Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı

Bu makalede Necip Fazıl Kısakürek Kimdir ? Necip Fazıl’ın en beğenilen eserleri hangileri ? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda Necip Fazıl’ın hayatından kısaca detaylar bulabileceğiniz bu detaylı Necip Fazıl anlatımını keyifle okumanız dileğiyle.

Ülkemizde özellikle muhafazakar kesimin gözde şairlerinden Necip Fazıl yakın Türk Tarihinin en önemli şairlerinden biridir. Hayatı ve kişiliği özellikle muhafazakar kesim tarafından beğenilen Necip Fazıl Kısakürek yaşadığı süre içerisinde çok farklı şeyler yaşamış ve görmüştür. Şair olmaya annesinin ona dediği şair olmanı ne kadar çok isterdim cümlesi üzerine küçük yaşta karar vermiştir. Eserleri her zaman derin anlamlar içermektedir. Necip Fazıl çocukluk zamanlarında aşırı derecede yaramazdır ve ninesi buna çözüm olarak ona kitap verir.

Kitapları okuyarak yaramazlığa vakit bulamayacağını düşünür ve Necip Fazıl kitap okuma kültürünü bu zamanlarda elde eder. Çocuk yaşta bu alışkanlığı kazandığı için ileri ki yaşlarında bunun faydasını görmüş ve çok sayıda eser yazmıştır. Çok farklı ortamlarda bulunmuş olan Necip Fazıl’ın hayatı çok enteresandır. Birçok şair ve sanat insanı ile münasebet içerisinde bulunmuştur.

Necip Fazıl Kısakürek Hayatı

Tam adı Ahmet Necip Fazıl Kısakürek’tir. 26 Mayıs 1904 yılında İstanbul’da doğmuştur. Okuduğu okullarda hocalığını yapan devrin büyük isimlerinden Yahya Kemal ve Hamdullah Suphi vardır. Bu zamanlarda şiire olan merakı artmıştır. Bu merakın sonunda haftalık dergi çıkartmaya başlamıştır. 1921 yılında dönemin ünlü edebiyatçılarının birçoğu ile tanışır ve şiirleri artık dergide yayınlanmaya başlar. 1924 yılında ise Paris’e üniversite okumaya gider.

Ülkeye döndükten sonra çeşitli yerlerde çalışmıştır. 1934 yılına kadar şair kimliği ile anılmıştır. Yaşadığı zamanda önde gelen edebiyatçıları arasında gösterilmekteydi. Fakat o yıl Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve hayatında büyük değişimler olmaya başlar. Bu zamandan sonra İslamcı kimliği ile adından söz ettirmeye başlayan Necip Fazıl savunduğu fikirlerin liderliğini yapmıştır. Necip Fazıl 25 Mayıs 1983 günü vefat etmiştir.

  En İyi Kripto Para Borsaları Hangileri, Güvenilir Bitcoin Borsaları 2024

Necip Fazıl Kısakürek’in Eserleri

Necip Fazıl’ın çok fazla sayıda edebi türü içeren eserleri vardır. Bunların karşılığında ise bir kaç tane ödül almıştır. Şiir, öykü, roman, hatıra ve tiyatro gibi farklı tarzlarda eserleri vardır. Şiirler içerisinde en önemlisi Kaldırımlar isimli şiirdir. Bu şiir ile adından çok fazla söz ettirmiştir. Yazdığı tiyatro eserleri içerisinde Bir Adam Yaratmak isimli tiyatro çok beğenilmiştir. Makale tarzı yazılarda ise ödül aldığı İman ve İslam Atlası isimli bir eseri vardır. Bu esere karşılık Türkiye Milli Kültür Vakfı Kültür Armağanı ödülünü 1981 yılında almıştır.

Son olarak yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kürsüden okuduğu Zindandan Mehmed’e Mektup adlı eseri herkes tarafından oldukça beğenilmiştir. Hapiste iken yazmış olduğu Zindandan Mehmed’e Mektup adlı şiiri ile yüreklere dokunan şair Necip Fazıl muhafazakar kesim tarafından çok sevilse de toplumun tüm kesimlerinin yüreklerine dokunmayı başaran bir şair olmuştur. Ayrıca aynı dönemde yaşadığı Nazım Hikmet ile de bir arkadaşlığı bulunan Necip Fazıl ile Nazım Hikmet zaman zaman yaptıkları atışmalarla da o dönem sıkça gündeme gelen şairlerden olmuşlardır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okumuş olduğu Necip Fazıl Şiiri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*