Kuyumcular Kaçta Kapanıyor?

kuyumcular kaça kadar açık
kuyumcular kaça kadar açık, kuyumcular kaçta kapanıyor, kuyumcuların çalışma saatleri

Altın yatırımı ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından bir tanesi olmaktadır. Ev hanımlarının günlerinde dahi birbirlerine altın alarak yatırım yaptıklarını bildiğimiz ülkemizde uzun yıllardır altın yatırımı yapılmaktadır. Her ne kadar Bankalar altın hesabı şeklinde yeni bir hesap türü geliştirmiş ve vatandaşlara altınlarını bankalardan alarak burada birikim yapmalarına imkan tanıyan bir olanak getirmiş olsa da insanlar alıştıkları gibi kendi bildikleri tanıdıkları kuyumculardan altın alımı yapmaya devam etmektedirler. Bu nedenle kuyumcuların hayatımızda oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Özellikle işe başlamadan veya iş sonrası altın almaya gidildiği için de kuyumcuların açılış ve kapanış saatleri hakkında fikir sahibi olmak da oldukça önemlidir. Bu makalemizde sizlere kuyumcular kaçta kapanıyor, kuyumcular saat kaça kadar açık gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kuyumcular Saat Kaçta Kapanıyor ?

Değerli taşlar, metaller, takılar, süs eşyaları, bilezik, gerdanlık ve değerli kağıt paraların alım-satım işlemini gerçekleştiren esnaf dükkanları kuyumcu olarak bilinmektedir. Kuyumcular, çok eski zamanlardan beri geleneksel ve aktif bir meslek gerçekleştirirken, özellikle Anadolu tarihinde de her zaman yer almışlardır. Bazı kuyumcuların döviz büroları gibi döviz alım satım işlemleri de yaptıkları görülebilmektedir. Alınabilecek özel izinlerle döviz büroları da kuyumcuların yapmış olduğu altın alım satım işlemlerini yapabilmektedirler. Eski zamanlarda her kuyumcu kendi çalışma saatlerini belirleyerek gün içerisinde belirli saatler arasında hizmet verirken, artık bazı standartlara ve kararlara göre mesai yapmaktadırlar.

Ülkemizde kuyumcular için çalışma saatleri Kuyumcular ve Saatçiler Odası tarafından belirlenir. Kış dönemi için ayrı, yaz dönemi için ayrı bir mesai saati uygulaması kullanılırken, kuyumcular hafta içi Pazartesi gününden itibaren olmak üzere Cumartesi akşam saatlerine kadar açık olurlar ve Pazar günleri açılmazlar. Kuyumcu mağazaları hafta içi Pazartesi günü itibarıyla olmak üzere her sabah saat 08.00’da açtıktan sonra akşamları 18.30’da kapatırlar. 

  Kuyumcular Kaçta Açılıyor İşte Açılış Saati

Doğu illerinde akşam daha erken başladığından dolayı kuyumcular daha erken saatte işlemlerini bitirerek dükkanlarını kapatırlar. Batı illerinde ise daha geç akşam saatleri başladığı için kuyumcular biraz daha geç kapatabilirler. Genellikle bu saat farklarının da göz önünde bulundurulması ile birlikte kuyumcular 08.00 veya 08.30 saatlerinde işletmelerini açtıktan sonra akşamları ise 18.30 veya bazı kurallara göre daha sonrasına kadar çalışabilmektedir. İstanbul’da kuyumcuların kapanış saati genel olarak 18:30 ile 19:30 arasında değişmektedir. Özellikle Kadıköy altıyol civarında yer alan kuyumcularda saat 19:00 civarında gittiğinizde açık kuyumcu bulma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kuyumcular Kaça Kadar Açık?

Genellikle belirtilen saatler arasında kuyumcular hizmet vermeye devam ederken belirli durumlarda ise mesai saatleri daha ileri saatlere taşınabilir. Örneğin, günümüzde neredeyse her ilde yer alan alışveriş merkezlerinde hizmet vermekte olan kuyumcular, 22.00 saatine kadar çalışabilirler. Bu kurallarla birlikte gayet anlaşılır şekilde kuyumcuların hangi saatler arasında hizmet verdiği ve hangi saatlerde alışveriş yapabileceğiniz belirlenmiştir.

  1 Ons Kaç Gram Altın Eder ? Gram Altın Hesaplaması

Kuyumcuların gerçekleştirdikleri mesailerde bu saatlerin belirlenmesindeki temel amaç, hırsızlık önleme ve güvenlik önlemlerinin alınabilmesidir. Gündüz saatlerinde aktif olarak çalışma alanlarının kalabalık olduğu zamanlar kuyumcular için daha güvenli olurken, gece karanlık saatlerde ise kuyumculuk mesleği için riskli bir zamandır. Özellikle kuyumcular hizmet verdikleri il ve ilçeye göre en güvenli zamanları tercih eder ve buna göre mesai saatlerini düzenler. Bu çerçevede kuyumcular genellikle 18.30 olmak üzere alışveriş merkezi gibi noktalarda 22.00’a kadar açıktır.

Özellikle kuyumcudan acil bir ihtiyacımız olduğunda kuyumcular saat kaça kadar açık ya da kuyumcular kaçta kapanıyor gibi soruların yanıtlarını aradığımız olmuştur. Belki bir yakınımızın düğününe gideceğimiz zaman belki eşimize ya da sevdiğimiz insanlara sürpriz yapmak istediğimiz bir akşam kuyumcu bulmaya ihtiyacımız olabilir. İşte bu tür dönemlerde kuyumcuların kaça kadar açık olduğu bşzler için önemli olmaktadır. Bu tür güzel anlarınızda arayacağınız kuyumcuların açılış ve kapanış saatlerini sizlere detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*