Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Devlet ya da özel birçok işimizde bizden kimlik bilgilerimiz istenmektedir. Bu bilgilerin yazılığı olduğu kimlikler aracılığıyla hususiyetimizi bildirmekteyiz. Ancak bu kimlik belgelerinin geçerlilik kazanabilmesi ve özellikle resmi işlemlerde kullanabilmesi için bir şeyin yapılması lazım gelmektedir. Bu nüfus cüzdanı sureti alınması işlemidir. Bunun sayesinde işlemlerinizi çok daha kolay şekilde halledebilmektesiniz.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır?

Kimlik işlemlerimizi genellikle nüfus müdürlüklerinden halletmekteyiz. Ancak bu suret alma işi müdürlükten yapılamamaktadır. Bunun için ya mahallenizin muhtarlığına gideceksiniz ya da bir notere başvuracaksınız. Daha resmiyet taşıyan bir evrak olduğu için işlemleriniz buraya yönlendirilmiş vaziyettedir. O sebeple müdürlükler bakmamaktadır. Muhtarlıktan alacağınız cüzdan sureti bedeli 2-6 TL arasında değişebilmektedir. Bu fiyatların belli bir sabit seviyesi yoktur. Bulunduğunuz yerdeki muhtarlık bu işlem için ne kadar ücret belirlemişse onu kabul etmek zorundasınız.

  İmza Sirküsü Nedir ? Nasıl ve Nereden Alınır ?

Noterden alacağınız belgeler bazında ise bir ücret ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Belgenizi almak için birkaç gün bekleyebilirsiniz. Yani birinde zamandan birinde ise paradan tasarruf etmekte olduğunuzu bilmelisiniz.

Suret Almak İçin Getirmeniz Gereken Evraklar

Bu belgeyi alabilmek adına öncelikle bir vesikalık fotoğrafınızı ibraz etmek durumundasınız. Bu fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve vesikalık kurallarına uygun olarak meydana getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında TC kimlik numaranızı da bilmeniz lazım. Buna göre nüfus sureti verme işlemi gerçekleştirilmektedir. Başvurunuzun ardından belgeniz hazır hale getirilecektir.

Oluşturulan belgelerin ise muhtarlığın veya ilgili noterliğin kaşesi vurulmaktadır. Bu da suretin kesin bir resmiyet kazanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında muhtarlıklarda olmasa da noterde bazen randevu sistemi oluşturularak hizmet verilebilmektedir. Hangi noterin randevuya göre çalıştığını internet adreslerinden bulabilir ve buna göre belge onaylatması işinizi bitirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*