Eğitim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

eğitim kredisi
Eğitim kredisi

Birçok üniversite öğrencisi, maddi yetersizlikler veya daha iyi bir yaşam standardı için öğrenim kredisi adı altında eğitim kredisi almak ister. Bu kredi birçok banka tarafından verilmekle birlikte koşullar ve şartlar değişebilir. Bununla birlikte bu kredi ürününe sadece öğrenciler değil, ebeveynler de başvurabilir. Bunun için öğretim hayatına devam etmekte olan öğrencinin öğrencilik belgesi ile bu durumu ispat etmesi yeterli olacaktır.

Eğitim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrenim hayatına devam etmek için ihtiyacı olan parayı bulamayan kişilerin en fazla başvurduğu yollardan biri de eğitim kredisidir. Eğitim kredileri, bankalar tarafından 18 yaş üstündeki öğrencilere verilmektedir. 18 yaş altındakiler için ise öğrencinin ebeveynleri başvuru yapabilir.

Eğitim kredisi alabilmek için 18 yaşının üstünde olmak, T.C vatandaşı olmak, öğrenci olduğunuzu belgelendirebilmek, daha önce herhangi bir kara liste ve illegal suça bulaşmamış olmak gibi şartları karşılamanız gerekir. Bu şartları karşılıyorsanız 2 faktörü de yerine getirmeniz gerekecek. Bunlardan biri eğer öğrenci veya kursiyer iseniz, bu durumda bir gelirinizin olması gerekir. Ve bu geliri sizin belgeleyebilmeniz gerekir. Bununla birlikte eğer herhangi bir geliriniz yok ise, bu durumda ebeveynleriniz sizin adınıza kefil olarak sizin için bir kredi başvurusunda bulunabilir.

Ne Kadardır? Kaç Ay Vade İle Ödenebilir?

Öncelikle bu miktar son yapılan düzenlemeler ile birlikte 30 bin TL’ye kadar çıkartılmıştır. Ama bankadan bankaya hizmet politikasına bağlı olarak bu değişebilir. Aynı zamanda maksimum 60 ay vade olarak size sunulur. Daha az veya 60 ay olması size kalmıştır.

Eğitim kredisi ile öğrenim kredisini karıştırmamak gerekir. Zira öğrenim kredisinde aylık para alınır ve ancak resmi bir gelire sahip olduktan sonra ödeme yapılır. Ancak eğitim kredisi tek seferde yapılır ve bir sonraki ödeme tarihinden başlamak sureti ile aylık vadeler bitene kadar ödeme yapılır.

  Vakıfbank Kredili Bankomat (Mevduat) Hesabı

Öğrenim kredileri sadece kamu bankaları aracılığı ile alınırken; eğitim kredileri ise tüm bankalar tarafından alınabilmektedir. Kredi aldığınız andan itibaren hayat sigortası yaptırmanız gerekir. Çünkü bankalar bu süreç içerisinde nelerin olabileceğinin hesabını yapmak istemez. Bu yüzden hayat sigortasını da yaptırarak öğrenci belgeniz ile birlikte başvurabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*