Litecon Nedir, Geleceği Var mı? Litecoin Almak Mantıklı mı? 2024

litecoin geleceği var mı
litecoin geleceği var mı

Son zamanlarda bitcoinin popülerliğinin artması ile birlikte diğer altcoinlerde hızla tanınıyor. şüphesiz ki bu altcoinlerden en çok bilinenlerden biride litecoin. insanlar son günlerde litecoin hakkında birçok şeyi merak ediyor. Litecoini inceliyor, araştırıyor ve bilgi sahibi oluyor. Bizde en önemli altcoinlerden biri olan Litecoini detaylı bir şekilde inceledik. Peki Litecoini ilerleyen günlerde neler bekliyor?

Litecoin nedir?

Litecoin 2011 yılında  Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. Litcoin en önemli özelliklerinden biride ilk altcoin olmasıdır. Yani bitcoinden sonra üretilen ilk kripto paradır. Charlie lee kaynak kodlarını herkese açık bir şekilde yayınlamıştır. Yani tamamen merkeziyetiz bir kripto paradır.  Litcoinin asıl amacı ise bitcoinden daha hızlı işlem yapmak ve düşük komisyon ücretiyle işlem yapmaktır. Bitcoinin 10 dakikada yaptığı bir işlemi litecoin hem daha düşük bir ücret ile 2 dakika içinde yapabilmektedir. Litcoinin amacı bitcoin de olan eksikleri tamamlayıp daha hızlı ve kaliteli bir işlem sunmaktı.

Litecoin geleceği var mı?

Birçok trader ’in litecoin hakkında ortak bir sözü vardır “ bitcoin altınsa, litecoin gümüştür.” Bu sözden de anlıyoruz ki bitcoin yükseldiği sürece Litecoin’de yükselişini sürdürecek. Bitcoin var olduğu sürece Litecoin’de var olmaya devam edecektir. birçok şirket ve firmada litecoin ile ödeme almaya başladı. Bu şirketlerin gün geçtikçe de sayıları artıyor. buda Litecoinin geleceğini olumlu yönde etkiliyor ve fiyatına olumlu yönde yansıyor.

Litecoin geleceği var mı sorusunun net yanıtını söylemek elbetteki zor. Ancak geçtiğimiz yıllara baktığımızda uygun fiyatlardan Litecoin alımı yapan yatırımcılar ciddi anlamda para kazanmışlardır. Önümüzdeki yıllarda da Litecoin geleceği sorgulanmaya devam edecek gibi görünüyor.

  Western Union Nedir? Nasıl Para Transferi Yapılır?

Analizcilerin 2022 litecoin fiyat tahminleri neler?

Analizcilerin en sevdiği kripto paralardan biri olan litecoin hakkında birçok analizci olumlu yönde düşünüyor işte o analizcilerin 2022 fiyat tahminleri ve öngörüleri.

  • The signalyst plartformu 2022 yılında Litecoin’de %20 ile % 40 bir artış yaşanabileceğini söyledi.
  • Michael Van de poppe adında ünlü bir trader ise litecoinin asıl sıçramayı 2022 yılında yapacağını söyledi.
  • Coinpedia plartformu 2023 ve sonrasında Litecoin’de ciddi şekilde yükselişlerin olacağını belirtti.
  • Peter ptandit isimli trader 2023 yılında Litecoin’de 750 dolarları görebiliriz şeklinde analizini belirtti.

Birçok analist litecoin 2022 fiyat tahmini hakkında oldukça olumlu yorum yaptıklarını görüyoruz. Şunu da unutmamak lazım piyasanın kötüye gitmesi halinde bu fiyat tahminleri tutmayabilir.

2022’de Litecoinin fiyatını etkileyebilecek gelişmeler neler?

Litecoinin güzel yükselişler yapabilmesi için elbette ki Bitcoinin de yükselişler yapması lazım. Bitcoin yükselmediği sürece kolay kolay diğer altcoinlerde yükselmez. Bir çok analist 2022 Mart -Nisan arasında bitcoin de yükseliş yaşanacağını söylüyor.  Bu yükselişten Elbetteki Litecoin’de payını alacak. Birçok analist Litecoinin 2022 sonunda 500 dolar seviyelerine gelebileceğini söylüyor. Birçok firma litecoin ile ödeme aldığını söylüyor ve duyuruyor. Elbette ki bu haberlerde Litecoinin geleceği ve fiyatını olumlu yönde etkiliyor. Yani litecoin hakkında olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Litecoin avantajları ve dezavantajları neler?

Her altcoinde ve bitcoinde de olduğu gibi Litecoin de avantajları ve dezavantajları var. Peki  Litecoinin avantajları ve dezavantajları neler?

Litecoin avantajları neler?

  • Bitcoin de blokları oluşturmak ve işlem hızı yaklaşık 10 dakikadır fakat Litecoin’de bu süre 2 dakikaya kadar düşmektedir. Sonuç olarak Litecoin’de yapılan işlemlerin hızlı olması Litecoin diğer altcoinlerden öne çıkaran bir özelliktir.
  • Litecoinin diğer kripto paralara ve bitcoine oranla daha güçsüz bir bilgisayar ile litecoin madenciliği yapılabilir. Daha güçsüz bilgisayar da daha az enerjiye ihtiyaç duyduğu için litecoin madenciliği kolaydır. Bu nedenle madenciler daha ucuz ve pratik olduğu için Litecoini tercih ederler.
  • Litecoinin bir diğer avantajı ise düşük transfer ücretleridir. Bitcoine oranla ve diğer altcoinlere oranla oldukça düşük transfer ücretleriyle çalışır. Bu özellikte litecoin kullanıcılarını oldukça sevindirmektedir.
  • Litecoinin en önemli avantajlarından biride ilk altcoin olması yani bitcoinden sonraki ilk kripto paradır. buda bilinirliğini tanınırlığını arttırdığı için en önemli avantajlarındandır.
  Dolar Nasıl Dünyanın Rezerv Para Birimi Oldu?

Litecoin dezavantajları neler?

  • Litecoinin arkasından yapılan kötü haberler litecoin için dezavantajlardan sayılabilir. Litecoinin yasa dısı para aklama işlerinde kullanıldığı yönünde yapılan haberlerde Litecoinin olumsuz yönde etkilemiştir.
  • Litecoin merkeziyetsiz bir kripto paradır. Bu da yatırımcıların Litecoinin arkasında bir destek görmediği için litecoine yatırım yaparken tedirgin olduklarını söyleyebiliriz.

Litcoin alınır mı?

Litecoin birçok analiste göre uzun vadede 1000 doları geçebilir. Şu anki fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda (110 dolar ) çok güzel bir yükseliş olacağını söyleyebiliriz. Kesin bir şekilde alın diyemeyiz ama şu sözü yeniden hatırlatayım “bitcoin altınsa litecoin gümüştür.” Bu söz bitcoin yükseldiği sürece Litecoin’in de yükseleceğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde litecoin pek sevilmese de  başka ülkeler tarafından oldukça sevilmekte. Size şunu söyleyebilirim ki tüm paranızı litecoine yatırmasanız da portföyünüzde belirli bir kısım ayırmanızı tavsiye ederim. Ama Litecoinin eski grafiklerine baktığımızda şunu net şekilde söyleyebiliriz ki çoğu zaman ani yükselişler yapmamıştır. Elbetteki çok güzel yükselişler yapmıştır fakat bunu uzun yıllar boyu yapmıştır. Yani litecoine yatırım yaptığınız da ani yükselişler yerine uzun vadeli yükselişler için elinizde tutmanız gerekebilir. Litecoin ile ilgili söylediğimiz hiçbir şey yatırırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapıp veya yapmamak tamamen sizin elinizde olan bir şeydir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*