Doğum Parası Nedir? 2020 Yılında Doğum Parası Nasıl Alınır?

Günümüzde kişilerin sosyal haklarının artırılması ile ilgili yasalar çıkmaktadır. Bu yasalar içerisinde en önemli adım ise doğum parasıdır. Doğum parası çalışmayan annelere verilen bir paradır. Doğum yapmış olan ve çalışmayan annelere devlet tarafından verilen bir paradır.  Bu para sayesinde anneler biraz daha rahatlatmaktadır. Çünkü çocuk olduğu zaman harcamalar da bir hayli yükselmektedir. Bu alınan para ise bir katkı olarak ev ekonomisine girer ve böylelikle ev ekonomisinde biraz daha rahatlama yaşanır. İlde yaşayan ve doğum yapmış kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına müracaat ederek bu yardımdan yararlanabilirler. Ayrıca bakanlık dışında Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne de müracaat edilebilir. İlçede yaşayan ve doğum yapmış anneler ise ilçe kaymakamlığına giderek bu doğum yardımına başvuru yapabilirler. Anneler başvuru yapamıyor ise eşleri de bu yardım için başvuruda bulunabilirler. Burada yardımlar çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üç ve daha fazla sayıda çocuk için 600 TL yardım yapılmaktadır.

Başvuru Evrakları

Doğum yardımına başvuracak kişilere ilgili mercilerce verilecek olan bir dilekçe vardır. Verilen bu dilekçeyi düzgün bir şekilde doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bu dilekçeyi doldurmak için yeni doğan çocuğun kimlik kartı olması gerekmektedir. Çünkü çocuğun kimlik numarası kısmı dilekçe üzerinde bulunmaktadır. Eğer bu başvuru kurum tarafından onaylanır ve devlet anneye doğum yardımı yapacak ise bu yardım PTT üzerinden yapılmaktadır. Herhangi bir bankaya değil devlet direk bu yardım parasını PTT’ye yatırır. Böylece doğum yardımı alan anne PTT’ye giderek parasını çekebilmektedir.

Doğum Parası Yardımı Onaylanmazsa Ne Olur?

Doğum parası bazı durumlarda onaylanmayabilir. Bu gibi durumlarda ise doğum yapan kişinin farklı sosyal hakları ortaya çıkmaktadır. Bu sosyal hak ise süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğidir. Emzirme ödeneği için sigortalı olmanıza gerek yoktur. Emzirme ödeneği doğum yapan kişilere yapılan bir sosyal yardımdır. Bu sosyal yardımdan yararlanan kişiler 149 TL olarak yardımlarını almaktadır. Böylelikle yeni doğum yapmış kişilere yardım edilmektedir.

  Ziraat Bankası Kartı Nerede? Ziraat Kartım Ne Zaman Gelir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*