Doktrin Nedir ? Doktrin Hakkında Bilgiler

doktrin nedir
doktrin nedir, doktrin ne demek

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Doktrin, çok geniş bir çerçevede ele alındığında ilk anlamı felsefi bir inanç veya bilimsel bir görüşün toplu ifadesi anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde doktrin kavramı, felsefe kadar iktisat biliminde de önemli bir kavram olarak görülmektedir. İktisat bilimi için doktrin belirli bir fikre sahip olarak ekol oluşturan ya da bu ekole bağlı olarak yayın yapan yazarların bilimsel görüşlerini veya toplumsal anlayışlarını belirli bir bütün içerisinde açıklamak için kullanılan bir kavramdır.

Doktrin ile teori çoğu zaman karıştırılan kavramlar olarak bilinmektedir. Fakat bazı yönleriyle birlikte doktrin teoriden tamamen farklılık oluşturmaktadır. Çünkü teori sadece bilimsel yoldan ispatlama ile belirli aksiyonları ve eylemleri göz önünde bulundurur. Ancak doktrin ise sadece bilimsel yoldan ispatlanabilecek aksiyomları değil altlarında yatan ve arkalarında bulunan görüşleri de aksettirmeyi amaçlar. Bu kapsamda kullanılabilecek doktrin türleri içerisinde tarihçi doktrin, Neo-klasik doktrin ve klasik doktrin gibi klişeler bulunmaktadır.

  Lansman Nedir ? Lansman Fiyatı Ne Demek ?

Doktrin Hakkında Kısa Bilgiler

Alman iktisat tarihinde özellikle dogma sözüyle ifade edilen doktrin tabiri, aslında Yunancadan gelme bir temele sahiptir. Yunan tarihinde bir inanç sistemini ifade etmek için kullanılan dogma, Hristiyan Ortaçağında itiraz edilemeyecek şekilde kabul edilmesi gereken kurallar anlamında da kullanılmıştır. Sonrasında doktrin tabiri için de değer yargısı oluşturan politik tercih ve inançların bir karması tabiri kullanılmıştır.

Doktrin kavramı özellikle ülkemizde 1947 yılında Amerikan Birleşik Devletleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Truman Doktrini planı ile sıklıkla kullanılan bir terim haline gelmiştir. Truman Doktrini’nde Rusya tehlikesine karşı Amerika Birleşik Devletleri birçok ülkeye destekler sağlamış sonrasında ise Marshall Yardımı ile bu desteklerde Türkiye de fayda sahibi olmuştur.

İktisatta her doktrin zaman içerisinde incelenir, karşılaştırmalar yapılır ve bu sayede iktisadi doktrinler tarihi meydana getirilir. Doktrin ülkemizde veya yabancı ülkelerde farklı şekillerde de kullanılabilmektedir. Örneğin eğitim için kullanılan çocuklarımızın sevgi doktrini ile büyütülmesi gibi tanımlamalar görülebilmektedir.

İktisadi doktrin ise Ortaçağ Avrupa’sından günümüze kadar ulaşan fikirlerin incelenmesi ile tarihsel bir akım oluşturmuştur. Bu tarihsel süreç içerisinde iktisadi teorilere bağlı olarak klasik iktisadi doktrin veya Marksist iktisadi doktrin gibi birçok kavram ortaya çıkmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*