Döviz Kuru Nedir ?

döviz kuru
döviz kuru nedir, döviz kuru ne demektir

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Döviz, bir ülkenin para birimi dışında olan farklı ülkelerin para biriminin değerlendirilebilir yatırım aracı olarak görülmesini ifade eder. Ülkemizde forex piyasası veya serbest piyasa üzerinden döviz alım-satımı gerçekleştirerek kar elde edebilir veya zarara uğrayabilirsiniz. Döviz alım-satım gerçekleştirirken ilk noktayı karşılaştığınız döviz kuru oluşturur. Döviz kuru, ulusal para birimimizin yabancı bir para birimi karşısındaki değerini göstermektedir.

Döviz Kuru Ne Demek ?

Ekonomi haberlerini ve finans piyasalarını takip ettiğinizde, her döviz bir sembole sahip olarak Amerikan doları USD ve Euro EUR gibi bir kullanım gösterir. Bu sembollerin kullanılması ile birlikte USD/TRY gibi oranlar sağlanabilir. Bu oran, Amerikan Dolarının, Türk Lirasına oranını ifade eder.

  Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

Temel olarak döviz kuru bu şekilde ifade edilirken, alış kuru ve satış kuru şeklinde de iki farklı ifade gösterir. Alış kuru; ülkemizin parasıyla alış yaparken kullanacağımız değeri ve satış kuru ise elimizdeki dövizi sattığımızda elimize geçerek ülkemiz parası değerini ifade eder.

Döviz Kuru incelendiğinde, döviz kuru üç farklı türe sahiptir.

  • Bunlardan ilki olan esnek piyasa döviz kuru için Merkez Bankası döviz kuruna müdahale etmez. Bu kur piyasaya hakim olmakla birlikte esnek oranlar gösterir ve yatırım işlemleri her zaman değişkendir.
  • Sabit kur sisteminde Merkez Bankası dövize müdahale yapar ve düşüş ya da dalgalanmaları engelleyerek, kurun sabit bir düzende çalışmasını sağlar.
  • Son olarak denetimli kur sisteminde ise Merkez Bankası ilerleyen tarihleri düşünerek, döviz kuruna müdahalede bulunabilir ve dalgalanmaları kontrol altında tutabilir.

Döviz Çeşitleri

Döviz kuru 4 farklı çeşide ayrılır. Bunlardan ilki olan

  • Nominal kur; yabancı para biriminin ulusal para birimi karşısında gösterdiği değerdir. Yani bir ABD dolarının kaç Türk Lirası olduğunu ifade eder.
  • Reel kur değerinde ise nominal kur enflasyon oranlarına göre düzenlenir ve Dolar/TL paritesinde oynamalar ortaya çıkar.
  • Çapraz kur; yabancı paraların birbirleri arasında bulunan değerlerini gösterir. Yani örneğin, Dolar ile Euro arasındaki değerin karşılığını gösterir. Çapraz kur sayesinde elinizdeki Türk Lirası ile alabileceğiniz Dolar ve Euro’yu karşılaştırabilirsiniz.
  • Son olarak efektif kur ise iki yabancı döviz kurunun birbirine ortalamasını ifade eder. Genellikle Dolar/Euro paritesi ile görülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*