Borsadaki Şirketler İçin Ödenmiş Sermaye Ne Demektir?

odenmis sermaye ne demek
odenmis sermaye nasıl hesaplanır, odenmis sermaye

Ekonomi piyasasında ödenmiş sermaye kavramının tanımı için gerçek sermaye sistemi ile bağlı ortaklıklarda her ortak tarafından taahhüt edilmiş sermayenin nakit olarak ödenmiş parçasını ifade eden rakamdır, denilebilir. Bu kavram İngilizcede paid in capital şeklinde ifade edilir.

Ödenmiş Sermaye Nasıl Hesaplanır?

Borsada yer alan bir şirketin ödenmiş sermaye miktarının hesaplanması için pratik bir formül kullanılır. Bu bağlamda bir şirket tarafından halka arz gerçekleştirileceği zaman borsa piyasasına girilirken belirli bir hisse adedi satışa çıkarılır. Bu hisse adedi vatandaşlar tarafından alınırken, aslında geri kalan hisseler de şirketin ortaklarına ait olan hisseler olarak kalmaya devam eder.

Bir şirketin Türkiye’de geçerli olmak üzere Borsa İstanbul’a sunmuş olduğu hisse adetleri ve ortaklarında bulunan hisse adetlerinin tümü toplam olarak elde edildikten sonra ödenmiş sermaye hesaplanması yapılabilir. Bu bağlamda kullanacak formül için şirketin çıkardığı hisse sayısı, hisselerin nominal değeri ile çarpıldıktan sonra sonuç elde edilir. Yani bu bağlamda;

Ödenmiş sermaye= Hisse sayısı x hisse nominal değeri

Gibi bir formül ortaya çıkmaktadır.

Bu konuda bir örnek verilmesi gerekirse; “M” isimli bir şirketin 40 milyon hisse sayısı olduğu düşünülebilir. Şirkete ait hisselerin nominal değerleri ise 1000 TL olarak belirlenebilir. Bu kapsamda da şirketin ödenmiş sermayesinin hesaplanması için 40 milyon adet hisse sayısı 1000 TL ile çarpılır. Bu durumda;

40.000.000 x 1000 = 40.000.000.000 TL

Gibi bir rakam belirlenir ve bu şirketin ödenmiş sermayesini ifade eder.

Ödenmiş Sermaye Kavramının Özellikleri Nelerdir?

Örnek ile birlikte formülün uygulanması sayesinde ödenmiş sermaye hesaplamasının nasıl yapıldığı anlaşılabilir. Ayrıca bu hesaplamadan anlaşıldığı üzere eğer özel bir durum bulunmuyorsa, bir şirketin toplam hisse senedi adedi bağlamında her bir hisse şirketin ödenmiş sermayesi içerisinde 1 TL gibi bir karşılık oluşturur. Mantık gereği bir şirketin ödenmiş sermayesi yekün ne kadar bir rakam oluşturuyorsa, toplam hisse senedi de o kadardır denilebilir.

  Litecon Nedir, Geleceği Var mı? Litecoin Almak Mantıklı mı? 2024

Piyasada karıştırılan kavramlardan biri olarak toplam hisse senedi adeti ile dolaşımda bulunan hisse senedi arasında farklı bir durum yer alır. Çünkü ödenmiş sermayeyi belirleyen toplam hisse senedi şirketin tüm hisselerini ifade ederken, dolaşımda bulunan hisse senetleri ise borsa gibi piyasalarda bulunan hisse senetleridir.

Hesaplamalar sonucu elde edilen ödenmiş sermaye rakamı, bir şirketin piyasadaki değerini net bir şekilde ifade etmez. Çünkü gerçekleştirilen ek yatırımlar, mal varlıkları ve diğer varlıklar hesaba katılarak değerlendirme yapıldığında, şirketin piyasa değeri ödenmiş sermaye üzerinde bir rakam oluşturabilir. Ödenmiş sermaye değeri, belirtilen miktardaki hisse sayısının piyasaya sürülmesi doğrultusunda şirketin sahip olduğu sermaye ve piyasa değerini ifade eder.

Ödenmiş sermaye hesaplanması gerçekleştirilirken, muhasebe hesaplamalarında 500 Sermaye Hesabı ve 501 Ödenmemiş Sermaye Hesabı(-) değerleri kullanılır. Ödenmemiş sermaye hesabı, bu değerlerin kullanılması ile birlikte şirket hisselerinin toplam değerinden çıkarıldığında ödenmiş sermayenin belirlenmesi mümkün hale gelir. Güncel asker maaşları makalemizi okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*