Asker Maaşları Ne Kadar? Er, Erbaş ve Asteğmen Maaşları

askerlik maaşları ne kadar
güncel asker maaşları, asteğmen ve erbaş maaşları

Memuriyet denildiğinde farklı bir kamu dairesinde masa başı çalışmak yerine milli savunma bakanlığı bünyesinde asker olarak görev almak, çok daha cazip ve prestijli bir meslek olarak görülmektedir. Özellikle vatani görevinizi yerine getirdikten sonra orduda kalmayı düşündüğünüzde, yüksek bir gelir elde etme şansınız da yer almaktadır. Hatta bazen görev yeriniz alacağınız ücrette daha yüksek bir rakamın ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

Bu durum göz önüne alındığında, günümüzde birçok genç mesleğine asker olarak devam etmektedir. Buna bağlı olarak da asker maaşlarının güncel rakamları çok sık merak edilen rakamlar arasında yer almaktadır.

2020 Yılı Er Ve Astsubay Harçlığı Nedir?

2019 yılından 2020 yılına geçiş gerçekleştirilirken, şuan uygulamada bulunan asker harçlığı için herhangi bir artış gerçekleştirilmedi. Ancak halen 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na bağlı şekilde askerlik görevini yerine getiren her kişi, her ay belirli bir miktarda harçlık almaktadır. Bu harçlık bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte 2019 yılında er harçlığı 150 ile 250 TL arasında değişen rakamlar ile ödenirken, bu sistem 2020 yılında da devam ediyor. Bazen Doğu bölgelerinde görev yapan askerler ise bazı bölgelerde 500 TL gibi yüksek bir harçlık alma şansına sahip olmaktadır. Er harçlıkları dışında 2020 yılında astsubay, asteğmen, er ve erbaş harçlıkları PTT’ye yatırılırken, usta birlikte Ziraat Bankası üzerinden harçlık ödemesi alınabiliyor.

2020 Er, Erbaş, Astsubay, Asteğmen Maaşları Nedir?

Askerlik denildiğinde aslında birçok kişinin aklına akademik eğitim alındıktan sonra sürekli askerlik gelse de aslında bahsedilen kısa veya uzun dönemde yapılan askerlik olarak görebilir. Bu bağlamda asker, er, erbaş, astsubay ve asteğmen gibi görevler ile orduda vatani görevini gerçekleştiren kişiler her yıl memur maaş zammı ve asgari ücret zammı gibi noktalar bağlamında zam alarak görevini gerçekleştirmektedir.

  Öğrenim Kredisi Affı 2020, Kyk Affı Çıkacak mı?

2020’de orduda görev gerçekleştiren askerlerin maaşları, asgari ücrete bağlı olarak en düşük noktada 3000 TL civarı bir maaş olarak belirlenmiştir. İlerleyen noktada asteğmen maaşları kısa dönem askerlik yapan kişilere ödememek ile birlikte uzun dönemde takriben 4500 TL gibi bir ödeme yapılmaktadır. Bu rakam 2020 yılında artış göstermemiştir.

2020 yılında er maaşları incelenirse, en düşük maaşın asgari ücret seviyesinde olduğu ve genellikle bölgelere göre yani batıdan doğuya doğru maaşların arttığı ifade edilebilir. Çünkü özellikle Doğu bölgelerinde çatışma ve ağır koşullar nedeniyle daha yüksek maaşlar ödenmektedir. Bu bağlamda Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde er ile erbaşlar 4.000 TL ile 5.000 TL arasında maaş alabilmektedir.

Askerlik görevini 2020 yılında gerçekleştirecek kişiler kısa dönem askerlik sonrasında 6 ay daha askerlik yapmaya devam ettiklerinde, önemli ayrıcalıklar kazanma fırsatı elde etmektedir. Ayrıca askerlik görevini tamamladıktan sonra bu görevi bir meslek haline getiren kişiler çok daha yüksek ayrıcalıklar elde edebilecektir. Bu konuda örnek olarak;

  • Yüksek bir maaş,
  • Öncelikli TOKİ kazanma şansı,
  • KPSS sınavlarında ek puan avantajı,
  • Öğretmen askerler için 1 yıl asteğmen maaşı,
  • Devlet tarafından hizmet borçlanmalarının ödenmesi,

Asker aileleri için maaş ile birlikte ücretsiz ulaşım imkanı yer almaktadır. Ülkelerin petrol çıkarma maliyetleri makalemizi okumanızı tavsye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*