Amerika’da Asgari Ücret

Ekonomik kavramlar, ülkelerin iktisadi anlamda gelişmelerine her zaman yardımcı olmaktadır. Bu yüzden de temel iktisadi kalkınma metotlarından faydalanmak, daha doğru bir ekonomi büyümesi sağlayacaktır. Ülkeler, iktisadın ütopik noktalarında bile sıfır işsizlik seviyesine ulaşmakta sıkıntı çekerler. Bundan dolayı da, ülkelerin hepsinde işsizlik sorunu baş göstermektedir. İşsizliğin en aza indirilmesi için, asgari ücretle işe alımlar başlanmıştır. Bu sayede niteliksiz işçilerin, işverenler tarafından çalıştırılması ve en asgari tutarda bir ödeme yapılması kararlaştırıldı. Fakat kapitalist düzende, işverenler işçileri sürekli olarak ezmeye ve şartlarını kötüleştirmeye çalışırlar. Devletler de bu konuda bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli çalışmalarda karar kılmışlardır. Belirlenen alt limitler sayesinde, asgari ücretin miktarı ödenmek zorunda tutulmuştur.

Amerika’da Asgari Ücret Uygulaması

Amerika, özgürlükler ve finansal anlamda fırsatlar ülkesi olarak literatürde yerini almaktadır. Gerçekten de ekonomik değerlemeler karşılaştırmaya sokulduğunda, ilk sıralardaki yerini uzun yıllardır korumaktadır. Amerika’da serbest piyasa koşulları mantığı, tamamen uygulanmaktadır. Böylece birçok farklı eyalette serbest şekilde asgari ücret uygulanır. Asgari ücretle çalışan kişilerin günde en fazla 8 saat mesai yapması kanunlarla oluşturulmuştur. 8 saati bir dakika bile geçtiğinde, asgari ücret 2 katına çıkmaktadır. Bu yüzden de iş yerleri genel olarak haftalık 40 saati geçen uygulamalarda bulunmaz. Genel olarak günlük ve haftalık şekilde verilen asgari ücret, aslında eyaletlere göre yaşam standartlarında yeterli bir konuma denk gelmektedir.

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika’da eyaletlerin kendi kanunlarını çıkartmalarına ve uygulamaları eyalet içerisindeki şartlara göre düzenlemelerine izin verilmiştir. Eyaletlerin mali ve ekonomik durumları, aslında asgari ücretlerin belirlenmesinde de kıstas olacaktır. Ekonomik anlamda iyi olan eyaletlerde günlük ödenecek asgari ücret miktarı daha fazladır. Örneğin; Washington’da saatlik asgari ücret 13,25 dolar olarak işlem görmektedir. Arizona’da bu ücret 10,50 dolara düşer. En düşük asgari ücret uygulamasına sahip olan Georgia’da saatlik asgari ücret uygulaması 5,15 dolara denk gelmektedir. New York’ta 10,40 dolar, Hawaii’de ise 10,10 dolar, saatlik olarak ödenmektedir. Ülkenin zengin fakat en kısıtlı asgari ücret uygulamasına sahip olan eyaletlerden olan Kansas’ta ise saatlik fiyat 7,25 dolardır.

  Kanada’da Asgari Ücret

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*