Borsada Manipülasyon Operasyonu | Gözaltılar Var – 02.10.2022

borsa manipülasyonu
borsa manipülasyonu

Borsada yaşananlar ile ilgili son dönemde oldukça fazla spekülasyon var. Son bir kaç ayda bankacılık hisselerinin aşırı yükselişi ile ilgili bu borsa nereye kadar yükselecek diye bir konu hazırlamıştık. Hiç bir şeyin ilelebet yükselemeyeceğini belirtmiştik ve nitekim borsanın dönüşü oldukça sancılı oldu. Bu sancı beraberinde bir çok şikayeti, batanları ve çok ciddi zarar eden kişi ve kurumları da beraberinde getirdi. Sonuç olarak da bugün bir operasyon başlatıldı. İşte borsa manipülasyonu ile ilgili başlatılan operasyonun detayları

Borsa Manipülasyonu Kapsamında 8 Gözaltı

Borsada manipülasyon yapıldığı iddiası ile İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 8 kişinin tutuklandığının belirtildiği bu operasyonun merkezinin İstanbul olduğu bildirildi. Operasyon kapsamında son dönemde borsa camiasında en çok adı geçen Mehmet Akdere’nin de gözaltına alındığı bildiriliyor. Göz altına alınan isimler arasında Mehmet Akdere ile birlikte, Ahmet Can Teoman ve Bekir Sani Karayel’in eşinin de olduğu belirtiliyor.

Özellikle bankacılık hisselerinde yaşanan sert hareketlerle gündeme gelen borsa manipülasyonu yükselişte yeterince dikkat çekmemişti. Taa ki borsa düşüşe geçti bankacılık hisseleri 6-7 taban görmeye başladı, ortalık karıştı. Keşke bu yükseliş yaşanırken harekete geçilip yatırımcıların mağduriyeti önlenebilmiş olsaydı. Artık bu süreçte neler yaşanacağını izliyor olacağız. Tabi diğer taraftan yurt dışı piyasalarda da bankacılık sektörlerinden gelen haberler pek de iyi değil. 2008 krizine benzer bir kriz Credit Suisse ile yaşanır mı gibi sorular sorulmaya başlandı. Bu anlamda hisse senedi yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Yarın Borsa Nasıl Açılır?

Yatırımcıların akıllarında bir çok soru işareti var. Evet borsada manipülasyonu önlemek adına atılan bu adım olumlu gibi görünüyor. Ancak diğer taraftan borsada farklı hisse senetlerinde pozisyon almış bir çok yatırımcı var. Küçük yatırımcılar olduğu gibi büyük yatırımcılar var. Bu büyük yatırımcılar bir panikle satışa geçer mi sorusu düşündürüyor.

  ABCD Formasyonu Nedir? AB/CD Formasyonu Kullanım Alanları

Son günlerden Credit Suisse ile ilgili de ciddi spekülasyonlar var. Yurt dışında bu kapsamda borsalrda satışların devam etmesi halinde Türkiye hisse senedi piyasasının nasıl bir reaksiyon göstereceği de merak ediliyor. Açıkçası bu kapsamda bir yorumda bulunmak oldukça güç.

Yatırımcılara tek tavsiyemiz kredili işle yapmamaları olacaktır. Onun dışında yaşanabilecek olası geri çekilmelerde güvendiğiniz şirketlerde alım fırsatlarının oluşabileceği bir dönem olabilir. Ancak hem yapılan borsa operasyonun sonuçlarını hem de yurt dışında bankaların yeni bir Lehman faciasına yol açıp açmayacağını takip etmek gerekecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*