Kredi Kartı Borcunun Asgari Ödemesi Nedir? Yapıldığında Faiz Durumu Nasıl Olur?

Asgari ödeme

Kredi kartları oldukça faydalı bir seçenek olmasına rağmen; dikkatli kullanılmamasından kaynaklı olarak büyük sorunlara neden olmaktadır. Hem banka açısından hem de kullanıcı açısından büyük bir problemler yumağı haline gelen kredi kartları ile ilgili en azından ödeme alışkanlıklarının kazandırılması amacı ile asgari ödeme yoluna gidilmektedir. Bu sayede hem müşteri faiz ve kara listeye girme gibi durumlar ile pek karşılaşmayacak hem de bankalar, batık kredi yığını ile muhatap olmak zorunda kalmayacaktır. İşte bu bağlamda değerlendirildiğinde, asgari ödeme çok büyük önem taşımaktadır. Peki asgari kredi kartı borcunda, Asgari ödeme nedir? Hangi orandadır? Ve yapıldığında faiz durumu nasıl olur? İşte cevabı…

 

Asgari Ödeme Nedir? Hangi Orandadır?

Asgari Ödeme Nedir? Hangi Orandadır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kredi kart borcunun ilgili ay içerisinde ödenmesi gereken miktarın, yasal çerçeve içerisinde belirlendiği minimum ödeme miktarına asgari ödeme denmektedir. Bu oran, geçtiğimiz yıl değişikliğe uğrayarak, %30 seviyelerine çıkarılmıştır. 15 bin TL üzerinde ise %35 ve 20 bin TL üzerinde ise %40’lık bir oranda asgari ödeme oranı belirlenmektedir.

 

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Asgari tutarın ödenmemesi durumunda, kişileri büyük yasal sorunlar karşılayabilir. Zira, artık yasal yollardan kredi kartı borcunu karşılamak bankalar için oldukça cazip ve kolay bir yaklaşım olmuştur. Her bankanın avukatları bu iş için oldukça gönüllüdürler. Bu yüzden, bankalar için yasal yollara başvurulmadan önce dosya ve diğer avukatlık masrafları gibi ek masraflar ile karşı karşıya kalmamak için ödemelerinizi yapmanız ve zamanında gerçekleştirmeniz gerekir. Asgari ödeme için uygun görülen maksimum zaman 3 aydır. Eğer üst üste 3 kez asgari ödeme gerçekleştirmemiş iseniz; bu durumda bankanız sizi yasal mercilerle karşı karşıya bırakabilir.

  CVV Güvenlik Kodu Nedir? Kart Güvenli Kodu

 

Asgari Ödeme Yapıldığında Nasıl Bir Faiz Uygulanır?

Bu konu ile ilgili birçok yanlış düşünceden biri de hiç kuşkusuz asgari ödeme yapılmadığında daha fazla faiz alınması veya yapıldığında hiç faiz alınmaması gibi söylentilerdir. Bunlar kesinlikle doğru değildir ve 3 ay üst üste asgari ödeme yapılmaması durumunda yasal yollardan bunun tahsisinin gerçekleştirilmesinden başka herhangi bir ek yaptırım yoktur. Normal faiz işlemeye devam eder. Aynı şekilde asgari ücret ödendikten sonra da kalan borç üzerinden normal faiz işlemeye devam eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*