Konut Kredisi Faizleri Düşer mi ?

Konut kredilerinde faiz oranları  24 Haziran seçimlerinden sonra yükselişe geçti.Seçimlerden önce kamu bankalarında başlatılan % 0.98 faiz oranı fazla uzun sürmedi.Peki konut kredisi faiz oranları ne olur ? Düşecek mi?

Konut Kredisi Faizi Düşer mi ?

Konut kredisi ev hayali kuran tüketiciler için önemli bir önem arz ediyor.Konut almak için para biriktirmek günümüz şartlarında çok zor.Bu yüzden tüketiciler mortgage sistemi sayesinde uzun vade seçeneği ile konut kredisi kullanarak ev alabiliyor.Kredi faiz oranları haziran seçimlerinden sonra yükselişe geçti.Bu yükselişe birde kur eklenince banka kredilerinin yanına yaklaşılamaz oldu.

 

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olur ?

Konut kredisi faizleri tüketicilerin ilgisine göre az da olsa düşebilir.Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması tüketicileri düşündürürken bu durum bankalarıda düşündürmektedir.Kredi faizlerinin yüksek olması kredilere olan talepleri de düşürecektir.Bu durumda bankalar kredi faizlerini az da olsa düşürebilir.Diğer türlü kredilerin faizlerinin % 1.50 oranın altına düşmesi için faizlerin yükselmesini etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir.

 

  • Türk Lirası diğer para birimlerine karşı eski değerini kazanırsa yani dolar ve euro TL karşısında düşerse kredi faizleri bu durumdan etkilenir.

 

  • Ülkemizin diğer ülkelerle yaşadığı olumsuz durumların ortadan kalkmasıda etkili olur.

 

  • Suriye tarafında ve Sınır hattımızdaki yaşanan sorunların çözülmesi de olumlu yansır.

 

  • Kredi taleplerinin azalması da bankaları harekete geçirecektir.

 

Konut Kredisi Faizleri

 

Yukarıda yer alan nedenler ülkemizin normalleşme sürecine girmesi demektir.Bu yukarıdaki nedenlerin ortadan kalkması durumunda güvenilir bir piyasa ve ekonomide kredi faizlerine merkez bankasının da müdahale etmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

Konut kredisi faiz oranları % 1,68 den başlamaktadır.Bu demek oluyor ki 100.000 TL konut kredisi çektiğinizde geri ödeyeceğiniz tutarın 230.000 TL ve üzerinde olacağını gösteriyor.Yani çekeceğiniz tutardan daha fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına geliyor.

  Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangisi

 

Durum ihtiyaç kredilerinde de farklı değil gibi görünüyor.İhtiyaç kredilerinde de faiz oranları % 2 seviyelerinin üzerinde seyrediyor.Şuanda hem konu kredisinde hemde ihtiyaç kredisinde özel bankalar arasında en düşük faizi Türkiye İş Bankası Uygulamaktadır.

En uygun kredi veren banka hangisi nasıl öğrenirim diyorsanız bağlantıya tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*