Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar 2020

Electricity power lines stand in the countryside near to the Sizewell nuclear power plant operated by British Energy Group Plc., a wholly owned subsidiary of Electricite de France SA (EDF) in Sizewell, near Leiston, U.K., on Monday, July 19, 2010. Electricite de France SA, Europe's biggest power producer, was offered more than 5 billion pounds ($7.7 billion) for its U.K. distribution network, a person with knowledge of the matter said. Photographer: Jason Alden/Bloomberg

Ülkemizdeki elektrik kullanım sistemi, genel olarak abonelik işlemi üzerinden sürdürülmektedir. Bu yüzden de herhangi bir eve ilk defa taşınan veya adres değişikliği yapan kişilerin, öncelikle elektrik aboneliğini üzerlerine almaları gerekir. En kısa zamanda yapılan başvurular, elektrik dağıtım şirketi tarafından kontrol edilecek ve gerekli işlemlerin ardından elektrik açılacaktır. Öncelikle elektriğin kesik olduğu durumlarda, yetkililerin gelip elektrik sayacını açmaları gerekir. Sonrasında yapılacak olan kişi adına sözleşme ise hızlı bir şekilde elektrik kullanımının önünü açacaktır. İmar alanı içerisinde yer alan bütün elektrik abonelikleri, en fazla 2 iş günü içerisinde açılacak ve müşterilerin kullanımına sunulacaktır. Elektriklerin açık olduğu bir alana taşınan kişiler, usulsüz kullanım yapmamak açına sürekli olarak kendi elektrik sözleşmelerini yapmak zorundadır. Çünkü burada yapılmayan taşıma işlemleri, aslında ceza ödenmesine ve bir tür kaçak kullanıma neden olacaktır.

Elektrik Aboneliği Esnasında İstenen Belgeler 2019

Elektrik abonelik işlemlerinde, genel olarak ev sahibi veya kiracı olması fark etmeden kişilerden nüfus cüzdanı istenir. Bunun yanında zorunlu deprem sigortası ve banka hesabına ait bir IBAN da kesinlikle talep edilen bilgiler olarak geçerlidir. Varsa kullanım yerinde bulunan tesisat numarası veya eski bir fatura da, abonelik işlemlerinde istenir. Kiracılar ise mülk sahibi olan ev sahiplerinin adını ve soyadını abonelik işlemlerinde başvuru kurumlarına vermelidir. Eğer burası tüzel bir kişiliğe ait ise o şirketin ad, soyadı ve unvan bilgiler de; ihtiyaç duyulacak bilgilerden bazılarıdır.

Elektrik Abonelik Ücretleri

Meskenlerde, şehit aileleri ve muharip gazilere özel bir fiyatlandırma söz konusudur. Burada bahsedilen güvence birim bedeli ise kW başına 23,7 TL olarak belirlenmiştir. Sanayi ve ticarethanelerde ise genel olarak kW başında elektrik faturası tutarı 67,3 TL olacaktır. Kesme ve bağlama bedeli ise kullanımlarda 26,8 TL olarak belirlenir. Aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da, elektrik abonelik ücretlerini 2019 yılı için belirlemiştir. Buna göre damga, kesme ve bağlanma bedelleri eklendiği takdirde; 2019 yılı elektrik aboneliği ücreti 129,01 TL olarak belirlenmiştir.

  Youtube Harici Video Çekerek Para Kazanabileceğiniz İşler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*