Kayyum Nedir?

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Kayyum literatüre genel olarak belirli bir malın veya hizmetin yerine getirilmesi için seçilen kişi anlamıyla girmiştir. Özellikle son zamanlarda duyulan bu kelimenin, genel olarak anlamı her yerde aynıdır. Kayyum kullanımı, birçok farklı kurum ve sektörde gerçekleştirilebilir. Doğudaki belediyelere ve FETÖ terör örgütünün şirketlerine sürekli olarak kayyum ataması gerçekleştirildi. Bu yüzden de ülkemizde kayyumun görevleri ve atanmasıyla ilgili bir merak uyandı. Kayyum bilindiği gibi sadece usulsüz işlem yapan kurumlara atanmaz. Çünkü kayyum atanmasını birçok farklı sebebi de bulunmaktadır. Yasalarla belirlenen uygulamalara aykırı davranan şirketlerin ve kurumların, başlarındaki kişinin sorumluluğu alınarak yerine kayyum atanması gerçekleştirilir. Kayyum atanması bazen istek sonrası olacağı gibi, bazı durumlarda da mahkeme tarafından yerine getirilir. Mahkeme atama sonrasında kayyumun geçici süreliğine bütün yetkilerini belirler. Böylece kayyumun hareket alanı belirlenmiş olur.

Kayyum Neden Atanır?

Devlet, kayyum atamalarında herhangi bir şekilde mal sahibinin rızasına bağlı olarak karar almaz. İstenilen şirkete ve kuruma kayyum ataması yapılabilir. Genel olarak yasalarda kaçakçılık, kumar oynatma, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama olarak belirlenen suçların; sürekli işlendiği şüphesi olan durumlarda kayyum ataması gerçekleştirilir. Aynı zamanda, şirketin iflasın ertelenmesi talebinin ardından, mahkeme şirketin devamlılığı adına kayyum atamasını gerçekleştirir. Şirketin sahibinin gaip olması durumunda da, yine kayyum ataması görevli mahkeme tarafından yapılır. Aynı zamanda kişilerin şahsi istekleri, yine kayyum atanmasını sağlayabilir. Örneğin yaşça büyük olan ve belirli hastalıklara sahip olan kişiler, kendilerine yetkili mercilerden kayyum atanmasını isteyebilirler.

Kayyum Nasıl Olunur?

Kayyumlar, kamuoyunda aldıkları yüksek maaşlarla bilinirler. Bu yüzden de son zamanlarda kayyumlukla ilgili birçok merak edilen konu ortaya çıkmıştır. Genel olarak hakim, kayyum listesi üzerinde bulunan kişileri kendi isteğine göre atamasını gerçekleştirir. Kayyum olmak için gerekli yeterlilikleri sağlayan herkesin, kayyum olarak atanması normaldir. Öncelikle kayyum olmak isteyen kişilerin herhangi bir suçtan dolayı mahkumiyet almaması gerekir. Aynı zamanda kayyumluk yapılacak kurumun ve şirketin gerektirdiği bilgi ve donanıma da sahip olunması gerekir. Özellikle belediyelere yapılan kayyum atamalarında, belediyeyi sosyal ve ekonomik anlamda geliştirecek kayyumların ataması yapılır.

  Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*