Polonya’da Asgari Ücret

Hükümetler, ülke ekonomilerinin iyi gitmesi ve makroekonomik göstergelerin olumlu anlamda artması için belirli çalışmalar yürütmektedirler. Bu yüzden de özellikle iktisadın temellerinden doğan işsizlik probleminin de en aza indirilmesini sağlarlar. İşsizliğin sıfır olması, iktisadi temeller bakımından bile mümkün değildir. Hükümetler bu oranı en aşağı indirmek için, niteliksiz çalışanların da iş dünyasına katılmalarını isterler. Özellikle kamu ve özel kesimde, belirli sayılarda niteliksiz işçi çalıştırmak, makroekonomik değerlerin olduğundan daha iyi gösterilmesini sağlayacaktır. Asgari ücret kavramı, tam da bu noktada devreye girmektedir. Özellikle asgari ücretle çalışan işçiler, bu sayede hem kendi yaşam standartlarını belirli bir seviyeye getirmekte, hem de devletin istediği ekonomik canlanmanın temellerini atmaktadır.

Polonya’da Çalışma Şartları

Polonya, Avrupa ülkeleri arasında yıldızı parlayan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle fabrikasyon dönüşümü sayesinde, işletmelerin insan gücü üzerindeki yüklerinde de belirli bir azalma meydana gelmektedir. Asgari ücretle çalışan kişilerin, nüfusun sadece çok küçük bir kısmını oluşturduğu Polonya’da genel olarak asgari ücretle çalışan kişilerin maden ve enerji sektöründe görev aldığı görülmektedir. Polonya’da genel yaşam standartları, belirli ölçülerde diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Fiyatların bu derece ucuz olması, sosyal desteklerin de sürekli olarak artmasını sağlamaktadır. Ulaşımın ve benzinin de ucuz olduğu Polonya’da asgari ücretle yaşayan kişilerin, belirli bir standardı yakalamasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Polonya’da Asgari Ücret Uygulaması ve Kazancı

Polonya’da asgari ücretle çalışan işçilerin haftalık mesaisi 40 saattir. 40 saatin aşıldığı her dakika için, kurumlar genel olarak ek mesai ücreti ödemektedir. İnsan gücünün yıpratılmasının modernizasyonla önüne geçildiği Polonya’da artık asgari ücretle çalışan kişilerin yorulmasının önüne geçilmektedir. Firmalar ve hükümet, asgari ücretle çalışan işçilerine, genel olarak asgari ücretin üzerinde bir maaş ödemesi gerçekleştirmektedir. Çünkü Avrupa sınırları dahilinde, çalışanlara daha yüksek maaş ödemesi yapmak bir kalite göstergesidir. Polonya’da 2018 yılında yapılan zamlarla beraber asgari ücret aylık 502,75 Euro’ya kadar yükselmiştir. Yerel para birimi olan Zlotiye çevrildiğinde asgari ücretin fiyatı 2 Bin 157 Polonya Zlotisi olmaktadır.

  SPK Nedir, Sermaye Piyasası Kurulu SPK'nın Görev ve Yetkileri

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*