Hisse Senetleri Komisyon Oranları

hisse senedi komisyonları
hisse senedi borsa komisyon oranları

Hisse Senedi Komisyon Oranları

En az komisyon alan bankanın hangisi olduğu her zaman merak edilen konulardan biri olmuştur. Bankada hesap açtırıyorsanız ya da borsayla ilgileniyorsanız bu konu önemli bir başlık olacaktır. Borsayla ilgilenen kişiler, kendi çalıştıkları kurumlar dışında diğer kurumların hangi komisyon oranları vererek işlem yaptıklarını merak eder. Aynı zamana bir yatırımcının, kuruma ödediği en büyük gider hisse senedindeki alım satım komisyonlarıdır. Bu her ne kadar belirli bir terim gibi gözükse de, piyasada çok değişkenlik göstermektedir. Bu bahsedilen komisyon oranı Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin dışındadır. Bu vergi türü her yerden eşit olarak kesilmektedir. Söz konusu komisyon bu duruma ektir. Bazen küçük oranlar, büyük karlar elde etmenizi sağlayabilir. Bu yüzden komisyon oranlarını dikkatle takip etmeniz, paranızı korumanızı ve büyütmenizi sağlar. Hisse senedi komisyon oranları 2018 yılında da en çok merak edilen ekonomik konu başlıkları arasındadır.

Hisse Senedi Komisyon Oranlarına Göre Bankalar

Birçok banka ve aracı kurum sayesinde, hisse senetleri almanız mümkündür. Ancak bunun için belirlenmiş vergiye ek olarak bazı komisyonlar ödemeniz gerekebilir. Bu komisyon ücretleri belirlenirken, oldukça değişik oranlar karşınıza çıkabilir. Hangi bankanın ya da kurumun hangi komisyon oranını verdiğini iyi araştırmak, daha karlı çıkmanıza sebebiyet verebilir. Örnek olarak, Ziraat hisse senedi komisyon oranları daha düşükse, bu banka seçilerek kara geçilmelidir.

Bankaların Hisse Senetleri Komisyon Oranları

Hisse senetlerine göre komisyon skalası belirleyen bankalardan bazıları aşağıda listelenmiştir. Bu bankalar üzerinden hisse senedi yatırım hesabı açabilirsiniz. Hesap açtığınızda yatıracak olduğunuz miktar ve gerçekleştirecek olduğunuz işlem hacmine göre hisse senedi komisyon oranlarınız değişiklik gösterebilir.

  1. Halkbank
  2. İş Bankası 
  3. Denizbank
  4. Vakıf Yatırım
  5. Kuveyt Türk
  6. TEB Hisse Senedi
  7. Garanti Yatırım
  Tiktok'tan Nasıl Para Kazanılır? Tiktok'ta Para Kazanma Yolları

hisse senedi komisyonları

Aracı Kurumların Komisyon Oranları

Aracı kurumlar üzerinden de tıpkı bankalar gibi hisse senedi yatırım hesaplarınızı açabilirsiniz. Aracı kurumlarında bir çoğu işlem hacminize göre komisyon skalası oluşturmaktadır ancak sabit komisyon sunan firmalarda bulunmaktadır. Aşağıda işlem hacminizin büyüklüğüne göre daha düşük komisyon sunabilecek bazı aracı kurumları  bulabilirsiniz.

Tacirler Yatırım

Gedik Yatırım

İnvestAz

Osmanlı Yatırım

Alan Menkul Değerler

Alb Menkul Değerler

Firmaların komisyon oranlarına ulaşmak için iletişim numaralarını arayabilir ve güncel komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz. Aracı kurumların komisyon oranları genellikle binde 1 ile 10 bin de 1 aralığında değişmektedir.

Bu banka ve aracı kurumlara ek olarak daha başka bankalar ve kurumlar sayılabilir. Ancak burada önemli olan hangi bankanın veya kurumun en uygun kurum olduğunun belirlenmesidir. Bu kurumu veya bankayı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, size sunduğu komisyon oranının ne kadar olduğudur. Zaten vergi ödemiş olacağınız için, en uygun komisyon oranını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*