzalatmaktadır. Bu belgeler içerisinde birden fazla masraf tüketicilere dayatılarak alınmaktadır.

 

Kredi Dosya Masraflarını Almak İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor

 

Kredi dosya masraflarını almak için sizden kesilen dosya masrafının belgesi ile Tüketici Hakem heyetine yada Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyeti:3 bin TL altında ki kredi dosya masrafı için başvurabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi:3 bin TL üzerindeki kredi dosya masrafı için başvurabilirsiniz.

  Denizbank Media Markt Kredi İle Taksitli Telefon Alma

 

Kredi Dosya Masrafı Ne Kadar Nasıl Öğrenirim?

Kredi çekerken kesilen kredi dosya masrafınızın tutarını öğrenmek ve belgelemek için kredi çektiğiniz bankaya talebinizi iletmelisiniz.Banka size bu belgeyi vermeye sıcak bakmasa da kanunen vermek zorundadır.Bunun bilincinde olarak direterek almalısınız.Kredi dosya masrafını belgelemediğiniz taktirde kredi dosya masrafını almanız mümkün değildir.

 

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

 

Kredi dosya masrafını geri almanız için bu masrafı belgelemeniz gerekmektedir.Dosya masrafı kesildiğini belgelemek için krediyi kullandığınız bankaya başvurmalısınız.Banka size bu belgeyi vermek de direte bilir veya verirken ücret talep edebilir.Bu belgeyi vermeme veya saklama hakkı olmadığı gibi sizden ücret talep etme hakkı da yoktur.

Bankadan aldığınız kesilen dosya masrafının belgesiyle birlikte Dosya masrafı iadesi dilekçesi ile birlikte Tüketici hakem heyetine başvurarak kesilen dosya masraflarının geri iadesini talep edebilirsiniz.Eğer kesilen dosya masrafı tutarı 3 bin TL üzerinde ise hakem heyetleri 3 bin TL üzerinde ki meblağlara bakmamaktadır.Bu durumda Tüketici mahkemesine başvurarak kredi dosya masrafı iadesi isteyebilirsiniz.

Başvurunuzun ardından sonuç yoğunluğa göre 3 ay ve daha fazla sürebilmektedir.Tüketici hakem heyetinin yada tüketici mahkemesinin aldığı karar ile bankaya giderek dosya masrafınızı talep edebilirsiniz.Banka size dosya masraflarını iade etmekte gine diretirse Tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesinden aldığınız belgelerle bankayı icraya verebilirsiniz.İcra yoluyla kredi dosya masrafını almanız fazla uzun sürmemektedir.Bankanın bu tutarı ödemesi için 7 gün süre verilir.7 gün içerisinde ödenmemesi durumunda haciz işlemleri yapılmaktadır.Bankalar bunu bildikleri için süreç bu noktaya gelmeden dosya masraflarının ödemesini yapmaktadır.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*