En Değerli Para Birimleri Sıralaması, Türk Lirası Kaçıncı Sırada (Güncel)

en değerli para birimleri
en değerli para birimleri, en değerli para birimleri listesinde Türkiye kaçıncı sırada

2021 Ekim ayında en değerli para birimleri konusunda güncel bir araştırma yaptık. Türkiye kaçıncı sırada ? Türkiye’nin Dünya’da değer kaybeden para birimleri içerisinde şuanda birinci olduğunu biliyor musunuz ? Hatta Arjantin bile battığı halde en çok değer kaybeden para birimlerinde 3. Sırada yer alıyor. Listede baya aşağılarda yer alsak ta listenin başını Arap ülkelerinin çektiği görülüyor. İşte Dünya para sıralamasında Türkiye…

En Değerli Para Birimleri

Dünya’da bazı para birimleri var ki Avrupa ve Amerika kıtasında olan bir çok ülkeden daha değerli. En değerli para birimleri araştırmasını dolar bazında yaptık. Ülkelerin 1 yerel paralarının kaç dolar ettiğini araştırdık. Listeye baya kabarık. Özellikle Arap ülkeleri zirvede manzarayı seyrederken, Avrupa ülkeleri tutunacak bir dal arıyor.

Şaka bir yana Türk Lirası’nın listede son 5 yıla istinaden düştüğü yer inanılmaz. En korkunç filimde bile böyle bir senaryoya denk gelemezsiniz. Listede 44. Sıraya ilerlemiş durumdayız. Bir çok ülkenin yerel para birimi bize karşı değer kazandı. Pandemi, enflasyon ve Merkez bankası kararları derken işin içine siyasi durumlarda girince Türk Lirası kaybetti.

  1 Ons Kaç Gram Altın Eder ? Gram Altın Hesaplaması

Her geçen günde erimeye devam eden milli paramızın bugünkü durumunu kimse hayal edemezdi. Gelinen noktada toparlanma süreci ve adımlar atılsa dahi 10 yıl içinde eski haline döner mi bilinmez. Çünkü ortada o kadar açık var ki nereden tutsanız elinizde kalıyor. İşte en değerli para birimleri…

 • 1. Kuveyt Dinarı ( 3.32 ABD DOLARI )
 • 2. Bahreyn Dinarı ( 2.65 ABD DOLARI )
 • 3. Umman Riyali ( 2.60 ABD DOLARI )
 • 4. Ürdün Dinarı ( 1.41 ABD DOLARI )
 • 5. İngiliz Sterlini ( 1.,36 ABD DOLARI )
 • 6. Cayman Adaları Doları ( 1.20 ABD DOLARI )
 • 7. Euro ( 1.15 ABD DOLARI )
 • 8. İsviçre Frangı ( 1.08 ABD DOLARI )
 • 9. Amerika’nın yerel para birimi Dolar (USD) Dünya’da 9 sırada yerini alıyor.
 • 10. Panama Balboası ( 1.00 Amerikan Doları )
 • 11. Sırda Bahama doları bulunuyor, söylememiz gerekiyor ki Amerikan dolarıyla aynı değere sahiptir.
 • 12. Kanada Doları ( 0,79 ABD DOLARI )
 • 13. Singapur Doları ( 0,74 ABD DOLARI )
 • 14. Avustralya Doları ( 0,73 ABD DOLARI )
 • 15. Brunei Doları ( 0,72 ABD DOLARI )
 • 44. Türk Lirası ( 0,11 ABD DOLARI )

Dünyanın en değerli para birimleri listesi baya kabarık. Listenin başında Kuveyt Dinarı yer alıyor. Türkiye maalesef son bir kaç yılda alt sıralara gerilemeye başladı. Aşağıda doğru giden yolda bir çok para birimi 0,10 ve 0,50 arasında seyrediyor. 06.10.2021 tarihli dolar karşılıkları yazılmıştır. Para birimlerinin güncel fiyatlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Para Birimleri Sıralamasında Türkiye

Dünyada en değerli para birimleri listesinde, 5 yıl önce 18 ve 20. sıralarda dolaşırken, bugün 44. Sırada Türk Lirası yer alıyor. Türk Lirası yüzde yüzden fazla değer kaybetse de sıralamada yine yüzde yüz aşağı inmiş görünüyor. Henüz adını bile bilmediğimiz bir çok ülkenin bizden yukarıda olduğu söyleyelim. Makau patakası ismindeki para biriminin 43. Sırada yer aldığını düşünürsek bayağa bir itibar kaybettik.

en değerli para birimi hangisi, Türk Lirası kaçıncı sırada
en değerli para birimi hangisi, Türk Lirası kaçıncı sırada, En değerli para birimi ve Türk Lirası sırası

Dünya Para sıralamasında Türkiye her geçen gün bir adım aşağı doğru gitmeye meyilli. Çünkü enflasyon, işsizlik ve Merkez Bankası faiz oranları nedeniyle gidişat kötü. Bugün gelinen durumda siyasi olaylarında büyük bir paydası var. Bunun içerisine pandemi girince durum kaçınılmaz oldu. Bir çok ülkenin para birimi değer kaybetse de bizimki başka bir şey.

En değerli para birimleri listesinde 44. Sırada yer alırken, Dünya’da en çok değer kaybeden para biriminde 1. Sırada bulunuyoruz.

Türk Lirası Neden 45. Sıraya Geriledi?

Türk Lirası üzerinde yaşanan baskının bir çok nedeni var. Çok fazla siyasete girmeye gerek yok, teknik ve objektif olarak bakıldığında TL’nin değer kaybına neden olan en büyük faktörler hepimizin malumu enflasyon. Enflasyon oranları dünyanın hemen hemen hiç bir yerinde olmadığı kadar yüksek. En azından gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu şekilde bir enflasyon yok.

Enflasyon yüksek olunca faiz oranları yüksek tutulmak zorunda kalınıyor. Bu da ülkenin cidi anlamda beline bir yük bindiriyor. Dışarıya yüklü miktarda faiz ödemesi yapmak istemeyen iktidar düşük faiz uygulasak istese de bunu başaramıyor. Son dönemde yükselen enflasyona karşın faiz indirimine giden TCMB’nin hamlesi bardağı taşıran son damla oldu adeta ve dolar kuru 8,97 seviyesine kadar yükselerek rekor seviyeye ulaşmış durumda.

Tabi dolarda asıl değer kaybının nedenlerinden bir tanesi de siyasi olaylar ve ABD ile Türkiye’nin bozulan ilişkileri. Aynı zamanda ABD dışında diğer bir çok ülke ile de bozulan ilişkiler doların TL karşısında değer kazanmasına neden oluyor. Sadece dolar değil, Bulgar lveası, Suudi Riyali ve hemen hemen tüm para birimleri, Türk Lirası karşısında rekor yüksek seviyelerden fiyatlanıyor.

tl neden değer kaybediyor
TL neden değer kaybediyor, TL nasıl değer kazanır

TCMB’nin yabancı yatırımcıya karşı güven verememesi de burada ana faktörlerden bir tanesi. Erdoğan’ın Naci Ağbal’ı sebepsiz yere TCMB başkanlığından kovarak, Kavcıoğlu’nu ataması sonrası kur tarafında artık yeni zirvelerin geleceği bilinmekteydi ve beklenen oldu gibi görünüyor. Dolayısı ile bu tablo çok da sürpriz bir tablo olmadı denilebilir.

Son olarak bazı kesimler TL’de değer kaybı hükümetin yeni stratejisi diyorlar. İhracatı artırmak için yapılan bir hamle diyorlar ancak bu pek de mantıklı bir açıklama gibi durmuyor. TL’nin değer kaybetmesine engel olamayanların uydurduğu bir hikaye gibi görünüyor.

Türk Lirası Ne Zaman Değer Kazanır ?

Türk lirasının değerinin erimesi milli servetimizi önemli oranda düşürdü. Kişi başı dolar bazında gelirin bile inanılmaz yüzdede düştüğü görülüyor. Kendi ülkemizde bile pahalı bir yaşam sürmemizin tek gerekçesi dolar. Türk lirası ne zaman değer kazanır ? Öncelikle ülkenin faiz oranlarının özel şirketlere göre düzenlenmesi gerekiyor. Enflasyon ’da büyük oranda düşürülmeli.

Siyasi bir çok konu ve hukuk kanunları gözden geçirilmeli. Dış ilişkilerde daha başarılı bir Türkiye görünmesi gerekiyor. Tüm bunlara bağlı biçimde ülkeye döviz getiren yatırımcılar bulunmalıdır. Elbette tüm bu faktörlere baktığımızda Türk Lirasının eski günlerine dönmesi zor. Fakat elbette imkansız değil.

  Dolar Nasıl Dünyanın Rezerv Para Birimi Oldu?

Dünya’da bunu başaran onlarca ülke ve para birimi var. Profesyonel bir adımda birkaç senede olmasa da önümüzdeki yıllar içinde gidişat düzeltilebilir. Uzmanlara göre bu sürenin 5 ile 10 yılı bulabileceği konuşulmaktadır. Elbette siyasiler daha hızlı bir biçimde sekntronize çalışırsa bu süre daha aşağı seyredebilir.

 • TCMB’ye kaybolan güvenin yeniden sağlayarak
 • Enflasyon oranlarını aşağı çekici adımlar atarak
 • Siyasi ortamı yumuşatarak
 • ABD ve komşu ülkelerle ilişkileri normalleştirerek
 • Üretim ekonomisi modelini uygulayarak
 • Sermaye piyasalarında gerekli düzenlemeleri yaparak
 • Güçlü maliye politikaları uygulayarak

Bu maddeler uygulanırsa Türk Lirası’nın değer kazanmaması için bir sebep yok aslında. Çünkü, şu an TL’de yaşanan değer kayıpları bu maddelerin olmaması. Bu ve benzeri adımlar atıldığında TL hakettiği değere hızlı bir şekilde kavuşacaktır. Yine de bunun sabır gerektiren bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Yani bugünden yarına hemen Türk Lirası’na değer kazanır demek zor. Bunu yapabilecek tek yol faiz arttırmak olur. Ancak faizleri artırmanın, başka sorunlara yer açacağı bilindiğinden bu yola gitmek akıllıca olmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*