Mobbing Nedir ? Nasıl İspatlanır ?

İşyerlerinde yani çalışma ortamlarında uygulanan psikolojik taciz kavramı mobbing nedir? sorusunun yanıtını oluşturur. Çoğunlukla aşağılama, bulunan ortamdan dışlanma ve izole etme gibi eylemler ile uygulanan Mobbing çalışanları zor duruma sokmaktadır.

İşyerinde Mobbing

Sıklıkla iş yerlerinde görülen mobbing durumunda tacize uğratılan kişiden sürekli olarak bilgi saklanır. Kendisinin güvenilmez olduğu empoze edilir. Çalışma ortamındaki kişiler tarafından izole edilir. Hatta gerçekleştirdikleri iş ile alakalı mesleki yeterlilik durumları sorgulanır. Özellikle gün içerisinde kolaylıkla bitiremeyeceği görevler verilir. Sürekli olarak görmezden gelinen kişinin zaman içerisinde yetkileri de azaltılmaya başlanır.

Mobing Neden Yapılır?

Kişilerin hayatını sıkıntıya sokan mobbing neden yapılır? mobbing nedir? Diye sorgulandığı zaman bu psikolojik taciz hareketinin altında bunu uygulayan kişilerin inandığı belirli düşünce sistemleri yattığı anlaşılmaktadır. Yani Mobbing uygulayan kişinin kendince inandığı ırk, din, dil, mezhep gibi ayrım ve düşünce farklılıkları bulunmaktadır. Eylemi gerçekleştirdiği kişiyi de kendine göre bir tehdit ve tehlike olarak görmektedir. Bu yüzden tehdit olarak gördüğü kişiye bezdirme ve yıldırma politikası uygulayarak etkisiz hale getirmeye çabalamaktadır. Yani kısaca Mobbing uygulayan kişi kendisine ters düşen ve farklı düşünen kişileri kendi sistematiği altına almaya çabalamaktadır.

Mobing Nasıl İspatlanır?

Mobbing’e maruz kalan kişilerin bu sorunu öncelikle karşılarındaki kişi ile iletişim kurarak çözmeye çalışması gerekmektedir. Yaşanılan duygusal taciz bu işlemi gerçekleştiren kişiye gerekli tanıklar eşliğinde anlatılarak davranışlarını düzeltmesi istenilir. Gerekli görülen durumlarda çalışılan iş yerindeki yetkililere durum bildirilerek çözüm sağlamaları istenilebilir. Bunun yanı sıra yaşanılan bu durum kişilerin bağlı oldukları sendikaların temsilcilerine ve yönetimlerinede bildirilebilmektedir. Tabi tüm bunların yanı sıra Mobbing’e uğrayan kişi hakkını hukuksal alanda da arayabilmektedir. Tacizi uygulayan kişiye dava açabilme ve tazminat isteyebilme hakkı bulunmaktadır.

  Swift Nedir ? Swift ile Para Transferi Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır ?

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*