Gelir Belgesi Nedir? Nasıl Alınır ?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Gelir belgesi sizin resmi olarak kayıtlarda bulunan gelirinizi gösteren belgedir. Bu belgeler gelirini sağlayan kişilere göre belge türleri değişmektedir.

Bir işçiyi baz alırsak eğer, işçilerin gelir belgeleri maaş bordrolarıdır. Çünkü işçilerin kazandıkları maaşlar, primler ve diğer ek kazançları bu belgede belirtilir. Bu belgeler sürekli olarak her ay basıldığından dolayı güncel ve resmi belgelerdir. Bu sebepten dolayı bir çok kurum bu belgeleri isterler. Özellikle gelir belgeleri genel de bankalar istemektedir. Çünkü gelir belgenize bağlı olarak size verebilecekleri kredi miktarlarını belirlerler.

Bir işveren yada iş yeri sahibi kişi gelir belgesi gerekiyorsa o zaman kişi vergi levhasını beyan etmektedir. Çünkü işletmenin tüm parasal hareketleri bu vergi numarası ve diğer bilgiler üzerinden incelenmektedir. Bankalar vergi dairesinin hesaplarına girerek inceleme de bulunma hakları vardır. Bu vergi levhaları işletmenin para akışını, satışı ve kar veya zarar edip etmediğini görebilmektedirler.

Bunların tamamı kişilerden istenmektedir. Bu sebepten dolayı kişiler bu belgeleri istenen kurumlara götürerek gelir beyanında bulundukları miktarı resmiyete bağlayabilirler.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi alınması oldukça basittir. Bu gelir belgelerini bir çok kurum istemektedir. Bu belgeleri isteyen kurumlara beyan ettiğiniz gelirinizi resmiyete kazandırmak için sunmak zorundasınız. Bu sebepten dolayı bu belgeleri nasıl alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bunun için bu belgeleri çoğunlukla şirket içerisinde halledebilirsiniz.

Gelir belgesini almak için öncelikle muhasebecinizle görüşmeniz gerekmektedir. Muhasebecinizden her ay aldığınız gibi bir maaş bordrosu alarak bunu sunmak istediğiniz kuruma sunarsınız. Eğer ki işletme sahibi iseniz o zaman vergi levhanızla beraber giderek gelir belgenizi sunmak istediğiniz kuruma sunabilirsiniz. Çünkü genelde vergi levhaları üzerinden işverenlerin gelir beyanları olmaktadır.

  Pasifik Donanım Yazılım A.Ş Halka Arzı Onaylandı, Şirket Bilgileri

Eğer bu gelir beyanlarını bankalara yapacaksanız eğer bu gelir beyan belgeleri tamamı gerçeği yansıtması gerekmektedir. Aksi durumda tespit edilmesi sonucunda almak istediğiniz kredi yada yapmak istediğiniz işlemlerin tamamı reddedilecektir ve büyük sorunlar yaşayacaksınızdır. Bu sebeple gerçek olan kazançlarınızı belirtin. Özellikle bankalar bu konuda daha hassas davrandıklarını unutmayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*