Kredi Notu Nedir,Nasıl Yükselir,Neden Düşer

Bankalarla finansal işlemler gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin son zamanlarda en çok merak ettiği konuların başında kredi notu gelmektedir.  Bankalara, ilk defa kredi ve ya kredi kartı başvurusunda bulunan tüketiciler kredi notunu ilk defa duyuyor olabilirler. kredi notu ile ilk defa tanışan tüketiciler internet aracılığıyla kredi notu hakkında bilgi sahibi edinmek istiyor.Tüketiciler  2018 yılında da  Kredi notu nedir,  kredi notu nasıl yükselir, kredi notum neden düşük , kredi notu neden düşer,Kredi notumu nasıl öğrenirim ve kredi notu sorgulama  gibi sorulara internetten cevap arayacaktır..Biz’de internet üzerinde finansal işlemlerinize kolaylık sağlaması için kredi notu ile alakalı merak ettiklerinizi bu makalede derledik.

Öncelikle sizleri Kredi notu nedir bundan bahsetmek   istiyorum.

 

Kredi notu nedir?

 

Kredi notu, Bankalar tarafından  kurulan kredi kayıt bürosunun tüketicilerin bankalarla gerçekleştirdiği finansal işlemleri kayıt altına tutarak   tüketicinin olumlu olumsuz durumlarını göz önünde bulundurarak ve belli bir kriterlere dayanarak puanlama sistemine yansımasıdır.  Kredi notunda puan aralığı 0 ile 1900 arasındadır.

Kredi notu için  kişilerin finansal karnesi diyebiliriz. Kredi notunun hem tüketiciye hem de Finansal kuruluşlara  faydası oldukça fazladır.

Finansal kuruluşlar açısından bakacak olursak kredi notu sayesinde ödemelerinde risk taşıyan kişiler  tespit edilir. Böylelikle banka sunduğu Ürünlerin geri ödemesinde  sorun yaşatacak kişilere kredi,kredi kartı ve mevduat hesabı vermemektedir. Ayrıca bankalar kredi notuna bakarak günde binlerce müşteri arasından  Kredi notu düşük olanları değerlendirmeye almadan ön onay sürecinde   elemektedir.

 

Kredi notum neden düşük ?

 

Banka ile Finansal işlem gerçekleştirmek isteyen bir çok tüketici Kredi notu düşük olduğu için olumsuz cevap almaktadır. Kredi notunu etkileyen olumsuz nedenlerin neler olabileceği hakkında sizleri aydınlatmak   istiyorum.

  Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunuz daha önce gerçekleştirdiğiniz finansal işlerinizde yaşadığınız olumsuzluklardan kaynaklanan   ödeme gecikmelerinden olabilmektedir. Bankanın size sunduğu kredi kartı ödemeleri veya kredi taksit ödemeleri zamanında düzenli olarak yapılmazsa bu durum banka tarafından Kredi kayıt bürosuna bilgilendirilir. Bu bilgilendirmenin devamında kredi kayıt bürosu olumsuz durumu kredi notunuzu düşürerek değerlendirir. Kredi notunun düşmesi bir sonraki finansal işleminizde size engel olması demektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi ? YENİ

 

Kredi notu nasıl yükselir ?

 

Kredi notumuz Bankalara olan borçlarımızı ödemelerinde yaşanan aksaklıklardan dolayı düşmektedir.Bu  durum bankadan bir sonraki talep edeceğimiz kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanmamıza engel demektir. Bu durum düzeltilebilir mi? Evet düzeltilebilir.Bu durumu düzeltmek için mevcut kullandığımız ürünlerin ödemelerini düzenli yapmalıyız. bankanın verdiği kredi veya kredi kartı gibi  ürünlerin herhangi birinde ödeme güçlüğü çekiyorsanız gecikmenin ilerlememesi ve yasal takip sürecine girmemek için yapılandırma yapmanız kredi notunuzun düşmesine engelleyecektir.Eğer bankanın sunduğu Kullandığınız bir ürün yok ise bir hesap açarak hesap üzerinde para giriş çıkışı sağlamamız  Bizim kredi notumuza olumlu yansıyacaktır. açtığımız hesap üzerinden Ayrıca otomatik fatura ödeme talimatı vermemiz kredi notumuzu olumlu etkileyecektir.

 

Kullanılmayan Hesaplara Dikkat

 

Günümüzde bankaların sunduğu ürünlerden kullanmayan çok az diyebiliriz.En yaygın olarak kullanılan ise banka hesaplarıdır.Hemen hemen  her çalışan kişinin bir banka hesabı mevcuttur.Banka hesapları ayrıca kolay para transferi gerçekleştireceğimiz bir araç olduğu içinde çok tercih edilmektedir.Birden çok banka hesabı olanlar yada iş değişikliğinde farklı hesap açıp diğerini kapatmayanlar dikkat etmelidir.Çünkü kullandığımız hesaplardan belli aralıklarda kart ücreti kesilmektedir.Bazı bankalar 3 ayda bir bazı bankalar 6 ayda bir ücret yansıtmaktadır.Unuttuğumuz hesaplarımızda kart ücreti yansır ve buda borç olarak hesabınızda kalırsa sizin başınıza büyük sorunlar açabilir.Bu sorunlar kredi notunuzun düşmesine hatta kara listeye girmenize neden olabilir.Ayrıca ufak meblağlardaki bu kart ücretleri zamanla gecikme faizleri ile katlanarak artmaktadır.

  Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi Notu Öğrenme

 

Bankalardan kredi veya kredi kartı almak isteyen vatandaşlarımız kredi notu uygun mu öğrenmek istemektedir.Kredi notu sorgulamak için birden çok alternatif bulunmaktadır.Bunlardan en yaygın olanı Kredi kayıt bürosu tarafından kurulan Findeks’dir.

Findeks sayesinde kredi notunuzu kolayca öğrenebilir durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.Findeks’den kredi notunuzu öğrenmek için  www.findeks.com adresine girerek  4 TL + KDV olan kredi notu sorgulama ücretini ödeyerek öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*