ASTOR Hisse Senedi Neden Düşüyor? ASTOR Enerji Hisse Analizi

ASTOR incelemesi, hisse senedi analizi, şirket hakkında detaylı ve güncel bilgiler
ASTOR incelemesi, hisse senedi analizi, şirket hakkında detaylı ve güncel bilgiler

2023 yılında halka arz olan ASTOR hisse senedi son dönemin en çok konuşulan hisseleri arasında yer alıyor. Bir dönemin en çok kazandıran hissesi olarak gündem olan ASTOR Enerji hisse senedi şimdilerde ise yaşadığı düşüş nedeniyle gündemde. Peki ASTOR hisse senedi hakkında merak dilen detaylar neler? ASTOR hissesi alınır mı, almak mantıklı mı? Güncel uzmanların ASTOR hisse analizleri ve beklentileri ne yönde? Tüm bu detayları bu sayfada bulabileceksiniz.

ASTOR Enerji Hisse Fiyat İncelemesi

22.04.2024 itibariyle güncel ASTOR hisse senedi fiyatı 96,50seviysinde bulunuyor. Bir kaç haftadır 100 lira altında işlem gören hissede patron satışı yakın zamanda fiyatın baskılanmasına neden oldu. Mart ayında ASTOR Holding’in çıkarılmış sermayesinin yaklaşık %2,99 seviyesine denk gelen 29,900 adet B grubu payın satışını yapması üzerine hisse bir türlü belini doğrultamadı. Borsa dışında gerçekleşen bu satışın öncesinde de düşüş trendine giren ASTOR hisseleri haber akışıyla birlikte düşüşünü hızlandırdı. Yakın zamanda 90 lira altını test eden hisse senedi bu bölgeden tepki alarak 100 TL’yi geçmeyi denese de bunu henüz başarabilmiş değil. Borsa rekor kırarken ASTOR tepe seviyesinden oldukça uzakta 100 lira altında seyrediyor.

ASTOR hisse senedi son 1 yıl içinde en yüksek 151,40 seviyesini en düşük ise 39,60 seviyesini görmüştü.

ASTOR Hisse Analizi Güncel Nisan 2024

Borsa İstanbul son dönemde yeni rekorlar kırmaya devam etse de bu rekorlar genellikle bankacılık hisseleri öncülüğünde gerçekleşiyor. Yani borsa geneline yayılan bir yükseliş söz konusu değil. Öyle ki borsa 10.000 puan seviyesine yaklaşırken hisse senetlerinin büyük çoğunluğu borsanın 8000 puan olduğu dönemdeki fiyatlamaları içerisinde. Bu durumdan enerji sektörü hisseleri de nasibini almış durumda.

  Son Dakika: TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İstifa etti

Yenilenebilir enerji sektörü hisseleri son dönemde yaşanan borsadaki ralliye ayak uydurabilmiş değiller. Bu durumda ASTOR hisse senedini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Yine ASTOR Holding’in hisse satışı gibi olumsuz haber akışları da hisse fiyatlarını baskılıyor. Ancak orta vadede astor yatırımcıları umutlu olmaya devam ediyor. Gelecek bilançoların güçlü kar ve FAVÖK büyümesi ile birlikte hisse senedinin daha cazip hale geleceği görüşü hakim. Bu anlamda özellikle şu sıralarda PD/DD oranı7,87 olan şirket hissesinin daha gerilemesi bekleniyor.

Bilanço çarpanlarıyla ASTOR’un önümüzdeki günlerde yeniden adından söz ettirecek bir hisse olacağını düşünüyoruz. Hisse grafiğinde ise durum şu şekilde;

ASTOR grafik analizi
ASTOR grafik analizi, ASTOR hisse senedi teknik analiz, Güncel hisse grafik yorumu 22.04.2024

Şu an için bir yön arayışı içerisinde olan Astor’da gelebilecek kap açıklamaları önem arz etmeye devam ediyor. Bir dönem hemen hemen her hafta yeni iş ilişkileri ile ilgili kap atan şirketin yatırımcıları bu dönemde yeni iş ilişkisi kaplarının yolunu gözlemeye devam ediyor.

Yılbaşından bu yana bakıldığında Astor enerji yatırımcılarına %7 civarında para kaybettirmiş görünüyor. Borsa yeni rekorlar kırarken yatırımcısına para kaybettiren şirket arasında yer alıyor olsa yılbaşından bu yana en çok düşen hisseler listesinde olmadığını da belirtmemizde fayda var.

ASTOR Enerji Yönetim Kurulu

Şirketin sahibi ve yönetim kurulu ile ilgili son dönemde merak edilen bir çok detay var. Halka açık şirketin ana ortağı Feridun Geçgel. Astor Enerji yönetim kurulunda Feriden Geçgel dışında, Yusuf Geçgel, Enver Geçgel, Olcay Doğan, Hakan Ünsal, İsmail Şahiner gibi isimler yer alıyor.

Astor Neden Düşüyor? ASTOR Hisse Senedi Ne Zaman Yükselecek?

Hisse senedi yatırımcıların akıllarında aynı soru dolanmaya devam ediyor. ASTOR hisse senedi neden bu kadar düştü? Astor neden düşüyor, ne zaman yükselir?

  Ekonomi Sitesi Tanıtım Yazısı, Finans Siteleri İçin Backlink ve SEO

Arkadaşlar burada öncelikle ASTOR hisse senedinin rasyolarına bakıldığında çok ucuz bir şirket olmadığını ifade etmek gerekir. Ancak tabi 150 lira üzerinden 100 lira altına kayan bir fiyat var. Dolayısıyla yatırımcılar bu düşüşün nerede son bulacağını merak ediyor.

Açıkçası ASTOR’da artık bir dip çalışması olduğu görüntüsü oluşmaya başlıyor. Borsa İstanbul’un 10k üzerinde kalıcı olması durumunda ASTOR ve diğer enerji şirketlerinde de ralliye eşlik etme isteği doğabilir.

Borsa İstanbul’da olası geri çekilmelerde ASTOR analizlerinde öne çıkan dip fiyat 81 lira grafikte görünen rakam. Ancak biz bu fiyata kadar bir gerileme beklemiyoruz. Nisan sonu itibariyla 94,70 seviyesinden fiyatlanan ASTOR’da Mayıs ayında bir toparlanma bekliyoruz. ASTOR ne zaman yükselir sorusunun cevabını net vermek zor ancak hem borsa tarafında yukarı yönlü trend hem de ASTOR’un dip çalışması yapıyor olması yukarı dönüş için artık vakitin yaklaştığını gösteriyor diyebiliriz.

Astor Enerji şirketi hakkında detaylı bilgiler ve hisse senedi ile ilgili güncel gelişmeler bu sayfada yer almaya devam edecek.

Önemli Bilgi:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*