Öğrenim Kredisi Affı 2020, Kyk Affı Çıkacak mı?

Son yıllarda hayat şartlarının pahalılaşmasıyla birlikte okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarını gidere bilmeleri açısından devlet tarafından sunulan öğretim Kredileri bulunmaktadır. Bu krediler öğrencilerin bir çok işini kolaylaştırarak ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Öğrenim kredileri, iki yıl içerisinde ödenmeye başlanırsa eğer herhangi bir faiz uygulaması sağlanmayacaktır. Fakat iki yılı geçme durumunda ise ödemelere faiz işlenecektir.

Öğrenim Kredisinde Faiz Uygulanır mı?

Faiz uygulaması yapılırken öğrencilerin de yine bir takım hesaplama yöntemleri tercih edilmektedir yani uygulanan bu faiz oranları öğrencinin yararına olarak düşük faiz oranları olmaktadır. Yaklaşık olarak iki yıl sonrasında %1.40 faiz uygulaması sağlanır. Öğrenim kredisi alan bir öğrenci mezun olduktan sonra borçların iki yıl içerisinde ödemek zorundadır. Bu süre, aylık taksitlerle veya tek seferde kapatılabilecek bir durumu kapsar. Kredi Yurtlar Kurumu’nun Kredi alan öğrenciye adresine borç bilgilendirmesi yaparak bildirmektedir. Genel borç tutarı ise e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT kanalıyla e-Devlet şifrenizi alabilir ve TC kimlik numaranız şifrenizle birlikte borcunuzu sorgulata bilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Affı 2019

Öğrenim kredisi binlerce kişiyi ilgilendirmektedir. Krediyi alan öğrenciler ve aileleri yakından ilgilendiren bu durum en çok öğrenim kredisinin affı olup olmadığı merak edilen bir durum olarak ifade edilebilir. Geçtiğimiz günlerde Türkiye büyük millet Meclisi gündeminde yer alan bu konu, kanun teklifi kapsamında kredi Yurtlar kurumundan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçlarının silinmesi bekleniyor. Yani öğrenim kredisi affı şu anda gündem de. On binlerce kişi Öğrenim kredisi borcunun silinmesini dört gözle beklemektedir. Bu yapılan teklifle ilgili olarak çalışmalar henüz tamamlanmamıştır fakat çalışmalar devam etmektedir.

Öğrenim kredisi alan öğrenciler mezun olduktan iki yıl sonra geri ödemeye başlıyorlar. Bu durum öğrencilere genel bir kaygı oluşturmuyor değil. Kredi alma şartları da vardır tabii ki. Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alan öğrencilerin yükseköğretim programlarında eğitim görmesi ve Üniversite öğrenimi gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans ya da doktora öğrencileri bu olanaklardan faydalana bilmektedir. Diğer türlü öğrenim kredisi almak pek mümkün olmayacaktır. 2020 yılında KYK kredi affıçıkacak mı çıkmayacak mı merak ediliyor.

  Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Nedir? Nasıl Hesaplanır? ÜFE ve TÜFE Farkı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*