Ekonomik Takvim Nedir ? Nasıl Yorumlanmalıdır ?

Ekonomik Takvim Nedir
Ekonomik Takvim Nedir

Ekonomik Takvim, temel analiz yapılırken dikkat edilmesi gereken verileri ülkeler tarafından açıklanmaktadır. Ülkeler tarafından açıklanan verilerin izlenmesine olanak tanır.

Temel analiz yapılırken bir takım verilere dikkat etmek gerekmektedir. Yoğun veri akışında; hangi ülkeden hangi verinin ne zaman açıklanacağı ve daha önceden açıklanan bilgilerin yer aldığı tabloya ekonomik takvim denilmektedir. Ekonomik takvim, finans piyasalarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Piyasa koşullarının hangi yöne doğru hareket edeceğine dair bilgiler verir; bu sayede yatırım yapmak için doğru bilgiye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ekonomik takvim, yatırım araçlarının fiyatlarının değişmesinin nedenlerini takip etmenizi sağlar. Bu sayede tıpkı profesyonel yatırımcılar gibi kontrolü elinizde tutarak, dilediğiniz miktarda para kazanabilirsiniz. Finans piyasalarında yatırım yaparken; başarılı olmak için çabalarız. Tam da bu noktada işlerimizi kolaylaştırarak başarılı olmamıza destek olan ekonomik takvimin yeri azımsanmayacak kadar büyüktür.

Şayet ekonomik takvimin takibini olması gerektiği gibi yapabilirseniz, tıpkı profesyonel yatırımcılar gibi ne yönde hareketlenme ve dalgalanma olacağını önceden tahmin edebilirsiniz. Lakin bu verileri önemsemezseniz, çok büyük riskler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ekonomik Takvim Nasıl Yorumlanır ?

Ekonomik takvim, içerisinde bulunan piyasaları önem derecelerine göre listelemektedir. Öte yandan ülkelere, veri saatlerine göre emtialarda ve paritede işlemler yapılması, fiyatlardaki değişimlerin iyi bir gözlem ile değerlendirilmeleri daha kârlı ve güvenli olacaktır.

Faiz, işsizlik, tarım dışı istihdam oranları ve enflasyon; Ekonomik takvim içerisinde bulunan bazı verilerdir. Bu verilerin dışında daha birden fazla fiyatlara etki eden unsurlar yer almaktadır. Bunların takibinin ayrı ayrı yapılması oldukça zordur. Tüm bunları tek bir uygulama ile takip edebilmek için; internet vasıtası ile aracı kurumların internet sitelerine girerek dünya genelinde gelişen – yaşanan durumları analiz ederek finansal piyasadaki fiyatların hangi yönde ilerleyeceğini, nasıl bir dalgalanma yaşanacağını anlayabilir, analiz edebilirsiniz.

  Haftalık En Çok Yükselen ve Düşen Hisseler, Bu Hafta Güncel Liste

Piyasa uzmanları, finansal piyasada yatırımcıların fiyat oluşumları hakkında fikir sahibi olabilmeleri için saatlik olarak rapor hazırlamaktadır. Hazırladıkları raporların içeriğinde; fiyatların hangi noktalara kadar gerileyebileceğini ya da kırılma noktasını aşacakları yer almaktadır. Siz de uzmanlar gibi ekonomik takvimi inceleyerek; yatırım konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*