Provizyon Ne Demek?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Genellikle bankacılıkta kullanılan bu terim, pek çok kişiyi ilgilendiriyor. Bankada parası bulunan kişinin bir şekilde şubeden para çekmeye gittiği zaman hesabında para olup olmadığının banka tarafından araştırılması durumu diyebiliriz. Provizyon sistemi; POS, sanal POS ve ATM’lerde merkez ile haberleşerek, ödeme gerçekleştirilir. Bu sistem hemen hemen her yerde kullanıldığı için de anlık olarak sorgulama yapılır.

Kısaca açıklamak gerekirsek; Ödeme veya alım gerçekleştirecek kredi kartı kullanıcılarının istenilen limiti temin edebilmesi durumu diyebiliriz. Bu sadece banka ile ilgili değildir. Aynı şekilde hesapta paranızın olup olmaması ile de ilgilidir. Kredi kartlarında çok sık görülen bekleyen proviyon konusu da buraya geliyor bu yüzden.

Bekleyen provizyon nedir?

Güncel olarak karşımıza çıkarılan her yeni beklentiyi ve çalışmaları güncel olarak sizlere sunuyor ve ayrıntıları ile ortaya çıkarıyoruz. Bankalar için bekleyen provizyon konusu da önemlidir. Provizyonda bekleyen işlemler, gün sonuna kadar devam ediyor. Burada amaç bankanın vereceği onayı görmektir. Bu sayede hem banka ile iletişime geçilir, hem de çözüm üzerinde bir çalışma yapılır. Yani gün içerisinde yapacağınız işlemler, gün sonuna kadar bekleyen provizyon olarak görünecektir. Haliyle de bankanın onu kayda geçirmesi ve hesabınıza yansıtması gibi süreçler oluşmuş olacaktır.

Gün sonunda ise diğer güne geçildiğinde herhangi bir problem yoksa harcama kartınıza kaydedilecektir. Detayların tamamında kişisel bir çalışma ve ayrıcalıklı bir yenilik üretildiği için, provizyon konusunda da etkili bir çalışma üretilmiş olacaktır. Böylelikle dolandırıcılıkların da önüne geçildiği yüzeysel olarak söylenebilir. Peki bekleyen provizyon bir sorun mudur? Bekleyen provizyon işlemleri iptal edilebilir mi? Bu durum bankanın çalışma sistemine göre değişmektedir. Yerine göre iptal işlemi yapılabilmektedir.

  Sigortasız ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Bu konularda ve özellikle teknik konular ile ilgili bankaların temel terimlerine baktığımız zaman gerçekten etkin bir çalışma yapmak gereği duyuluyor. Çünkü bankalar hem resmi işlerinde hem de farklı yaklaşımlarında aşama aşama değişen bir süreç içerisinde çalışmalarını sürdürebiliyor. Bu yüzden de daha farklı ve daha ayrıcalıklı bir denge üzerinden hizmetleri takip edebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Daha fazla ve daha etkili bir detay için yeni içeriklerimizle karşınızdayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*