Piyasa Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır? PD/DD Oranı Ne Demek?

piyasa değeri nedir
piyasa değeri ne demek, nasıl hesaplanır? PD/DD oranı nasıl hesaplanır? PD/DD oranına göre ucuz hisse bulmak

Özellikle borsaya yeni giren kişilerin merak ettiği kavramlardan birisi de piyasa değeri ve defter değeri oluyor. Kısaltılmış halleri ile piyasa değeri için PD, defter değeri için ise DD ifadeleri kullanılıyor. Özellikle hisse araştırmalarında da PD ve DD kavramları sıkça karşımıza çıkıyor. Bu iki değer dışında bu değerlerin oranı (PD / DD oranı) da yine karşımıza çıkan terimlerden birisi oluyor. Peki Piyasa değeri ve defter değeri nedir? Bu değerler nasıl hesaplanır? PD / DD oranı nedir, nasıl hesaplanır? PD/DD oranı kaç olmalıdır ve oran nasıl hesaplanmalıdır?

Piyasa Değeri (PD) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Piyasa değeri bir şirketin hisselerinin toplam değerini bize bildirir. Örneğin 5.000 adet hissesi olan ve hissesinin tanesi 5 TL olan bir şirketin piyasa değeri 25.000 TL olarak bulunur. Ya da 100 adet hissesi olan bir şirketin hisse adeti 100 TL ise 10.000 TL piyasa değeri olduğu bulunur. Yani şirketin hisse adeti ile hissesinin değerinin çarpılması ile piyasa değerine ulaşılır. Bunun yanında halka açık piyasa değeri kavramı da bulunmaktadır. Bu da şirketin halka açık olan kısmında kalan hisse adedinin piyasa değeri ile çarpılması ile hesaplanır. Örneğin %30’u halka açık olan bir şirketin sadece %30’luk dilimi üzerinden bu değer hesaplanır.

Halka açık piyasa değeri hesaplanırken geriye kalan %70’lik kısım (Takas Bank’ta bulunan da dahil) hesaba katılmaz.

defter değeri nedir dd
defter değeri nedir, pd/dd oranına göre hisse nasıl seçilir?

Defter Değeri (DD) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan bir tanesi defter değeri olmaktadır. Bu değerler şirketlerin temel analizlerini yaparken bize yol gösterici olurlar. Dolayısı ile hisse senedi almadan önce defter değeri, piyasa değeri gibi detaylara dikkat etmemiz gerekir.

  En İyi 10 Film İndirme Programı, Film - Video İndirme Programları 2024

Defter değeri bir şirketin öz sermayesini gösterir. Yani şirketin öz sermayesi defter değerini verir. Öz sermaye şirketin aktiflerinden borçlarının çıkarılması ile bulunur. Şirketin öz sermayesi böylelikle defter değerini oluşturmuş olur. Yani anlaşılır olması açısından şirketin borçları çıktıktan sonra elinde kalan mal varlığı olarak bakılabilir.

PD/DD Değeri Nedir? Kaç olmalıdır?

PD/DD değeri de borsada önemli göstergelerden birisidir. Bir şirketin hisse senedi alınmadan önce hesaplanması gereken değerler içerisinde yer alır. PD/DD oranı yani piyasa değerinin defter değerine oranı şirketin piyasa değerinin öz kaynağına bölünmesi ile bulunur. Bunun dışında hesaplama yöntemleri olsa da en temel yöntem budur.

Kaç olmalıdır kısmı ise yine en sık sorulan sorular arasında yer alır. Burada değer 1’e göre kıyaslanır. Oranı 1 olan şirket değerine göre fiyatlanmış demektir.

1’in altındaki şirketlerin borçlarını ödedikten sonra kalan varlıklarının piyasada düşük değerlendiğini gösterir. Bunun birçok nedeni olabilir. Başlıca sebepleri şirketin varlığını düşük veya yüksek göstermesi, elinde tuttuğu gayrimenkulleri yanlış fiyatlamasıdır. 1’in üstüne olan şirket ise daha yüksekten değerlendiğini gösterir. Fakat değerin 1’den yüksek olması her zaman için o hissenin pahalı olduğu anlamına gelmez.

PD/DD Değerine Göre Hisse Alımı

Burada ilk olarak şunu belirmeliyiz ki burada yazan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi içermemektedir. Borsada yapacağınız işlemlerden kar veya zarar elde edebilirsiniz. İki durumda da tüm sorumluluk işlemi gerçekleştiren kişi olarak size ait olacaktır. Burada 1’in üstüne olan hisse senetlerine pahalı veya 1’in altına kalan hisse senetlerine de değersiz olarak bakmak yanlış olur. Yukarıda da belirtiğimiz gibi şirketlerin açıkladığı rakamların doğruluğundan emin olmamız gerekmektedir. Burada sadece bu değere bakılarak bir hisse seçilmesi doğru olmayabilir. Bu nedenle birçok değer kıyaslanmalı ve alınacak hisseye karar verilmelidir. Kimisi değerinin üstünde değerlenen firmaları yani PD/DD değeri 1’in üstüne olan firmaları tercih ederken kimisi için bu değeri 1’in altında olan firmalar altın değerindedir. Değerinin altında değerlendiğinden, değerine ulaşması durumunda kar getirecektir. Fakat burada bir kez daha belirtelim sadece PD/DD değerine bakılarak bir hisseye yatırım yapılması doğru değildir.

  Doların Yükselmesine Neden Olan Faktörler, Dolar Neden Yükseliyor?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*