Gübre Fiyatları – 2018 YENİ

Gübre denildiği zaman ilk aklımıza gelen çiftçilik faaliyetleridir. Çiftçilik faaliyetleri arasında büyük yer kaplayan bitki yetiştiriciliği İçin gübre olmazsa olmazlar arasındadır. Gübre giderleri çiftçileri en çok zorlayan giderlerden birisidir. Böyle olmasından dolayı Çiftçiler  sürekli gübre fiyatları  araştırması yapmaktadır.

 

Gübre, yetiştirilmek istenen bitkilerin topraktan gerekli besinleri alabilmesi için toprağı karıştırılmaktadır. Gübre içerisinde toprakta fazla olmayıp da gübrede olan  bitkinin ihtiyacı olan birçok madde vardır. Bu maddeler çinko Klor, Bor, Bakır, fosfor, kükürt, potasyum, Demir, ve kalsiyumdan oluşmaktadır .Bu maddeler arasında bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu maddeler azot, potasyum, kalsiyum ve fosfor dur. Çiftçiler  yetiştirilmek istedikleri bitkilerin daha verimli ve Sağlıklı büyümesi için gübreye muhtaç bir haldedir. Çiftçilere Gider olarak yansıyan en yüksek maliyetlerden birisidir. Bu yüzden Çiftçiler yetiştirdikleri bitkilerin fazla kazanç sağlamadığını söyleyerek gübre, elektrik ve su gibi giderleri öne sürmektedir.

Gübre kendi içerisinde  yapay gübre ve doğal gübre olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. ülkemizde  bu iki gübre çeşidinden en çok tercih edilen gübre yapay gübredir.

 

2018 Gübre Fiyatları

Birden fazla yapay gübre çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar  azotlu gübreler,fosfatlı gübreler ,amonyum fosfat gübreler, potasyumlu gübreler ve  Kompoze gübreler dir.Bunlardan hariç amonyum nitrat gübrede gübre çeşitleri arasında yer almaktadır, fakat ülkemizde  PKK terör örgütü tarafından Bomba yapımında kullanıldığı için yasaklanmıştır.2018 gübre fiyatlarını sizler için aşağıda  yer verdik.

 

Gübre cinsi                            Marka                        Kilo                  Fiyat

18.46 Dap kompeze               Bagfas 50Kg                83,00TL

 

20.20.kompeze                      Bagfas 50Kg               57,50TL

 

15.15.15. kompeze                Bagfas 50Kg                60,00TL

 

Amonyum sülfat                     Bagfas 50Kg               38,00TL

 

Kalsiyum amonyum nitrat      Bagfas 50Kg                52,50TL

 

TSP Triple süper fosfat          Bagfas 50Kg                 75,00TL

  Kanal İstanbul Hisseleri, Projeden Etkilenecek Sektörler ve Hisseler

 

Üre %46 Azot                        Gübretaş 50Kg              67,50TL

 

KDV İndirimli Gübre

Bilindiği üzere ülkemizde tarımsal faaliyetler  azalmış insanlar kırsal kesimlerden kentsel kesimlere göç etmeye başlamıştır. Bu da ülke ekonomisine olumsuz yansımaktadır. Ülkemiz dünyada birçok noktaya meyve ve sebze  ihracatı yaparken şimdilerde Bu sayı oldukça azalmıştır. Bu durumlar göz önüne alınarak devlet tarafından Çiftçiliğin eski günlerini dönmesi için birçok adım atılmıştır.Bunlardan bir tanesi de gübre fiyatlarına yansımaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilerin giderlerinin yükünü azaltmak için %18  Gübre vergisinin alınmayacağını duyurmuştur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*