OTP Nedir ? Ziraat OTP Cihazı Ne İşe Yarar

ziraat otp kullanımı
ziraat otp cihazı nedir, otp cihazı nasıl kullanılır, ziraat otp kullanımı

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

İngilizcesi One Time Password olan cihaz günümüzde kısaca Otp olarak bilinir. Otp cihazı tek kullanımlık şifre üreten bir cihaz olup internet bankacılığı hizmetlerinde aktif olarak kullanılır. İmzalama sistemini kullanan program ülkemizin en güvenilir programlarından birisidir.

İmzalamalı OTP cihazı optik okuyucusu ile birlikte bilgisayarınızdan cihaza veri transferini mümkün kılar.  Bunu el ile veri girişini en aza indirgeyerek yapar.  Optik okuyucu ekrandan otomatik olarak yapılır. İşlemin datasını okuyup, OTP cihazı yalnızca bu işlem için tek kullanımlık bir şifre üretir.

  Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma 2022

Otp Cihazı Nasıl Kullanılır?

Otp cihazınızı kullanmak için Ziraat Bankası internet şubesi ekranına giriş yapmalısınız. Karşınıza çıkan ekranda sizden istenen bilgileri girdikten sonra sayfada açılan yere parolanızı girip Otp şifre kısmına Otp cihazınızın üstündeki ok tuşuna kısa bir süre basın. Böylece şifreniz üretilmiş olur. Şifrenizi girerek internet sitesine güvenli bir şekilde giriş yapmış olursunuz. İşlem imzası işlemi için internet şubesinden daha önce para transferi yapılmamış bir alıcıyı seçip gerekli bilgileri girmelisiniz. Bu işlemin onay sayfasında ekranda bir barkod oluşur. Otp cihazı üstünde yer alan 3 adet beyaz ok, monitördeki 2 okla aynı hizaya gelecek şekilde ayarlanır. Sonra ok tuşuna basılı tutarak şifrenizi üretebilirsiniz. C tuşuna basılı tutarak en soldaki ok tuşuna (v) imzayı seçip onay tuşuna basın.

Cihazın üzerinde “Aktarım Hazır” ifadesi belirmesi gerekir. Bu ifade belirdikten sonra OTP cihazındaki oklar barkodun üst kısmındakilere denk gelecek şekilde belli bir açıyla tutulur. İşlem detaylarınız gelir. OK tuşuyla okuyun ardından cihaz size bir şifre üretir. Bu şifreyi ilgili alana girerek işleminizi onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*