Hekts Hisse Senedi Neden Düştü? HEKTAŞ Detaylı Hisse Analizi

hekts hisse senedi yorumları
Hektaş hisse analizi, hekts hisse senedi yorumları, şirket incelemesi

Son 2 yıl içerisinde Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırarken bazı hisse senetleri yatırımcılarını epeyce üzdü. O hisse senetlerinden bir tanesi de HEKTAŞ oldu. Hekts kodu ile borsada işlem gören firmanın hisseleri son 1 yılda yaklaşık %70 değer kaybetti. Parasını  1 yıl önce hekts hisse senedine yatıran yatırımcının enflasyon karşısında veya dolar, altın gibi farklı yatırım araçları karşısında kaybı ise çok daha yüksek oldu. Peki hekts hissesi neden düşüyor? Yatırımcıların, uzmanların ve analistlerin önümüzdeki dönem için beklentileri ne yönde? HEKTAŞ yükselir mi? Merak edenler için Hektaş hisse senedi ile ilgili detaylı güncel analiz ve beklentiler..

HEKTAŞ Hisse Senedi Neden Düşüyor?

Borsa İstanbul’da oldukça önemli bir konuma sahip olan HEKTAŞ yatırımcısını son dönemde ciddi anlamda üzdü. Öyle ki bir BIST30 hissesinden bahsediyoruz. Stratejist Işık Ökte’nin de değindiği üzere, borsa rekorlar kırarken bir BIST30 hissesinin bu şekilde performans göstermesi oldukça şaşırtıcı. OYAK grubuna bağlı şirketin yönetimi hisse performansı dikkate alındığında sınıfta kalış görünüyor. Aslında sadece hisse performansı değil, şirketin genel faaliyetleri konusunda da sınıfta kalan bir OYAK grubu ve HEKTAŞ yönetimi görünmekte. Öyle ki şirketin son açıklanan bilançosu incelendiğinde tam bir hayal kırıklığı olduğu söylenebilir.

Her ne kadar enflasyon muhasebesi nedeniyle açıklanan bilançolar genel anlamda borsada işlem gören şirketlerin bir çoğunda olumsuz olsa da HEKTS hisse senedi bu konuda adeta başı çekenler içerisinde yer alıyor. Son bilançoda satışların %40 brüt karın %73 düştüğü hissede işler bilanço sonrası iyice kötüleşmeye başladı.

2022 sonunda ve 2023 başlarında adından epey söz ettiren bir hisseydi Hektaş. Bir dönem SASA ve HEKTS ile beraber ASTOR ve bir kaç yenilenebilir enerji şirketi borsayı sırtlıyordu. Şu an ise borsanın yükselişine ayak bağı oluyor gibi duruyorlar. Şimdi yatırımcıların akıllarında aynı soru var: Hektaş hisse senedi ne zaman yükselir?

  Kanal İstanbul Hisseleri, Projeden Etkilenecek Sektörler ve Hisseler

Hekts Hisse Senedi Yükselir mi?

Açıkçası hem teknik analiz hem de temel olarak bakıldığında HEKTAŞ hissesinde daha aşağıda çok fazla yer olduğunu düşünmüyoruz. Yani şu sıralarda Mayıs ayına girerken 15-16 lira civarında fiyatlanan hekts için bu fiyatlar alım fırsatı olabilir. Son 1 yıl içinde en yüksek 34,52 eviyesini en düşük ise 14,50 seviyesini gören hisse senedinde bu yıl bilançonun bir miktar iyileşmesi bekleniyor. Ancak yüksek borçluluk nedeniyle yatırımcıların tedirginliği de sürüyor.

Borsada SASA ile benzer fiyatlamalar gösteren hisse senedinde özellikle SASA’nın tahsisli sermaye artırımı ve bedelsiz sermaye artırımı gibi başvuruları sonuçlanınca bir hareket oluşma ihtimali yüksek olacaktır. Yani SASA’da bu haberler eşliğinde oluşabilecek yukarı yönlü hareketler HEKTAŞ hisse senedi için de pozitif fiyatlamaları beraberinde getirebilir. Direkt olarak Hektaş tarafında ise bir bedelsiz beklentisi yüksek değil. Bunun yanında küçük bir bedelsizle beraber daha yüksek bir bedelli sermaye artırımı başvurusu aynı anda gelebilir.

Şirketin önemli iştiraklerinden Ferbis Tarım’ın 2024 yılı içerisinde halka arzının zor olduğu belirtiliyor. Muhtemelen 2025 yılında Ferbis halka arzı gelecek. Bu süreçte paraya ihtiyaç duyacak olan firma için bedelli sermaye artırımı bir çözüm yolu gibi görünebilir. Tabi hisse fiyatı bu haldeyken sadece bir bedeli başvurusu olur mu bilinmez ama beklentimiz eğer bir bedelli artışı başvurusu gelirse beraberinde ufak bil olsa bedelsiz sermaye artışı ile birlikte geleceği yönünde.

Gübre sektörünün 2023yılına göre 2024’te bir miktar daha toparlanması bekleniyor. Özellikle düşe hammadde fiyatlarında yaşanabilecek toparlanma Hektaş’ın satışlardan elde ettiği gelirleri artırmasını sağlayabilir. Bu anlamda hammadde fiyatlarında yaşanan gelişeler de önem arz edecek gibi duruyor.

HEKTAŞ Teknik Analizi

29 Nisan 2024itibariyla hekts hisse fiyatı 15,50 civarında işlem görüyor. Teknik anlamda bakıldığında net dönüş ibareleri görünmüyor olsa da hem SASA’nın beklentileri ve performansı hem de Borsa İstanbul’da yukarı yönlü isteğin sürüyor olması HEKTS tarafında da olumlu bir beklenti oluşturuyor. Teknik görünüm ise şu şekilde;

  Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi
Hektaş hisse analizi grafik teknik yorum
Hektaş hisse analizi grafik teknik yorum hekts

Önümüzdeki günlerde olabilecek düşüşlerde yıl içinde gördüğü en düşük seviye olan 14,50destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 16,20 seviyesi aşılabilirse ilk etapta 17,50 direncine doğru bir atak beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise 22 lira civarına doğru piyasa koşullarına göre hareketlenmeler mümkün hale gelebilir. Bu süreçte Borsa İstanbul’un 10.000 puan barajını aşıp, üzerinde kalıcı olması önem arz ediyor olacaktır.

Gelecek haftalarda hektaş hisse analizi ile ilgili detaylı analizlerimizi sürdüreceğiz. Hekts hissesi neden düşüyor, ne zaman yükselir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*