Dünyanın En Pahalı Para Birimleri

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Son zamanlarda federal fed fon oranı% 0,25’e yükseldi, bu ABD doları için gelecekteki gücün bir göstergesi olmuştur. İngiltere para birimi dünyanın en güçlü döviz kurlarından birine sahiptir. Son iki üç yılda dünyanın en değerli para birimleri arasına avronun da düşmesinden sonra dolar, yuan ve yen üzerinden ekstra kazanımlar elde edilmiştir. Bu para birimlerine karşı gelecekteki en güçlü para birimi olmuştur. Uluslararası anapara birimlerinin yalnızca 6’sı Şubat 2017’den bu yana dolardan daha güçlüdür. Dünyadaki en pahalı para birimi zamanla farklılıklar göstermektedir.

Euro

2017 yılı ocak ayında dolar kurunun aylık ortalaması 0 Euro civarındaydı. Euro, ocak’ta 0,8 avro olarak değiştiğinde ocak ayının 0,8 avro olarak değiştiği ocak ayındaki en zayıf noktadan düşmüştür. 2014’te euro faiz oranları düştüğünde daha da zayıfladı. Euro bölgesinde zayıf bir para birimi, düşük brüt yerli ürünün gelişmesi ve finansal büyümedeki düşüş dahil, Avrupa Birliği’nin karşı karşıya olduğu bir dizi ekonomik zorluktan sorumluydu. Avrupa para politikası liderleri, para biriminin 2019 yılında zayıf kalacağını belirtilmiştir.

İngiliz Sterlini

Borç vermeyi teşvik etmek ve büyümeyi teşvik etmek için düşük faiz oranları kullanmıştır. İngiliz Sterlini hareketi ile ilgili bir dizi yanlış anlama, politika hareketleri ve duyuruları arasındaki tutarsızlıklardan kaynaklandı. İngiliz Sterlini, geleneksel olarak ABD dolarına karşı güçlü bir para birimi ve avronun yürürlüğe girmesinden sonra dolaşımını sürdürmesi, İngiltere ekonomisini desteklemeye yardımcı olmuştur. Ancak son dönemde Brexit süreci ile birlikte ciddi bir düşüş yaşayan pound yeni yeni toparlanmaya başlamıştır. Şuan için 1 Sterlin 7 lira 25 kuruş olarak fiyatlanmaktadır.

  En Değerli Para Birimleri Sıralaması, Türk Lirası Kaçıncı Sırada (Güncel)

Letonya Lat

Lat sabit bir para birimidir ve son iki yılda çok fazla dalgalanma görmedi. Para birimi, Letonya’nın para yönetimi tarzını doğrulamak için yıldan yıla 4 santimetrelik bir farklılığa sahiptir. Lat, daha önce meydana gelen mali krizden on yıl geçtikten sonra güç kazanmıştır, Letonya, Avrupa Birliği’ne girmesinden bu yana euro’yu benimsemiştir, ancak Lat, döviz piyasalarını hareket ettirmeye ve pazarlık etmeye devam etmektedir.

Kuveyt Dinarı

Dünyanın en pahalı para birimi Kuveyt Dinarı olarak bilinmektedir. 1 Kuveyt Dinarı tam 18 tl ederken yaklaşık olarak 3,3 dolar civarına denk gelmektedir. Yani 1 Kuveyt Dinarı, Amerikan Dolarının 3 katından daha fazla etmektedir. Türkiye’de bankalar ve döviz büroları aracılığı ile Kuveyt Dinarı alınabilmektedir.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*