Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır? Emekli Maaşı Taşımak 2022

emekli maaşı farklı bankaya nasıl taşınır
emekli maaşı farklı bankaya nasıl taşınır

Uzun yıllar çalıştıktan sonra emeklilik herkesin hayali oluyor. Emekli olduktan sonra ise emeklilerin aklına gelen ilk soru maaşımı hangi bankadan alacağım? Maaşımı alacağım bankayı seçebilir miyim oluyor? Çalışırken anlaşmalı kurumdan maaş alındığı için maaşınızı alacağınız banka tarafınızdan seçilememektedir. Fakat son yapılan düzenlemelerden sonra emekli olduktan sonra maaşınızı alacağınız bankayı seçebilirsiniz. Bunun dışında emekli promosyonu aldıysanız da 3 yılda bir bankanızı değiştirebilirsiniz. Emekli olurken seçtiğiniz banka ile sonsuza kadar çalışmak zorunda kalmazsınız. Size ekstra avantaj sunan bankaya geçiş sağlayabilirsiniz. Yazımızda bu anlamda emekli maaşı başka bankaya nasıl taşınır sorusuna cevap vererek, yol göstermeye çalışacağız.

Emekli Olurken Banka Seçimi

Eğer yeni emekli olacaksanız e-devlet üzerinden veya emeklilik işlemleriniz sırasında bankanızı seçebilirsiniz. İlk kez emekli olacaksanız hangi banka ve bankanın hangi şubesinden maaşınızı alacağınızı belirtebilirsiniz. Maaşınız belirtiğiniz bankanın belirtiğiniz şubesine yatırılmaya başlanacaktır. Banka seçimi yapmanın en kolay yolu emekli olurken seçmektir. Bu nedenle emekli olurken bankaları araştırıp siz en uygun bankayı belirlemeniz faydanıza olacaktır. Daha sonrasında banka değiştirme işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Emekli Olduktan Sonra Başka Banka Tercihi

Eğer emekli olurken belirlediğiniz bankadan memnun kalmadıysanız veya başka bir bankanın sunduğu fırsatlar sizin için daha uygun ise bankanızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken E-devlet üzerinden başvuru yapmak. E-devlette bulunan “Banka ve Adres Değişikliği” hizmetini kullanarak bankanızı değiştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise mevcut bankanızdan emekli promosyonu alıp almadığınız olmalıdır. Eğer mevcut bankanızdan emekli promosyonu aldıysanız 3 yıl boyunca bankanızı değiştiremezsiniz. Emekli promosyonu almadıysanız veya 3 yıl doldu ise istediğiniz bankaya geçiş yapabilirsiniz. Geçiş işlemi ücretsiz bir şekilde E-devletten yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra gelecek maaşlarınız belirttiğiniz yeni bankanıza yatırılmaktadır.

  Senetle Araba Alınır Mı? Senetle Araba Nasıl Alınır?

Banka değiştirmek için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Eğer bankadan emekli promosyonu aldıysanız 3 yıl kalmaya söz vermişsinizdir. Bu nedenle emekli promosyonu aldıysanız 3 yıl boyunca banka değişikliği yapamazsınız.
  • Eğer mevcut bankanızda kredi veya kredi kartı borcunuz varsa bu durumda banka değişikliği yapamazsınız.
  • Mevcut bankanızın ek hesabını kullanıyorsanız yine değişiklik yapmak için öncelikle ek hesabınızdaki borcunuzu kapatmanız gerekmektedir.

Kısacası mevcut bankanıza bir borcunuz olması durumunda banka değişikliği işlemi yapamazsınız. Kredi, kredi kartı veya ek hesabınızda olan borcunuzu ödedikten sonra banka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Yine emekli promosyonu alıp sözleşmeyi onaylamanız durumunda da gerekli yaptırımları kabul ederek banka değişikliği yapabilirsiniz. Fakat bu durumda bankanın belirttiği cezaları karşılamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle emekli promosyonu aldıysanız 3 yıl dolmadan geçiş yapmamanız faydanıza olacaktır. Eğer borcunuz yoksa veya 3 yıllık sözünüz doldu ise bu durumda herhangi bir sorun yaşamadan kolaylıkla bankanızı değiştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Eğer bankanızı seçmeye karar verdiyseniz ve gerekli şartları sağlıyorsanız yapmanız gerekenler;

1-İlk olarak E-devlette giriş yapmalısınız. Bunun için E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa kimlik kartınız ile giriş yapabilir veya e-devlet şifresi alabilirsiniz.

2- Emekli olduğunuz yere göre değişen 4A, 4B veya 4C statülerinden size uygun olanına göre;

  • 4A Banka ve Adres Değişikliği
  • 4B Banka ve Adres Değişikliği
  • 4C Banka ve Adres Değişikliği

Hizmetlerinden birisi aratıyorsunuz ve hizmete gidiyorsunuz.

3- Daha sonra açılan hizmet sayfasından “Banka/Şube bilgilerini değiştirmek için tıklayınız” yazan kısma tıklıyorsunuz.

4- Açılan sayfada geçmek istediğiniz bankayı ve banka şubesini seçiyorsunuz.

5- Son aşamada ise yaptığınız değişiklikleri kaydedip başvuruyu tamamlamak için “güncelle” butonuna tıklıyoruz. Daha sonrasında değişiklik başvurunuz alınacaktır. Eğer gerekli şartları karşılıyorsanız maaşınızı yeni bankanızdan almaya başlarsınız. Şartları sağlamıyorsanız başvurunuz geçerli olmayacak ve reddedilecektir. Bu durumda bankanız değişmeyecek ve mevcut bankanızdan maaşınızı almaya devam edeceksiniz.

  Piyasa Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır? PD/DD Oranı Ne Demek?

Banka Seçerken Dikkat Edilecekler

İnsanların sorduğu sorulardan birisi de emekli maaşımı hangi bankadan almalıyım? Banka seçerken nelere dikkat etmeliyim? Soruları oluyor. Banka seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta emekli promosyonudur. Ödenen emekli promosyonları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankalar 3 yıl kalma sözünüze emekli promosyonu vermektedir. Promosyon hesabınıza peşin olarak ödenen bir meblağdır. Bu meblağ özel bankalarda 2750 TL’ye kadar çıkmaktadır. Devlet bankaları genellikle daha düşük tutarlar vermektedir. Bu nedenle banka seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta promosyondur.
  • İkinci olarak özellikle de yürüme problemi gibi problemler yaşıyorsanız bankanın şubesine ve ATM’lerine olan uzaklığınız önemli noktalardan birisidir. Gittiğiniz yerde bankanın şubelerini veya ATM’lerini bulabilmeniz önemlidir. Seçtiğiniz bankanın her yerde ATM’sinin olması önemli noktalardan birisidir.
  • Bankalar emeklilere promosyon dışında da avantajlar sunabilmektedir. Daha düşük kredi faiz oranları, belli operatörler ile ucuza paket yapma imkânı, kredi kartından harcama yapmanız durumunda ekstra bonus gibi ekstra avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle bankaların sunduğu bu ekstra avantajlar da banka seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardandır.
  • Banka seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken son nokta ise emekli promosyonu alırken yapacağınız sözleşmedir. 3 yıl o bankada kalacağınız için sözleşmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle bankadan erken ayrılmanız gerekirse ne gibi yaptırımlar ile karışılacağınızı mutlaka sorun ve sözleşmenin ilgili kısmına göz atın. Bankaların sözleşmelerini bu nedenle mutlaka okuyun ve imzalamadan önce ne gibi şartların yer aldığına bakınız.

Bankaların size sunduğu ekstra avantajlar size maddi olarak birçok avantaj sağlar. Az da olsa bütçenize katkıda bulunur. Bu nedenle bu avantajlara bakmanızda fayda var. Yazımızda emekli maaşını başka bankaya taşıma konusuna açıklık getirdik. Zaman zaman promosyonlardan yararlanmak için emekli maaşlarını taşımak isteyenler için bilgilendirici bir makale oldu. Bir başka makalede görüşmek üzere..

  Dış Borçlanma Nedir, Nasıl Yapılır? Dış Borçlanma Araçları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*