Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri, Bilezik Alırken Dikkat !

satarken zarar ettirmeyen bilezik modelleri
satarken zarar ettirmeyen bilezik modelleri, bilezik satarken neden zarar ettirir

Ülkemizde yatırım denildiğinde akla ilk gelen yatırım araçları döviz, borsa ve altın oluyor. Özellikle altın on yılardır Türkiye’de yatırım araçlarının zirvesine yer alıyor. Dünyada ons altın olarak takip edilen altın fiyatları biz de gram altın, çeyrek altın, tam altın gibi ürünlerle takip diliyor. Tabi bir de kadınların gözdesi bilezikler var. Ancak bilezik alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Çünkü bilezik işçi maliyeti olan bir ürün. Aldığınız anda satmaya kalksanız zarar edersiniz. Bu nedenle işçilik maliyeti olan bilezikler size alım-satımda zarar ettirecektir. Yatırımlık bilezik alırken zarar etmeyen bilezik modelleri arasından seçim yapmalısınız. Bunun için de satarken zarar etmeyen bilezik modelleri tercih edilmeli. Aksi takdirde yatırım diye aldığınız bilezikler, altın fiyatları değer kazansa bile size para kaybettirme potansiyeli taşıyor olacaktır.

Bilezik almak, hem yatırım hem de estetik bir tercih olabilir. Ancak, satarken zarar etmemek için doğru bilezik modelini seçmek büyük önem taşır. Bu yazımızda, bilezik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve satarken zarar etmeyeceğiniz modelleri anlatıyoruz.

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

Ülkemizde altın fiyatları geçmişe yönelik incelendiğinde ne kadar mantıklı bir yatırım olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü altın her sene üzerine koyarak ilerleyen bir yatırım aracıdır. Kimileri için süs eşyası olarak görülen altın ülkemizde getirisi en yüksek yatırım araçları arasında ye alır. Dünyada ons altın fiyatları gerilerken bile Türkiye’de altın fiyatları yükseliştedir. Bunun da temel sebebi dolar kurunun yükselişidir. Bu nedenle Türkiye’nin enflasyonist ortamı da göz önüne alındığında altın fiyatları değerlenmeye devam edecektir. Dolayısıyla altın mantıklı bir yatırım aracıdır denilebilir.

  Doğum Parası Nedir? 2020 Yılında Doğum Parası Nasıl Alınır?

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’de kadınlar altını yatırım dışında süs eşyası olarak kullanmaktadır. Bilezik, kolye, küpe vb. ürünleri süs eşyası olarak kullanmak isteyen bir çok kadın var. Eğer altın alacaksanız bu tarz süs eşyaları yerine satarken değer kaybettirmeyecek altın çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Anneler, eşler, sevgililer özel günlerde bilezik hediyesi bekliyor olabilirler. Ancak bu tarz hediyelik olarak alınan bilezikler satarken zarar ettiren altın çeşitlerinden olabilir. Çünkü bu tür ürünlerde saf altın olarak işlem yapılmaz. İşçilik ve tasarım maliyeti gibi maliyetlerde eklendiğinden satmak istediğinizde altın fiyatları aynı kalsa bile zarar edersiniz.

Bilezik Bozdururken Zarar Eder mi?

Kuyumcular bilezik satışı yaparken ürünün için maliyeti ve tasarım maliyetini de eklerler. Yani siz bilezik alırken sadece altına para ödemez ayrıca ürün işçiliğine ve tasarımına da para ödemiş olursunuz. Tabi bu maliyetlerin parası ekstra olarak belirtilmez. Size direkt bilezik fiyatı söylenir ve siz de bu fiyat üzerinden işlem yaparsınız.  dakika sonra başka bir kuyumcuya bozdurmak isterseniz çok ciddi oranda para kaybetmiş olursunuz. Çünkü kuyumcular bileziği sizden satın alırken altının gramına ve ayarına bakarlar. İşçilik maliyeti vs ödemezler. Dolayısıyla sadece altına para öderler. Siz de işçilik ve tasarı maliyeti gibi ekstraları ödeyerek zarar etmiş olursunuz. Peki satarken zarar etmeyen bilezik modelleri var mı? Gelin şimdi bu sorunun cevabına bakalım.

Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

Kadınlar hem bilezik kullanmak istiyor hem de satarken zarar etmemek istiyor. Erkeklerde hediye alırken satarken zarar ettirmeyen modellerden almak istiyor. Peki bozdururken zarar ettirmeyen bilezik modeli var mı?

Evet en çok araştırılan konulardan bir tanesi aslında bu. Satarken zarar etmeyen bilezik almak istiyorsanız işçilik maliyeti olmayan bilezik almalısınız. Ancak işçilik maliyeti eklenmeyen bir bilezik modeli de bulunmamaktadır. Bunun için işçilik maliyeti en düşük modellere yönelmelisiniz. Evet bu bilezikler diğerlerine göre biraz daha gösterişsiz olabilir. Ancak hem kullanayım hem de satarken zarar ettirmesin diyorsanız doğru tercih işçilik maliyeti düşük bilezik olacaktır. İşçilik maliyeti düşük ve 22 veya 24 ayar altın içeren bilezikler bu anlamda tercih edilebilir. Şimdi bilezik bozdururken zarar etmemeniz adına bazı detayları sizlerle paylaşalım.

  PTT ile Para Gönderme Ücretleri 2020, Para Transfer Ücretleri

Kalite ve Saflık

Bilezik alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, altının kalitesi ve saflığıdır. 22 ayar veya 24 ayar altın bilezikler, yüksek saflık derecesiyle satarken daha az zarar ettirir.

Tasarım ve İşçilik Maliyeti Düşük Modelleri Tercih Edin

işçilik maliyeti düşük bilezik modelleri
işçilik maliyeti düşük bilezik modelleri

Bileziklerin tasarımı görsel olarak ürünün satışını etkileyen bir faktördür. Bu nedenle daha gösterişli ürünler insanların ilgisini daha fazla çekebilir. Bu durum insanların ilgisini ve talebini artırabilir. Ancak siz yatırım için bilezik alıyorsanız bu için sonrasını da düşünmelisiniz. Yani bu bileziği bozdururken zarar eder miyim sorusunu kendinize sormalısınız? Özgün tasarımlar, işçilik maliyeti yüksek ürünler bileziğin değerini de artıracaktır. Ancak siz bileziği bozdururken sizin zarar etmenize neden olacaktır. Yani satın alırken altın fiyatı dışında işçilik ve tasarım ücreti ödemiş olursunuz. Bozdururken ise sadece altın fiyatını alabileceğinizden zarar etmiş olursunuz. Yatırım için bilezik alıyorsanız işçilik maliyeti düşük veya işçilik maliyeti düşük ürünlere yönelmelisiniz.

El işçiliği yüksek olan bilezik modelleri yatırımlık ürün olarak tercih etmemelisiniz. Çünkü el işçiliği yüksek, taşlı ve tasarımı gösterişli modeller alırken pahalı satarken fiyatı düşük olacaktır. Bu nedenle de zarar etmenize neden olacaktır.

Bozdururken Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

Adana burma bilezik, üçlü burma bilezik gibi bilezik çeşitlerinde işçilik maiyeti oldukça düşüktür. Bu nedenle satarken size ekstra yüksek maliyet kesintisi oluşturmaz. Bu anlamda satarken zarar ettirmeyen bilezik modelleri arasında gösterilebilirler. Bilezik satarken, genel olarak burma bilezikler desenli bileziklere oranla daha az değer kaybeder.

Üzeri düz olan bileziklerin dahi kuyumculuk maliyetleri bulunur. Bu nedenle işçilik maliyeti sıfır olan bir bilezik yoktur. Ancak modeller arasında işçilik maliyetleri ve tasarım farklılığı ile ilgili değişimler vardır. Bu anlamda desenli bir bileziğin düz bir bileziğe oranla işçilik maliyeti fazla olacaktır. Dolayısıyla bozdururken de kayıp oranı daha faza olacaktır.

  Ekonomi Sitesi Tanıtım Yazısı, Finans Siteleri İçin Backlink ve SEO

Bilezik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bozdururken değer kaybettirmeyecek bilezik almanız önemlidir. Bunun için de işçilik maliyeti düşük bilezik modellerine yönelmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız bilezik, altın fiyatları yükselmiş olsa bile bozdururken size zarar ettirecek bir ürün olacaktır. Bu doğrultuda işçilik maiyeti olmayan altı çeşitlerine yatırım yapmak daha mantıklıdır. Gram altın, çeyrek altın gibi altın çeşitlerinde işçiik maliyeti bulunmaz. Sadece kuyumcuların alış-satış farkı olarak koydukları makas farkları bulunur.

Güncel Altın Fiyatlarını Takip Edin

Altın fiyatları sürekli değişkenlik gösterir. Sadece bilezik olarak değil, ons altın ve gram altın olarak fiyatları izlemek yararlı olacaktır. Bu nedenle anlık olarak altın fiyatlarını takip etmeniz faydanıza olacaktır. Altın alım-satım arasındaki fiyat farklarını da araştırmalı ve en uygun makas aralığı sunulan yerden işlem yapmalısınız. Yoksa ekstra exchange maliyetine katlanmış olursunuz.

Güncel Döviz Kurlarını Takip Edin

Altın yatırımcısının takip etmesi gereken diğer bir detay ise döviz kurlarıdır. Daha doğrusu dolar kurudur. Çünkü Türkiye’de altın fiyatları dolara entegre olarak hareket etmektedir. Bu nedenle bilezik modelleri de dolar kuruyla ilişkili olarak fiyatlanmaktadır. Bu anlamda dolar kaç tl sorusunun cevabı sizler için önemli göstergelerden biri olacaktır.

Satıcı Güvenilirliği

Güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmak, sahte veya düşük kaliteli ürün riskini azaltır. Mağaza incelemeleri ve referansları değerlendirmek önemlidir. Kapalıçarşı bu konuda oldukça ünlüdür ancak herkesin bu bölgeye ulaşma şansı olmayabilir Makas aralığı en düşük olan kuyumcuları Kapalıçarşı’da bulabilirsiniz. Buraya ulaşma imkanınız yok ise tanıdığınız bildiğiniz kuyumcularda alıveriş yapabilirsiniz. Yine bilezik alırken, aldığınız bileziğin kaç ayar altın olduğuna ve işçilik maliyetlerinin ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu konuyu da satıcıyla görüşmelisiniz.

Garanti ve İade Politikaları

Satın alma sırasında, satıcının garanti ve iade politikalarını kontrol edin. Bu, herhangi bir sorunda haklarınızı korumanıza yardımcı olur. Kuyumcular satmış oldukları bileziklerin arkasında duruyor olmalılar. Herhangi bir deforme durumu olduğunda tamiri mümkün olmalı. Tabi en önemlisi bileziğin ayarı ve güncel tutarı doğru belirlenmiş olmalı. Kötü niyetli kuyumculardan uzak durmalısınız aksi takdirde almış olduğunuz ürünlerin satışı sırasında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*