Noter Ücretleri 2020, Yeni Yılda Noter Ücretleri

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Ülkemizdeki sistem, aslında noter mesleğinin ve kurumunun ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Çünkü şeffaf ve doğru bilginin ulaşılabilmesi için, noterler her zaman çok önemli bir görev üstlenmektedir. Hukuk kuralları içerisinde yer alan ve hukuktaki yetkiler sayesinde anlaşmazlıkların önüne geçen evrakların geçerli hale gelmesi, aslında noter ve noterlik sistemi ile mümkün hale getirilmiştir. Bu sayede karşılıklı olarak iki taraf da belge sahibi olacak ve uzun süreli şekilde meydana gelecek anlaşmazlıklar da ortadan kaldırılacaktır. Özel veya tüzel kişiler için belgelendirme olacağı gibi, önemli devlet kurumları için de noter işlemi ve belgelendirme aşamaları mümkün olabilir. Noterler, belirli zaman aralıklarında çalışırlar ve bu sayede işlerin aksamasının önüne geçerler.

Noter Çalışma Saatleri

Eskiden noterler sadece hafta içi belirli saatler arasında vatandaşlara, özel kişilere ve tüzel şahıslara hizmet verirlerdi. Fakat ülkemizde her işlemin noter aracılığıyla olması, notere duyulan zaman aralık ihtiyacının da değişmesine neden oldu. Bu yüzden de artık nöbetçi noterlik uygulaması başladı. Noterler hafta içi günleri sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında çalışacaktır. Aynı zamanda hafta içi saat 12.30 ile 13.30 arasında resmi bir öğle yemeği arası da bulunmaktadır. Bununla beraber hafta sonları araba satışı ve diğer resmi evrak işlemleri için nöbetçi noterlik uygulaması devreye girdi. Bu sayede sabah 10.00 ile akşam 16.00 arasındaki zaman aralıklarında, artık önceden belirlenen noterler nöbetçi olarak vatandaşların evrak işlemlerine yardımcı olmaya başladı.

Noter İşlem Ücretleri 2019

Noter ücretleri, her sene başı girmeden değiştirilir ve güncel fiyatları resmi gazetede yayımlanır. Bütün noterler, belirlenen fiyatlarda işlem yapmaya ve evrak hazırlamaya görevlidir. Bakıldığı zaman en çok kullanılan işlemler arasında vekalet işlemleri vardır. Vekalet işlemleri genel vekaletlerde 200 TL ile 550 TL arasında değişmektedir. Araç satışlarındaki vekaletname verme fiyatı ise 90.50 TL ile 120 TL arasında farklılık göstermektedir. Muhasebe vekalet ücretleri, 120 TL ile 150 TL arasında değişiklik gösterir. Aynı zamanda avukata vekalet vermenin fiyatı ise araç satış vekaletname ücreti ile aynıdır.

  Banka BLZ Kodu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*