Kanada’da Asgari Ücret

Asgari ücret uygulaması, yayılan ve sürekli olarak daha ağır şartlara doğru kendisini yönlendiren kapitalist iş şartlarına karşı işçiyi korumak üzere getirilmiştir. İktisadın temel kavramı olan makroekonomik sorunlardan işsizlik, hükümetlerin sürekli uğraştığı temel bir problemdir. İşsizliğin oranının azaltılması için genel olarak, hükümetler asgari bir ücret uygulamasına gitmiştir. İşsiz kişilerden niteliksiz olanları, çalışmaya başlayarak belirli bir kazanç elde etmeye çalışırlar. İşverenlerin yaşam standartlarının altında yaptıkları ödemeler yüzünden, işçilerin durumları sürekli olarak kötüye gider. Bu yüzden de alt limitler belirlenerek gerekli koruma önlemleri alınmıştır. Aynı zamanda işverenlerin bu kuralı çiğnemeleri için sert ve çekirdek kanunlar yaratılmıştır. Bu sayede işçilerin belirli bir seviyede kalarak yaşamalarına imkan sağlandı.

Kanada’da Asgari Ücret Uygulaması

Göçmenlerin en çok gittikleri ve vatandaşlık kazandığı ülkelerden bir tanesi olan Kanada, bu sayede nüfusunun %20’sini misafir vatandaşlardan olmasına imkan sağlamıştır. Kanada, bu haliyle ekonomik anlamda iyi ekonomilerin arasında listeye girmektedir. Kanada’da insanlara verilen önem, Avrupa ülkelerinden bile ileri bir seviyededir. Bu yüzden de, asgari ücret uygulamasında da belirli bir alt seviye belirlenmiştir. Kanada’da hükümet belirli bir asgari ücret alt limiti belirler. Fakat genel olarak firmalar ve şirketler bu miktarın üzerinde ödeme yaparlar. Çünkü Kanada’da var olan genel mantık, herkesin kalkınmasının ülke ekonomisine faydasının daha doğru olduğu anlayışıdır.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada hükümeti asgari ücretle çalışan kişilerin, saatlik ücretini 11 Kanada doları olarak belirlemiştir. Ülkenin bütün eyaletlerinde bu rakamın altında bir ödeme yapılamaz. Zaten yapılan yerlere ciddi miktarda cezalar kesilmektedir. Günlük 8 saat üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda, mesai uygulaması devreye girmektedir. Bu sayede işçilerin kazandıkları saatlik mesai ücretleri iki katına çıkmaktadır.

  Amerika’da Asgari Ücret

Genel olarak Alberta ve Ontario eyaletlerinde, asgari ücretin saatlik kazancı 14 Kanada dolarına kadar çıkmaktadır. Sakatchewan eyaletinde ise ekonomik durumun biraz durgun olmasından dolayı 11 Kanada doları civarında bir ödeme yapılır. Bölgedeki ekonomik şartların iyi olması, verilecek asgari ücretin de artması anlamına gelmektedir. Bu yüzden o eyaletlerde iş imkanlarının daha geniş olduğu da gözlemlenir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*