Seçime Kadar Borsa Ne Olur? Düşer mi Yükselir mi? 2023

seçim zamanı borsa düşer mi yükselir mi
seçime kadar borsa yükselir mi düşer mi, seçim sonrası borsa ne olur

Seçim tarihi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Her ne kadar itirazlar olsa da, şu an 14 Mayıs 2023 tarihinde erken seçimin olacağı belli olmuş durumda. Peki Türkiye seçim arifesinde iken Borsa İstanbul nasıl fiyatlanıyor olacak? Son dönemde borsada yaşanan düşüşler seçimlere kadar devam eder mi? Seçim süreci ve seçim sonrasında borsa ne olur, düşer mi yükselir mi? Bu soruların cevaplarını gelin birlikte bulalım.

Seçim Tarihi Açıklandı, Borsaya Etkileri Nasıl Olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs 2023’te seçimlerin yapılacağını açıkladı. Sonrasında ise Borsa İstanbul’da sert satışlar görülmeye başlandı. Yatırımcı sayısının her geçen gün artmaya devam ettiği ortamda düşüşlerde eskiye nazaran daha çok ses getiriyor. Tabi bu durumda satışların oldukça sert gerçekleşmesi de önemli rol oynuyor. Alışık olmadığımız şekilde yaşanan düşüşlerde çok sayıda hissede devre kesiciler çalışıyor. Bir çok hisse taban veya tabana yakın fiyatlanıyor. İnsanların 1 yılda kazandığını, 1 haftada kaybetmesi gibi durumlar oluşabiliyor.

Son dönemde özellikle Twitter üzerinde siyasilerinde borsa ile alakalı diyalogları artmaya başladı. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda başı çekmekte. SPK’yı da sert bir dille uyaran Kılıçdaroğlu, yaşanan düşüşlerde küçük yatırımcıların soyulduğuna vurgu yaptı. Hem iktidar kanadı hem de muhalefet kanadından bu yönde açıklamalar son günlerde görülmeye başlanır oldu. Siyaset dışında sana dünyasından da borsa ile ilgilenmeye başlayanlar var. Bunlardan en ünlüsü de şu an için Gülben Ergen gibi görünüyor. Borsa ile ilgili tweet atmaya başladıktan sonra yaşanan sert düşüşlerden kendisi de nasibini aldı.

  Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? Diyetisyenler Ne Kadar Kazanıyor?

Borsada Neler Oluyor?

Uzunca bir süredir dolar kuru yatay ve hafif yukarı yönlü fiyatlanıyor. Tabi euro dolar paritesindeki hareketler euro fiyatında ciddi oynaklıklar getirmekte. Ancak dolar bir süredir yatay seyrediyor. Borsada ise uzun süredir alışık olduğumuz yukarı yönlü trend bozuldu ve ciddi düşüşler yaşandı son 2 hafta içerisinde. Seçim sürecine girilmişken borsada neler olduğu ile ilgili farklı hikayeler anlatılıyor. Ancak gerçek şu ki, bu tür bilinmezliğin artış gösterdiği ortamları hisse senedi piyasaları sevmez. Seçim sürecine Halkbank davası, ekonomik veriler, ABD’de faiz artırım sürecinin devamı gibi olaylar sürdüğü için borsada satışlar birbirini tetiklemekte. Bu nedenle de Bist 100 endeksi 5600 puandan 4600 puan seviyesine kadar sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüşte bir çok hisse %20-30 arasında değer kaybetti.

Düşüşün tetiklenmesinde sasa ve hekts başta olmak üzere bazı hisselere SPK tarafından getirilen kısıtlama uygulamalarının da etkili olduğu belirtiliyor.

Seçime Kadar Borsa Yükselir mi, Düşer mi?

Milyonlarca yatırımcının dilinde aynı soru var. Seçim gelmeden paramızı kurtarabilir miyiz sorusu. Daha seçime 3 aylık bir süreç var. Bu sürede borsada yukarı ve aşağı sert hareketler devam edebilir. Ancak biz aşağıda çok fazla bir alan kalmadığını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde 5000 puan seviyesinin aşılması ve üzerinde kalınması büyük önem arz ediyor. Bu nedenle fiyatlamalar dikkatle takip edilmeli. Hisse bazlı da özellikle bilanço konusunda beklenti altı kalan veya beklentileri aşan şirketlerde sert fiyatlamalar yaşanabilir. Bu anlamda borsanın net olarak düşeceğini veya çıkacağını söylemek zor. Ancak şu da var ki iktidar kanadı seçime borsanın sert düşüşler yaşadığı bir ortamda girmek istemeyecektir. Bu nedenle bizim BIST tarafında görüşümüz yukarı yönlü ve yatay. Yani en azından 4200 puan altında bir BİST göreceğimizi sanmıyoruz.  Bu neden bu seviyeye doğru düşüşleri alım fırsatı olarak gördüğümüzü belirtelim.

  Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Nedir? Nasıl Hesaplanır? ÜFE ve TÜFE Farkı

Seçimden Sonra Borsa Ne Olur?

Seçim sonrası borsada nasıl bir fiyatlama olur sorusunun cevabı ise oldukça karmaşık. Eğer muhalefet iktidara gelirse faiz artırımı kaçınılmaz olacak. Bu durumda faiz oranları yükseleceğinden enflasyondan kaçınmanın tek yolu olarak bir süredir gösterilen borsaya ilgi azalacak. Dolayısı ile borsada düşüşler yaşanabilir. Ancak sonrasında yabancı ilgisiyle beraber özellikle de bankacılık sektörü hisseleriyle yeni bir rallinin başlama ihtimali de yüksek olacaktır.

Şu an mevcut iktidarın devamı halinde ise faiz politikasının değişmeyeceği vurgulanıyor. Bu durum borsa tarafına olumlu yansıyacaktır. Düşük faiz nispeten yine yüksek kalacak enflasyon borsaya ilginin devamına neden olacaktır. Bu durumda da borsada pozitif bir görünüm beklenebilir.

Bu sayfamızda seçime kadar olan süreçte borsa ne olur sorusunu cevapladık. Ayrıca seçimden sonra oluşabilecek senaryolara göre borsa ne olur sorusunun cevaplarını sorguladık. Sizlerde seçim süreci ve sonrasında borsanın nasıl bir fiyatlama içerisine gireceği hakkındaki görüşlerinizi konu altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*